Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiReportážeIndiánská legenda ze Sierra Nevady

Indiánská legenda ze Sierra Nevady

Indiani

Indiánská legenda ze Sierra Nevady

Poselství ze srdce světa

Podle prastarých tradic z hlubokým respektem k zákonům přírody a Matce Zemi pěstuje původní indiánská komunita Arhuacos v Sierra Nevadě de Santa Marta organickou Bio kávu, aniž by používala moderní techniku nebo chemické prostředky, což dnešní trh čím dál více oceňuje.

Asdrubal Torres rodák ze Sierra Nevady z oblasti Birwa je jedním z 778 pěstitelů kávy, kterou produkuje pod přísnými ekologickými protokoly, aby splnil podmínky pro označení bio kávy. Jak vysvětluje Asdrubal : “ Naše káva se stala součástí života Arhuaků, jsme původními obyvateli Sierra Nevady, naše filosofie znamená harmonizace s přírodou, necháváme vše růst přirozenou cestou.Naše poslání je dbát na rovnováhu světa a soulad s přírodou, se všemi živými bytostmi, proto nepoužíváme žádné postřiky ani hnojiva, která by mohla poškodit živé organismy.

Na druhé straně vidíme, že bio produkty se stávají módním trendem, ale pro nás je to samozřejmost, je to naše kulturní tradice, kterou nás naučili naši předkové.” Tím se tato káva řadí do kategorie speciálních káv a stává se stále vyhledávanější nejen v Kolumbii. Poptávka po ní roste, a to díky třem podstatným aspektům:místo původu, pěstitelské podmínky a velmi výrazná chuť.

Nabízí se káva, jejíž přidaná hodnota spočívá v podporování prastarých indiánských komunit, každým šálkem této jedinečné kávy se kupující podílí na zlepšení životů indiánů kmene Arhuacos.

KÁVA SE STALA NAŠÍ PLATBOU, JE TO JEDINÝ PRODUKT , KTERÝ NÁM UMOŽŇUJE PŘEŽÍT V HORÁCH SIERRA NEVADY.

Proč je káva Arhuacos tak specifická?

Kávové oblasti v departamentech Magdalena , Cezar a Guajira v severní části Kolumbie jsou součástí unikátního horského ekosystému, který je považován díky své výšce 5775m.n.m. za nejvyšší pobřežní pohoří na světě, místem světového dědictví, v neposlední řadě také organickou rezervací.

Podmínky pěstování kávy jsou výhradně závislé na klimatických faktorech. Pozitivně působí v dané oblasti fenomén El Niňo, díky kterému se v hlubokých údolích ranní vláha vypařuje, dále kondenzuje v mračna, která odpoledne v podobě dešťů spadnou zpět na strmé svahy hor, kde zavlaží keře kávovníků, které rostou ve stínech původních stromů. Káva se sklízí jedenkrát ročně ve výšce mezi 1200m.n.m. až 1800m.n.m. v období mezi říjnem a prosincem, čímž se odlišuje od sklizní v ostatních částech Kolumbie, kde se sklízí 2x až 3x ročně. To vysvětluje, proč káva ze Sierra Nevady má intenzivnější aroma, výraznou ovocno-hořkočokoládovou chuť a vyváženou kyselost

Kdo jsou indiáni Arhuacos?

Jsou to přímí potomci původních obyvatel Ameriky předkolumbovské kultury Chibcha, kteří utekli před Španěly do chladných hor Sierra Nevady, kde po čtyři staletí odloučeni od zbytku civilizace tiše přežívali. V současné době se snaží vrátit na své původní pozemky, aby zabránili devastaci ze stran důlních a těžařských společností.

Jejich původní pozemky jsou nyní ve vlastnictví jiných subjektů, proto jim nezbývá než si je zpět odkoupit. Jenže na to indiáni nemají prostředky. Peníze získávají pouze prodejem kávy a kakaových zrn.

Alena Antonovičová měla možnost se seznámit při pobytu v Sierra Nevadě prostřednictvím svých kolumbijských přátel s touto uzavřenou komunitou a pozvala Asdrubala Torrese, duchovního vůdce a prvního zástupce kmene Arhuacos do Prahy.

Mnoho návštěvníků semináře v Písecké bráně nebo holešovického Festivalu Evolution se po seznámení s touto dosud u nás neznámou komunitou začalo zajímat, jak by je mohli podpořit v jejich boji za znovunavrácení pozemků. Proto vznikl Nadační fond ARHUACOS,  který si vzal za cíl sbírat prostředky na záchranu půdy v Sierra Nevadě.

Nechat indiány žít svébytně, bez pomoci civilizačních výdobytků, ale na vlastní půdě… to je krédo celého projektu. Půdu nechají z osmdesáti procent v původním stavu, na zbytku země sázejí keře kávovníků nebo jiných zemědělských plodin, které je živí. Je možnost přispět indiánům i koupí kávy, kterou se podařilo přivést přímo ze Sierra Nevady bez prostředníků.

Žádnou elektřinu, ani silnice nic takového indiáni nechtějí a už vůbec ne věci, které my považujeme za nepostradatelné jako jsou boty, oblečení nebo dokonce matrace. Jsou to hrdí lidé, kteří si šijí tradiční oblečení z utkané bílé bavlněné látky jako před stovky let.

V současné době již je vybrán konkrétní pozemek v osadě Birwa a je poslána záloha, aby do konce tohoto roku se převedla půda a vlastnická práva na komunitu Arhuacos viz www.arhuacos.cz.

Alena Antonovičová, zakladatelka NF Arhuacos

 

 

 

Facebook komentáře

Sdílejte články