Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zahraniční politika

O situaci v Kazachstánu v boji proti koronaviru

Kazachstan

Dynamika šíření koronaviru ve světě v poslední době ukazuje, že boj proti pandemii není zdaleka úplný. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že šíření viru nedosáhlo svého vrcholu a v některých oblastech planety tento proces pokračuje v akceleraci.

prezident Republiky Kazachstán Kassym-Zhomart Tokajev
prezident Republiky Kazachstán Kassym-Zhomart Tokajev

Od prvních dnů pandemie kazašská vláda spolu s dalšími zeměmi zvolila odpovědný přístup již v březnu a zavedla nouzový stav  a režim přísných omezujících opatření na dva měsíce. To umožnilo zamezit prudkému nárůstu počtu infikovaných lidí a po tomto období byla přijata určitá opatření.

Bohužel na začátku června tohoto roku začalo být pozorováno opakované zvyšování počtu infikovaných a nemocných.

Situace je komplikovaná a mělo by se zde objasnit, že:

Za prvé byla statistika o odhalování infikovaných lidí v zemi zpočátku rozdělena na symptomatické a asymptomatické formy. Vzhledem k tomu, že obě formy chování nemoci představují na začátku července letošního roku potenciální nebezpečí pro ostatní bylo rozhodnuto je sloučit do obecných statistik počítání. To vedlo k prudkému nárůstu počtu nově infikovaných v zemi.

AstanaZa druhé, Kazachstán neustále zvyšuje tempo hromadného testování obyvatel. Na COVID-19 bylo provedeno celkem 1 631 817 laboratorních testů (tj. 13 830 krát denně a 8 746 krát na 100 tisíc lidí). Dnes se země řadí na 19. místo na světě z hlediska testování populace.

V Kazachstánu je v současné době hlášeno více než 55 000 případů COVID-19. Denně se zaznamená přibližně 1 700 nových případů, což představuje nárůst počtu případů kolem 3,0%. Více než polovina se plně uzdravila a ostatní pacienty je nadále léčeno. Bohužel již zemřelo 264 lidí.

Úroveň reprodukce virů v Kazachstánu v červnu byla 1,3. V minulém týdnu došlo k poklesu tohoto ukazatele na 1,05. Podle univerzity Johna Hopkinse je Kazachstán na 35. místě z hlediska infekce COVID-19. Kazachstán se řadí na 54. místo z hlediska počtu nakažených na 1 milion obyvatel, 113. úmrtnost. Rozdíl v těchto ukazatelích naznačuje účinnost opatření přijatých v zemi.

Jakmile se v červnu začalo zvyšování počtu případů, vláda podnikla rychlé kroky v boji proti pandemii, včetně opětovné karantény od 5. do 19. července.

koronavirPřijatá opatření omezují držení masových i rodinných a pamětních událostí. Kromě toho byla pozastavena činnost kosmetických salonů, kadeřníků, tělocvičen, fitness center, bazénů, krytých trhů, pláží, vodních parků, kulturních zařízení, zábavních center, náboženských míst, mateřských škol, dětských zdravotních táborů a dalších institucí.

Vzdálená forma práce pro nejméně 80% zaměstnanců státních institucí, úřadů, národních společností a dalších organizací zůstává platná.

Bylo také rozhodnuto omezit pohyb občanů – chůze je povolena ve skupinách maximálně tří osob.

Během tohoto období budou působit zdravotnická centra, lékárny, obchody s potravinami, otevřené trhy. V souladu s rozšířeným sanitárním a dezinfekčním režimem budou nadále fungovat stravovací zařízení ve venkovním, stavebním a průmyslovém podniku s nepřetržitým výrobním cyklem, zemědělské a stavební práce na čerstvém vzduchu. Kromě toho budou obyvatelstvu nadále poskytovány služby, zejména opravy automobilů a domácích spotřebičů.

Mezinárodní letecký provoz během karantény je zachován bez dalšího rozšiřování seznamu zemí. Současně je omezen vnitrostátní letecký provoz a železniční provoz. Během karantény byla meziměstská autobusová doprava pozastavena a veřejná doprava ve městech byla omezená.

Jak poznamenal prezident K.Tokajev, tato krize je pomíjivým jevem, potíže jsou dočasné a dnes se již projevují první známky stabilizace situace a my v boji proti krizi zvítězíme.

TZ/MediaStars/Galina

 

Podobné příspěvky

Nevýrazná reakce trhů na prezidentskou debatu v USA

Afri

Fond obnovy je hlavně fondem na záchranu Itálie

Afri

Obavy ze zapojení Huawei jsou iracionální

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady