Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Události Tiskové Zprávy

Praha v boji se suchem využije průsaků podzemních vod

hydrant na vodu

Praha, 29. dubna 2020 – Hl. m. Praha začne pro splachování komunikací a zvlhčování vzduchu v letních měsících v centru města využívat průsakovou vodu ze své kolektorové sítě. Hl. m. Praha tak realizuje další krok v rámci svého klimatického závazku a důrazu na udržitelný způsob života města.

reservoar vodyPrvní čerpací zařízení napojené na podzemní rezervoár na průsakovou vodu vzniklo pod Uhelným trhem. Naplnění jedné cisterny o objemu 8m3 trvá 15 min. Do pražské kolektorové sítě se od jejího vybudování přirozeně dostává značné množství průsakové vody, kterou je třeba neustále odčerpávat. Průsaková voda z pražského podzemí je v této lokalitě bez dalšího využití přečerpávána do Vltavy. Hl. m. Praha s městskými společnostmi Kolektory Praha a Pražskými službami hledalo způsob využití tohoto zdroje vody pro splachování ulic a chodníků v centru Prahy.

podzemi“Dle Českého hydrometeorologického ústavu je letošní vývoj srážek horší než v předchozích dvou letech. Sucho a hospodaření s vodou není již zdaleka tématem jen pro venkov. I v Praze se musíme začít chovat maximálně hospodárně v nakládání s vodou. Zařízení je schopno za 15 minut naplnit cisternu o objemu 8m3. Voda v souladu se svým rozborem je využitelná pro splachování ulic a chodníků centra města, může být použita pro zalévání zeleně nedalekého okolí.” říká náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

vstup do podzemiV prostoru pod náměstím Na Uhelném Trhu se v hloubce 30 m nachází podzemní rezervoár na průsakovou vodu, který je dostatečně velký na to, aby se voda z něj dala po vyčerpání využít. Zařízení je schopno zachytit až 100 m3 vody. Hl. m. Praha v loňském roce uvolnilo v souladu se Strategií adaptace na klimatické změny prostředky na vybudování čerpací technologie, která umožňuje zachycenou vodu vyvést na povrch a plnit jí cisterny Pražských služeb.

“Praha se může pochlubit největší kolektorovou sítí v Evropě, tvořící infrastrukturu moderního města, která umožňuje efektivní vedení sítí i jejich opravy bez zbytečného rozkopávání povrchu komunikací. Smyslupné a plně ekologické nakládání s přebytečnou vodou z kolektorů, která by jinak končila ve Vltavě, samozřejmě vítám,” prohlásil starosta Prahy 1 a předseda dozorčí rady společnosti Kolektory Praha, a.s. Petr Hejma.

“Laboratorní rozbor vody prokázal její nezávadnost a vhodnost pro splachování ulic a zalévání zeleně,” říká předseda představenstva Kolektorů Praha Petr Švec.

“Projekt je příkladnou spoluprácí městských firem v environmentální oblasti. Průsaková voda z kolektorů bude dále a smysluplně využívána v kropicích a zametacích vozech Pražských služeb, které pracují převážně v centrálních částech Prahy v rámci strojního čištění. Pražské služby tak pokračují v ekologických aktivitách, které přispívají k ochraně životního prostředí v metropoli,” říká generální ředitel Pražských služeb Patrik Roman.

Obdobné zařízení plánuje instalovat společnost Kolektory Praha, a.s. společně s radnicí Prahy 3 v lokalitě Havlíčkova náměstí, odkud je dojezdová vzdálenost pro Prahu 2 a Prahu 3. V této lokalitě navíc za průsakovou odpadní vodu Kolektory Praha, a.s. platí nemalé stočné, voda se přečerpává do kanalizačního systému.

O kolektorové síti:

Pražská kolektorová síť jako prostor pro ukládání sítí technické infrastruktury do podzemních průchodných liniových staveb má ke dnešnímu dni délku zhruba 94 km, z toho přes 20 km je v centrální části Prahy v oblasti Centrum. Tyto kolektory byly vybudovány převážně hornickým způsobem a při jejich provozování do nich proniká průsaková podzemní voda.

Sabina Prokopcová, sabina.prokopcova@media-list.cz
Michaela Celárková,michaela.celarkova@media-list.cz

Podobné příspěvky

INCIEN a CIRAA spouští vzdělávací platformu o cirkulární ekonomice

Afri

Země Visegrádské čtyřky chtějí v Evropské unii posílit svoji pozici .

Šebík

Ke kulatým narozeninám první české topmodelky Pavlíny Pořízkové vychází její autobiografický román LÉTO MODELKY

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady