Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Události

Prasečí mor už je za hranicemi Česka

prase divoke

Hrozí vybíjení chovů a zdražení vepřového.  Epidemie prasečího moru, která propukla před více než dvěma lety v Číně, už se rozšířila „za humna” České republiky. Konkrétně do německého Saska. Poslední případy nákazy už jsou lokalizovány zhruba 60 kilometrů od českých hranic. Ohroženy jsou tak nyní chovy prasat zejména v Libereckém kraji. 

Prasečí mor už je za hranicemi Česka

masoPokud by došlo k zavlečení nákazy do Česka, hrozí i v tuzemsku rozsáhlé vybíjení chovů prasat tak, aby se dalšímu šíření zamezilo. K vybíjení chovů dochází od propuknutí epidemie na řadě míst světa, zejména pak v Číně. Ta, stejně jako některé jiné asijské země, nyní zakazuje dovoz z míst, kam se od nich mezitím epidemie rozšířila, jako je Německo. Související nárůst zásob vepřového na evropském trhu tlumí jeho předchozí cenový nárůst. Přesto je zdražení vepřového stále patrné i v Česku. Různé druhy vepřového masa jsou stále meziročně až o pět procent dražší. Dramatické cenové nárůsty má však vepřové v ČR prozatím za sebou.  

Lukas Kovanda, ekonomTo se však může změnit, pokud by se i v Česku musely vybíjet chovy. V krajním případě by pak vepřové zdražilo až o desítky procent. Jeho cenový nárůst by tlumila slabší poptávka Čechů, daná jejich obavou z konzumace „nakaženého masa”, a také zmíněný vyšší stav zásob vepřového na evropském trhu, způsobený omezením možností jeho exportu mimo starý kontinent. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Rada kraje rozdělila 1,5 milionu korun na rozvojové projekty v kultuře

Šebík

Carsharing HoppyGo a SKODAAUTOpomaha zajistí s organizací ADRA distribuci lékařských pomůcek 

Afri

Inteligentní kolečkové křeslo dostalo 20 milionů od nadace Toyoty

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady