Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Události Ekonomika

Pohonné hmoty pokračují ve svém zlevňování

benzinka

Ceny klesají kvůli obavám z jen pomalého zotavení ekonomiky USA a i díky sílící koruně. Pohonné hmoty v ČR v uplynulých sedmi dnech třetí týden v řadě zlevňovaly. Zlevňování bylo však jen velmi mírné, podobně jako v předchozích dvou týdnech. Ceny se tak výrazněji nemění už poslední takřka dva měsíce.

auta v PrazeOd poloviny července se cena jak benzínu, tak nafty pohybuje ve stabilizovaném pásmu s rozpětím necelých třiceti haléřů. Průměrná cena benzínu Natural 95 v uplynulých sedmi dnech zmírnila svůj pokles na jeden haléř na litr a činí nyní 27,93 koruny za litr. Nafta v uplynulých sedmi dnech ubrala pět haléřů na litr, stejně jako o týden dříve, a stojí 27,34 koruny.

V příštím týdnu lze v ČR očekávat stagnaci nebo mírný pokles cen pohonných hmot v rozsahu kolem pěti haléřů na litr. Tlak na pokles cen totiž získal nový impuls v podobně včerejšího citelného propadu cen ropy na měsíční minimum. Důvodem je propad poptávky po palivech v USA. Je to signál toho, že ekonomické zotavení v nejsilnější světové ekonomice bude pomalejší, než se čekalo, což rovněž znamená nižší než předpokládanou poptávku po ropných produktech.

Slabá poptávka vylekala obchodníky s ropou natolik, že ropa ve výsledku zlevnila

Libeňský mostnavzdory výraznějšímu než očekávanému propadu zásob. Tento propad totiž obchodníci z velké části přičítají důsledkům řádění hurikánu Laura v Mexickém zálivu. Míní, že zásoby klesly jen jednorázově, proto, že Laura způsobila výpadek v těžbě a rafinaci ropy.

Navzdory svému včerejšímu zpevnění nadále trendově vůči koruně oslabuje dolar, což rovněž vytváří tlak na pokles cen pohonných hmot v ČR v nadcházející době.

Podle mezinárodního srovnání je benzín aktuálně levnější než v Česku tradičně v Polsku, ale také ve Slovinsku, Bulharsku či Rumunsku. V Maďarsku a Rakousku je srovnatelně drahý. Na Slovensku, v Chorvatsku a také tradičně v Německu či v Itálii je dražší. Nafta je levnější než v ČR v zemích, jako je opět Polsko, Bulharsko či Rumunsko, ale také ve Slovinsku. V Rakousku a na Slovensku je její cena srovnatelná. V Maďarsku, Německu, Chorvatsku či Itálii je cena nafty vyšší než v ČR.

Lukas Kovanda, ekonomLukáš Kovanda, Ph.D.

Národní ekonomická rada vlády (NERV)

Hlavní ekonom, Trinity Bank
lukas@lukaskovanda.cz
www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Na český trh bylo dodáno prvních 15 tun Bio LPG

Afri

Vyjádření tiskové mluvčí Prague Pride k účasti pedofilů na karnevalu

Afri

Sdílená ekonomika postavená na hlavu

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady