Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiPomoc podnikatelům a živnostníkům

Pomoc podnikatelům a živnostníkům

penize

Pomoc podnikatelům a živnostníkům

Program COVID III. ČMZRB v něm bude ručit za úvěry od komerčních bank. Nová legislativa EU umožní jednodušší mechanismus, podnikatel bude jednat pouze se svou bankou. Na program bude alokováno 150 miliard korun, to znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 miliard korun a podpořit tak kolem 150 000 OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.

Plnění ze záruky na krytí ztrát portfolia dané banky je omezeno na 30 % celkové výše úvěrů.

Více: https://www.cmzrb.cz/podnikatele/zaruky/zaruka-covid-iii/ popř.  https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/covid-iii-pred-spustenim–po-notifikaci-evropske-komise-program-schvalila-vlada–254668/.

Program COVID – Nájemné. Jde o dotační program, jehož záměrem je přispět podnikatelům na úhradu nájmů z provozovny. Podle něj by stát formou dotace uhradil nájemcům polovinu z celkového nájemného za duben až červen 2020. Podpora by v souladu s evropskými pravidly byla maximálně 10 milionů korun, nájemce by mj. musel dodat potvrzení od pronajímatele o poskytnutí 30% slevy z nájmu. Nájemce by tedy hradil 20 % z nájemného, které normálně platí, 50 % by přispěl stát. Více: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/pomoc-statu-s-najemnym-v-kontextu-covid-19-dotacni-program-mpo-projednala-vlada–nyni-ho-ceka-evropska-notifikace–254704/.

“Ošetřovné” pro OSVČ. Osoby samostatně výdělečně činné, které musely po uzavření škol a dalších zařízení přerušit podnikání v souvislosti s péči o dítě nebo o hendikepovaného člověka, mohou – stejně jako zaměstnanci – dostávat ošetřovné až do 30. června 2020. Denní částka „ošetřovného“ OSVČ je od dubna 500 Kč za kalendářní den. Od 11. 5. 2020 do 7. 6. 2020 lze žádat o ošetřovné za duben. Podmínky pro květen budou známy začátkem června. Více na https://www.mpo.cz/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/osetrovne-pro-osvc—vyzva-i–253750/

Kompenzační bonus = přímá podpora OSVČ. Jde o podpůrné opatření pro OSVČ, díky kterému ti, kteří byli současnou pandemií a souvisejícími opatřeními vlády zasaženi nejvíce, získají přímou podporu. Mimořádný titul se vyplácí na základě žádosti doručené Finanční správě.
Prvním bonusovým obdobím je období od 12. března do 30. dubna 2020 – bonus činí 25 000 Kč, žádost je nutné podat nejpozději do 29. 6. 2020.
Druhým bonusovým obdobím je období od 1. května do 8. června 2020 – bonus ve výši 19 500 Kč, žádost je nutné podat nejpozději do 7. 8. 2020.
Splňuje-li žadatel veškeré zákonem stanovené podmínky, je samozřejmě možné žádat o vyplacení částky za obě období.
Veškeré další informace na https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/nouzovy-stav/kompenzace-osvc/Zakladni_informace.

Nenašli jste, co jste hledali? Můžeme doporučit informační blog advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík.

Přejeme Vám pevné zdraví a hodně sil do Vašeho podnikání.

Ing. Jiři Krajča – Project Manager

Sekretariát ČAF

ČESKÁ ASOCIACE FRANCHISINGU

caf@czech-franchise.cz

www.czech-franchise.cz

 

Facebook komentáře