Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Politika Rozhovory

Alexandr Barabanov – Rus známý z pořadu „Máte slovo“, k situaci na Ukrajině: Násilí může vypuknout znovu!

Barabanov 2Ruský podnikatel Alexandr Barabanov, s přímým svědectvím toho, co se ve skutečnosti odehrávalo na kyjevském Majdanu, nedávno veřejně vystoupil v diskusním pořadu Michaely Jílkové “Máte slovo”.  Alexandr Barabanov zastává názor, že se na Ukrajině dostali k moci fašisté. V diskusním pořadu “Máte slovo”, si nebral servítky a do televizních kamer řekl: „Vím jako jediný z vás, co to znamená, když fašisté řádí v ulicích“. Barabanov dále odsuzuje protiruské sankce a tvrdí, že jejich výsledkem bude posílení Ruska a upevnění jeho pozice.

 

Ukrajina

Pane Barabanove, můžete se vyjádřit k tvrzení některých pozorovatelů, že neonacisté z hnutí Pravý sektor a fašisté z hnutí Svoboda, tvořili hybnou sílu ukrajinské revoluce?
Ano, fašisté z Pravého sektoru tvořili hybnou sílu ukrajinské revoluce a teď dokonce zcela kontrolují situaci.

 

Jaký máte názor na to, že se po celém Kyjevě v současné době strhává ruská symbolika a je posprejován hákovými kříži?
Jednoznačně to odsuzuji. – Podívejte se na Krym. Tam ukrajinskou symboliku sundávají velice opatrně, vše pořádně evidují, zabalí a symboly budou následně odvezeny do Kyjeva..

 

Co se týče strany Svoboda, tak v médiích zazněly hlasy, že by měla být fašistická.. Jaký názor na ní máte Vy?
To vůbec nemá cenu komentovat. Stačí se jen podívat na oficiální internetové stránky strany Svoboda, či jejich stránky na sociálních sítích a úsudek si rozhodně uděláte sami. – Bude lepší, když něco podobného uvidíte na vlastní oči.

 

Myslíte si, že by po květnových volbách, mohlo násilí na Majdanu znovu vypuknout?
Ano, násilí může vypuknout znovu. Velmi záleží na tom, kdo vyhraje květnové volby. Jelikož v nadcházejících volbách už nebude hlasovat obyvatelstvo žijící na Krymu, tak se na celé Ukrajině poměr hlasů změní..

 

O kom s domníváte, že stojí za únorovou střelbou do davu na Majdanu? (Některá média přinesla informaci o úniku odposlechů estonského ministra zahraničí Urmase Paeta a šéfky diplomacie EU Catherine Ashtonové, která mluví o tom, že do demonstrantů měli údajně střílet snipeři najatí opozicí)
Střílelo se ze střechy filharmonie, to ostatně nikdo nevyvrací. Tato malá, dvoupatrová budova byla jakýmsi revolučním štábem. Hlidali ji ozbrojení radikálové, všude byla přísná kontrola apod… – Udělejte si vlastní úsudek na to, jak by bylo možné, aby bez jejich vědomí na střechu filharmonie proniklo několik odstřelovačů, a po střelbě bez problémů zase odešlo.. Tomuto tvrzení nahrává i následné obsazení městské márnice radikály, za účelem zničení důkazů.

 

Můžete se mi vyjádřit k tomu, co si myslíte o návrhu, požadovaných sankcí vůči ruským občanům žijícím na území České republiky?
Ti, kdo něco podobného navrhují a prosazují, jednají proti zájmu své vlastní země. Zhoršení vzájemných vztahů totiž pocítí nejenom občané České republiky, ale bude to hodně bolet i rozpočet České republiky.

 

Dostáváte po Vašem vystoupení v diskusním pořadu Máte slovo, nějaké výhrůžky?
Ano, ozývaji se různí lidé… – Stačí se jen letmo podívat na stránky na sociálních sítích. Zároveň, když už jsme se dotkli tohoto tématu, tak srovnejte v jakém stylu probíhají diskuse. – Pokud na sociálních sítích diskutují rusky mluvící lidé, tak jsou většinou slušní, mluví spisovně a používají argumenty. Pokud diskutují ukrajinsky mluvící lidé, tak většinou padají sprostá slova, urážky, a na konkrétní otázky odpovídaji podle předem naučené šablony.

 

 

Děkuji za vyjádření.                                                                                  Vít Hassan

 

 

Psali jsme také: Senátor Jaromír Štětina k dění na Ukrajině: Pravý sektor není hybnou silou revoluce

 

Podobné příspěvky

Česko jde totálně špatnou cestou, národ není v dobrém stavu, referendum nedoporučuji

Afri

Nemůžeme se na to už dívat! Máme toho dost!

Afri

Pravda o Banderovcích a o jejich obětech

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady