Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Politika Domácí

Česká republika je zadlužená tolik jako nikdy ve své historii

Babis

Za rok a půl, do konce letošního prvního pololetí, se Česko zadlužilo o více než 500 miliard, dluh přitom dále poroste .Česká republika je zadlužená tolik jako nikdy ve své historii. Ve druhém letošním čtvrtletí totiž její veřejný dluh dosáhl úrovně 2,26 bilionu korun. Dosud přitom své nejvyšší úrovně dosáhl v prvním čtvrtletí roku 2017, kdy činil 1,92 bilionu.

Tehdy ovšem zadlužení rostlo jen přechodně, a to kvůli spekulacím investorů na posílení koruny po ukončení kurzového závazku České národní banky a také kvůli souvisejícím extrémně nízkým úrokovým sazbám zejména na krátkodobém českém dluhu. Takže veřejný dluh se posléze poměrně citelně snížil. Například ve čtvrtém čtvrtletí 2018 už dosahoval jen 1,73 bilionu korun.

Český veřejný dluh poprvé v historii přesahuje dva biliony korun

Za rok a půl, od konce roku 2018 do konce letošního prvního pololetí, tedy veřejný dluh ČR narostl o zhruba 530 miliard a jeho růst nekončí. Důvodem růstu jsou totiž nyní trvalejší faktory, než tomu bylo v roce 2017. Klíčovou příčinou enormního nárůstu veřejného zadlužení ČR je pochopitelně dopad vládních protipandemických opatření a zhoršení celkové ekonomické situace u nás i ve světě, které je důsledkem pandmie.

V poměru k hrubému domácímu produktu zůstala ve druhém čtvrtletí výše veřejného dluhu těsně pod úrovní čtyřiceti procent, nad kterou byla naposledy v roce 2015. Od té doby se dluh v poměru k HDP dařilo víceméně snižovat, až právě do letošního úderu koronavirové krize.

Lukas KovandaLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank
lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Klaus zpytoval svědomí

Ilja Hynek

Miloš Petera svérázný hejtman s Harley Davidson

Redakce

O kombajnistovi, magorovi a Frau Merkel; rozcestník Pavla Trauba

Redakce

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady