Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zahraniční politika Zprávy z Prahy

Jesús Seade se stal kandidátem na ředitele WTO

Jesus Seade

Světová obchodní organizace (WTO)-World Trade Organization je mezinárodní organizace sídlící v Ženevě. Vznikla v roce 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT).

Československo bylo v r. 1947 zakládajícím členem GATT.

WTO má 164 členských států. V rámci Světové obchodní organizace je Evropská unie samostatným subjektem zastupujícím všech 28 členských států včetně naší republiky.

Hlavní úkol organizace WTO

Hlavním úkolem organizace je rovnost v rámci otevřeného trhu. Snaží se členským státům poskytnout mechanismus, pomocí něhož mohou země redukovat obchodní bariéry. Je nejvyšším orgánem při urovnávání obchodních sporů mezi státy a má zabraňovat diskriminaci malých zemí.

Dosavadní šéf WTO Brazilec Roberto Azevedo na konci letošního srpna odejde ze své funkce rok před vypršením svého druhého funkčního období. Rozhodnutí o odstoupení bylo osobní a načasováno tak, aby byl nástupce vybrán dostatečně dlouho před zasedáním rady WTO příští rok. Zpráva o Azevedově předčasném odchodu z funkce přichází v době, kdy je paralyzován mechanismus WTO pro řešení obchodních sporů.

Americká vláda totiž blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu WTO, který rozhoduje o obchodních sporech. Prezident Trump už několikrát  pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Stěžuje si, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor Spojených států.

Kandidát na místo generálního ředitele WTO

velvyslankyně Leonora R. Gutiérrez
mexická velvyslankyně Leonora R. Gutiérrez

Velvyslanectví Mexika v Praze zveřejnilo rozhodnutí Vlády Mexika k předložení kandidatury náměstka ministra zahraničních věcí Dr. Jesúse Seadeho na post generálního ředitele WTO. Nominace náměstka Seadeho na post Generálního ředitele WTO vládou Mexika je uznáním jeho profesních zkušeností a schopností.

 

V současném klíčovém okamžiku k ochraně a podpoře multilateralismu a mezinárodní spolupráce činí profesní kariéra Dr. Jesúse Seadeho ideálním kandidátem pro zastupování globálních zájmů. v oblasti volného obchodu.

Dr. Jesús Seade

Náměstek ministra zahraničí pro Severní Ameriku má zkušenosti z nejdůležitějších mnohostranných organizací, jakými jsou například Světová banka, Mezinárodní měnový fond, GATT a samotná WTO. Jeho kandidatura znovu potvrzuje závazek mexické vlády k mnohostranným vztahům. Po oznámení mexického prezidenta Lópeze Obradora uspořádal náměstek ministra Seade on-line tiskovou konferenci, v níž osvětlil svou kandidaturu do čela WTO. Setkání s národními zpravodaji a zahraničními korespondenty se konalo s cílem detailně informovat o kandidatuře náměstka tajemníka Seadeho. Díky dlouholeté a význačné profesní kariéře náměstka Seadeho by jeho jmenování znamenalo další krok potřebný k posílení jak Světové obchodní organizace, tak globální multilaterální architektury obecně.

Jesús Seade má rozsáhlé znalosti o ekonomice a dynamice obchodu v Africe, Latinské Americe, Asii, Evropě, na Středním východě i v Severní Americe. Stejně tak disponuje dlouhodobě budovanými kontakty s předními aktéry světového obchodu. Jeho dlouholeté zkušenosti v nejdůležitějších mezinárodních hospodářských organizacích, mezi nimiž vynikají Všeobecná dohoda o clech a obchodu (GATT), Mezinárodní měnový fond (MMF), Světová banka (WB) a samotná Světová obchodní organizace (WTO), jsou prokazatelným dokladem jeho schopností v těchto vysokých mnohostranných obchodních institucích.

Jesús_Seade
Jesús Seade

Jako velvyslanec Mexika při GATT vedl náměstek ministra Seade úspěšná jednání v důležitých obchodních sporech o antidumpingová cla na cement a embargo na produkty z tuňáka. Zastupoval také Mexiko jako hlavní vyjednavač takzvaného Uruguayského kola, jež dalo vzniknout současné WTO. Vyjednávání byla paralyzována a bylo dohodnuto provést změny ve vedení GATT.

Organizace jednomyslně jmenovala Petera Sutherlanda novým generálním ředitelem a tehdejšího velvyslance Seadeho zástupcem generálního ředitele. Nový tým dovedl jednání k úspěšnému závěru, který také znamenal nové projednání výhod pro skupinu Nejméně rozvinutých států (LDC), především z afrického kontinentu, jehož celý proces vedl právě náměstkem ministra Seade. Tato série jednání vedla k vytvoření WTO jakožto nástupce GATT, v níž současný hlavní vyjednavač USMCA Seade zastával post zakládající zástupce generálního ředitele. Nová dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA), která platí od letošního 1. července, nahradí Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) z roku 1994. V pozici vedoucího poradce Mezinárodního měnového fondu (MMF) inicioval a vedl řízení politik MMF v období finančních krizí v Argentině, Turecku a Brazílii.

Rovněž jednal o masivním odpuštění dluhu patnácti africkým zemím s vysokým vnějším dluhem, čímž potvrdil své zkušenosti v oblasti rozvojových ekonomik a prokázal své vyjednávací schopnosti. Ještě předtím působil jako hlavní ekonom Světové banky. V obou institucích vedl mise technické pomoci pro více než padesát zemí v Africe, na Středním východě a v Latinské Americe.

Jesús Seade vystudoval obor Chemické inženýrství na Národní autonomní univerzitě Mexika (UNAM) a získal doktorský titul v oboru ekonomie na Oxfordské univerzitě v Anglii pod vedením držitele Nobelovy ceny za ekonomii Jamese Mirrleese. Jeho disertační práce se zaměřila na optimální daňové politiky a rozdělení příjmů. Byl profesorem na Warwick University ve Velké Británii, zakládajícím ředitelem Centra pro ekonomická studia na mexické vysoké škole El Colegio de México (Colmex) a výkonným tajemníkem mexické Komise pro jadernou energii. V Hongkongu byl viceprezidentem Univerzity Lingnan University a v Číně zástupcem viceprezidenta pro globální záležitosti na Čínské univerzitě v Hongkongu – Šen-čen.

Dále působil jako hlavní poradce hongkongských ministrů pro finanční správu a obchod a ekonomický rozvoj. Poté se v Mexiku ujal funkce hlavního vyjednavače Dohody USA-Mexiko-Kanada. Saede zahájil svou kandidaturu do WTO ze své základny v Hongkongu, kde žije se svou rodinou.

Jaromír a Věra Hamplovi                            Foto:Wikipedie, archiv Velvyslanectví Mexika

 

 

Podobné příspěvky

Žižkov Parade, to je loutkové pouliční divadlo pod Žižkovskou věží od 4. do 14. září 2019

Afri

Umělecká galerie Moser Praha

Afri

Jak bezpečně nakupovat roušky a další ochranné prostředky

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady