Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Evropa Zahraniční politika Zdraví Zprávy z Prahy

O zlepšení epidemiologické situace v Kazachstánu

Kazachstan

Kazachstán překonal kritickou situaci v červenci způsobenou vypuknutím Covid-19. Ve vrholu července byly nemocnice přeplněné, záchranné služby byli roztrženy voláním občanů a z přeplněných nemocnic došlo k obecnému vzrušení. Koordinovaná akce však umožnila překonat epidemiologickou krizi a zajistit zdravotní péči pod kontrolou.

K dnešnímu dni bylo v Kazachstánu zaregistrováno 92 662 případů koronaviry, kde se asi 69% případů zotavilo. Pracovní zátěž nemocnic klesla na 36% a nárůst nemocnosti nepřesáhl 1,2% denně.

Ministerstvo zdravotnictví vyvinulo nové kódovací algoritmy

koronavirOd 1. srpna zveřejňuje Kazachstán kombinovanou statistiku infikovaných přípravkem Covid-19, která nyní na doporučení Světové zdravotnické organizace bude  zahrnovat zápal plic způsobený novou infekcí. Zkombinování statistik trvalo asi dva týdny, protože Ministerstvo zdravotnictví vyvinulo nové kódovací algoritmy, regulovalo informační systém a co je nejdůležitější, školil zdravotnický personál, aby identifikoval příznaky pneumonie coronavirus. Takový pracný proces je způsoben neuvěřitelnou složitostí vymezení nemoci.  Testy PCR pacientů s pneumonií coronavirus často vedou k negativním výsledkům, v důsledku čehož je další diagnostika mnohem obtížnější. Zejména díky novému účetnímu systému zmizely veškeré dezinformace a nepodložená tvrzení, která by mohla sloužit jako důvod pro dezinformování populace.

Úřady si kladou za cíl poskytnout komplexní pokrytí systému Covid-19, aby poskytovaly obyvatelům včasnou a kvalitní péči a aby se zabránilo šíření netradičních metod samoléčení.

COVID_TESTYBojovat dopředu – takto lze charakterizovat současnou situaci v zemi. Ministerstvo zdravotnictví v úzcké spolupráci s řadou dalších oddělení provádí pečlivé práce s cílem zajistit epidemiologickou stabilitu. S ohledem na roční nárůst  akutní respirační virové infekce a chřipkových chorob v období podzim-zima ministerstvo zdravotnictví Kazachstánu se intenzivně připravuje na podobný scénář. V tomto ohledu je plánováno očkování proti chřipce. Doslova všechny zdroje země jsou věnovány přípravě na podzimní období. K dispozici jsou nemocniční lůžka a ty, které jsou v rezervě vybaveny vším, co potřebujete, a jsou plně připraven přijmout pacienty. Zásoby se doplňují pro testování PCR. Velká pozornost je věnována poskytování lékařských organizací dodávkám osobních ochranných prostředků ve všech koutech země. Ministerstvo zdravotnictví také revidovalo řadu mechanismů pro poskytování kvalitní a včasné lékařské péče občanům v nouzi.

koronavirZa účelem poskytnutí komplexní lékařské pomoci obyvatelstvu se pro pacienty s pneumonií podobnou koronaviru připravují léčebné režimy Covid-19 pro následný přenos do poliklinik. Současně byl rozšířen seznam léčivých přípravků na 5 jmen, které se v praxi doporučují pro včasnou léčbu takových typů pneumonie a koronaviru. Absolutně všechny regiony ve vylepšeném režimu nakupují plicních ventilátorů a kyslíkové koncentrátory.

Za účelem stabilizace a přípravy na další vlnu Covid-19 Ministerstvo zdravotnictví zvýšilo kapacitu nemocniční lůžek z 30 400 na 49 700. Pro zajištění včasné lékařské péče doma na ambulantní úrovni byly v PHC vytvořeny mobilní týmy, včetně 2 962 jednotek. Plánuje se zvýšení počtu mobilních brigád na 3 500 tisíc. Současně se zvýšil počet call center o 16%, aby poskytoval včasné rady a přijímal hovory v poliklinikách.

Podle posledních údajů je v infekčních onemocněních a dočasných nemocnicích k dispozici asi 1 958 plicních ventilátorů. Plánuje se další nákup asi 4183 jednotek zařízení a připojení asi 21 tisíc nemocniční lůžek na kyslík a 6237 bodů na kyslíkové koncentráty. V současné době jsou laboratoře schopny provádět 32 000 testů PCR denně; a v budoucnu se začátkem září zvýší výzkumná kapacita na 64 tisíc denně.

Nákup léků, které jsou dostatečné k zajištění účinné lékařské péče na klinikách i doma, je rovněž pod kontrolou. Vláda nařídila SK-Pharmacia LLP, aby nakupovala léky ve výši dvouměsíční dodávky. To bere v úvahu potřebu dodávat léky pro maloobchodní prodej obyvatelstvu pro domácí léčbu.

Pro zajištění včasné lékařské péče v regionech vzalo Ministerstvo zdravotnictví v úvahu také nezbytnou úroveň lékařské péče. Pro poskytování ambulantní péče v venkově bylo vytvořeno a funguje již 1 493 mobilních týmů, což v podstatě pokrývá 94% celkové potřeby. K poskytování lékařské péče se používá 641 sanitek. Podle nařízení vlády jsou místní úřady a Ministerstva zdravotnictví a průmyslu povinny do regionů do konce srpna poskytnout potřebný počet plicních ventilátorů.

Řada ministerstev také obdržela důležité pokyny v rámci vybavování regionů účinnou lékařskou péčí. Ministerstva průmyslu, zdravotnictví a financí by měla naléhavě vyřešit otázku vybavení regionů mobilním diagnostickým zařízením a převést digitální rentgenové přístroje domácí produkce do regionálních nemocnic. Úřady místní správy a Ministerstvo zdravotnictví, stejně jako dříve, jsou zodpovědné za včasné dodávání kyslíkových koncentrátorů a lékařských plynů do všech částí země.

Iniciativy přijaté vládou také zahrnují řadu důležitých opatření zaměřených na rychlou reakci v regionech. Například Ministerstvo zdravotnictví a akimat byly pověřeny, aby organizovaly práci testování PCR v regionech na základě veterinárních laboratoří, a podle toho nařídily nově zřízená místa potřebným personálem. Akimat byl zase povinen zajistit organizaci efektivní logistiky pro dodávky analýz do nových laboratoří v regionech.

K dnešnímu dni se situace v řadě regionů stabilizovala. Nejlepší ukazatele pro epidemiologickou situaci byly nalezeny v oblasti západního Kazachstánu také v Almatinskou, Turkestanskou, Kostanajskou, Akmolinskou a Mangistauskou oblastech. Stejně povzbuzující situace se vyvíjí v hlavním městě Kazachstánu – přibližně 73% se zotavilo v Nur-Sultanu. Počet pohotovostních hovorů týkajících se Covid-19 v hlavním městě se snížil 10krát. Pokud dříve došlo ke koronavírusu asi 500 hovorů denně, dnes je okolo 50 hovorů. Hlavním úkolem zdravotní péče je v současné době udržování současných pozic, protože díky zavedení karantény prošel vrchol infekčnosti. Současná karanténa se navíc zásadně liší od toho, co bylo na jaře. S přihlédnutím ke zkušenostem z jiných zemí zavedla vláda země během karantény řadu osvobození pro obyvatelstvo ve formě povolení chodit v malých skupinách, provádět školení na ulici a navštěvovat místa veřejného stravování na čerstvém vzduchu.

prezident Republiky Kazachstán Kassym-Zhomart Tokajev
prezident Republiky Kazachstán Kassym-Zhomart Tokajev

Vláda opakovaně vzala na vědomí, že je třeba nejen intenzivně pracovat na léčbě nemocných občanů, ale také vést osvětovou kampaň mezi občany zaměřenou na dodržování hygienických norem a stanovených karanténních požadavků. Podle varování předsedy vlády republiky Kazachstán Askara Mamina je alarmující situace ve světě přetrvává a nárůst infekce Covid-19 byl zaznamenán ve zhruba 126 zemích světa. V souladu se současnou globální epidemiologickou mapou a s ohledem na blížící se období podzim-zima přijímá Kazachstán veškerá možná opatření, aby se připravila na potenciální novou vlnu nemocí, a připravuje soubor preventivních opatření. Přestože Ministerstvo zdravotnictví vypracovalo Plán postupného zrušení karanténních opatření, vláda rovněž konstatuje, že v případě známek zhoršující se epidemiologické situace mohou být přijata další omezující opatření.

Ministerstvo zdravotnictví aktivně pracuje na výrobě vakcíny

Spolu s výše uvedenými opatřeními Ministerstvo zdravotnictví také aktivně pracuje na výrobě kazašské vakcíny proti Covid-19. Celý svět se snaží vyvinout vakcínu a kazašské vědci také udržují krok se svými mezinárodními kolegy. V této fázi kazašská vakcína úspěšně prošla předklinickými zkouškami na myších, prasatech a makakech. Kromě toho se řada vědců z Výzkumného ústavu biologické bezpečnosti dobrovolně pokusila o očkování vakcíny sami. K dnešnímu dni pět dobrovolníků, kteří si injekčně podali vakcínu, nemá žádné alarmující příznaky ve formě alergií, horečky nebo obecného zhoršení pohody. Předklinické zkoušky končí 20. srpna a poté budou získané údaje předány Ministerstvu zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví vybralo 44 dobrovolníků, kteří nebyli dříve infikováni přípravkem Covid-19, a proto nemají protilátky. V září bude se souhlasem Ministerstva zdravotnictví zahájena první fáze klinických zkoušek na lidech. Druhá fáze pokusů bude zahrnovat testování vakcíny na více lidech. Od října do prosince letošního roku se asi 200 lidí dobrovolně pokusilo o testování vakcíny. Tyto studie jsou plánovány na klinikách Almaty. Dalším krokem na cestě k očkování občanů proti hrozbě Covid-19 bude zřízení výrobní továrny na výrobu imunobiologických drog ve Výzkumném ústavu biologické bezpečnosti v regionu Zhambyl. Díky této továrně se na domácím trhu ročně objeví až 60 milionů dávek vakcín.

Zároveň se Kazachstán nespoléhá pouze na vytvoření své vlastní vakcíny. Podle zasedání meziresortní komise se Ministerstva zdravotnictví a zahraničních věcí aktivně podílejí na uzavírání předběžných smluv na nákup vakcíny Covid-19. V současné době odbory definují skupiny lidí, které mají být očkovány, vypočítávají pravděpodobné finanční náklady a vypočítávají možnost účasti Kazachstánu v programu COVAX Facility. Účast v tomto programu poskytuje příležitost získat přístup k řadě potenciálních vakcín pro přípravek Covid-19.

Souhrnně lze říci, že epidemiologická situace v Kazachstánu se stabilizovala. Akutní období uplynulo a nyní je vedení Kazachstánu zaměřeno na udržení vyhraných pozic a další posílení systému zdravotní péče.

Media Stars / Galina

Podobné příspěvky

Maturantka roku 2018

Jaroslav Hauer

Českým domácnostem by mohl zlevnit plyn i elektřina

Afri

Infekce močových cest – s důvěrou v první pomoc

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady