Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Události

Nová povinnost oznamovat do 8 dnů od nástup a ukončení zaměstnání realizovaného na základě DPP

Radomil Babek

Bábek: Poslanci schválili další zbytečné povinnosti pro zaměstnavatele. Nemají toho podnikatelé a živnostníci v koronakrizi už dost i bez dalších podmínek, které povedou jen k zvýšeným kontrolám a vybírání pokut? Nebo právě to je „socialistickým“ cílem?

„Líbivá zpráva o zvýšení příspěvku o 370 korun, který dostanou zaměstnanci v karanténě (ti s platem 29000Kč, ti s nízkým platem jen asi 200Kč/den!), má jednu zcela zásadní vadu. Díky sociálnímu inženýrství k němu přilepili poslanci další administrativní zátěž pro živnostníky a podnikatele, která je úplně zbytečná. A aby toho nebylo málo, pokud tuto novou a nesmyslnou povinnost nesplní, hrozí jim až milionová pokuta,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podle něho je tragické, že se navíc vše projednávalo zrychleně, ve stavu legislativní nouze a bez předchozího standardního připomínkového řízení.

Nová povinnost oznamovat do 8 dnů od nástup a ukončení zaměstnání realizovaného na základě DPP

Podnikatelské odbory upozorňují na pozměňovací návrhy, které nově zavádí povinnost oznamovat do 8 dnů od nástup a ukončení zaměstnání realizovaného na základě DPP (dohoda o provedení práce)Z logiky věci nebylo dosud nutné hlásit zaměstnance s DPP, protože jejich příjem do 10000Kč/měsíc je osvobozen od odvodů z mezd. Teprve pokud tuto částku zaměstnanec překročí, je zaměstnavatel povinen jej na ČSSZ nahlásit a zároveň nastává povinnost odvádět zákonná pojištění ze mzdy.

Protože nahlašování všech zaměstnanců s DPP postrádá jakoukoli logiku a věcný důvod, jedná se zcela zjevně jen o samoúčelné navyšování moci státní správy nad podnikáním. Úředníci chtějí „vědět“, aniž by to potřebovali, a podnikatelé musí „hlásit“, aniž by to k něčemu bylo. Vláda zatěžuje podnikatele další povinnosti a hrozbou pokut. Zcela absurdní je pak až milionová sankce, která živnostníkům a podnikatelům hrozí, když nesmyslnou podmínku nesplní.

Je třeba připomenout, že DPP využívají především občané, kteří si chtějí tzv. přivydělat. Tato povinnost zaměstnavatelům tedy komplikuje krátkodobé zaměstnávání studentů, penzistů a například i žen na mateřské dovolené. Dá se předpokládat, že mnoho zaměstnavatelů raději nebude riskovat, že nestihne nebo zapomene zaměstnance „nahlásit“ a raději nebudou tento nástroj využívat. Možná to je cílem socialistů ve vládě?

Podnikatelské odbory považují za důležité upozornit nejen na věcnou stránku nové nesmyslné podmínky, ale i na proces, jakým přišla na svět. Do projednávaného zákona o nemocenské za dobu karantény byla přilepena na poslední chvíli a především, vůbec s ní nesouvisí! Je to takový oblíbený trik – když je změna zákona kontroverzní a mohla by vyvolat odpor, přilepí se tam, kde ji nikdo nečeká a protlačí se skrytě. Takové netransparentní a pokoutní jednání vládních poslanců považujeme za podraz na občanech.

„Sociální inženýrství a zejména skryté pasti v zákonech nepotřebujeme. Stát vydá nesmyslné nařízení a najme na jeho kontrolu další zbytečné úředníky. Ti budou nesmyslnou podmínku zcela nesmyslně kontrolovat, a jejich hlavním úkolem je vybrat, co nejvíce na pokutách. To je dokonalý příklad šikany všech živnostníků a podnikatelů, kteří svým podnikáním dávají lidem práci a příležitost přivydělat si,“ uzavírá Bábek.

Podnikatelské odbory se obrátily na všechny senátory, protože legislativní paskvil teď míří do Senátu, s žádostí, aby byly tyto nesmyslné přílepky z návrhu zákona vypuštěny. Pokud se tak stane, budou pak Podnikatelské odbory žádat poslance, aby tyto podmínky ze zákona nadobro odstranili.

Podnikatelské odbory –Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. -mají více než 14 000 členů a jsou už druhým největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

19. 2. 2021

Ing. Vanda Böhmová
tajemnice Podnikatelských odborů

Podobné příspěvky

Úrok na českých dluhopisech dnes klesl nejníže od loňského srpna

Afri

Petynka má nový bazén

Afri

IDC-softwarehouse navýšila během pandemie rychlost

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady