Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika Události

Milí Pražané,máme před sebou možná posledních 6 dní nouzového stavu

Milí sousedé, milí Pražané,máme před sebou možná posledních 6 dní nouzového stavu. Předchozí týdny byly pro Česko ostrou zkouškou připravenosti a ten, kdo v ní obstál na jedničku, byla především občanská společnost. Jako PRAHA SOBĚ, kandidátka, která od občanů vzešla, z toho máme mimořádnou radost.Tento nápis jsme s kolegyní Marianou Čapkovou vyvěsili jako poděkování – pod Pražským metronomem, který se mimochodem díky iniciativě Mariany opět pravidelně roztikal.Mariana Praha SOBEObrovskou pomocí pro seniory, lidi bez domova, sociálně ohrožené děti nebo rodiny dětí s postižením a mnohé další se stala široká síť dobrovolníků. V projektu infolinky zřízené magistrátem a organizacemi Český červený kříž a Život 90 pomáhá k dnešnímu dni okolo 4 tisíc dobrovolníků. Propojujeme je přímo s těmi, kdo potřebují pomoc a nemají se na koho obrátit. Další tisíce lidí pomáhají přirozeně svým sousedům. Ze srdce si přeju, aby nám tato sousedská pospolitost vydržela.

Vedle infolinky a podpory lidí v domácnostech zajišťovala radní Milena Johnová také chod zdravotnických a sociálních služeb. Se zmatečnými vládními pokyny a povinností státních centrálních nákupů to znamená neustálé překonávání bariér.

Jeden příklad. Ministerstvo zdravotnictví trvá na testování klíčového personálu zařízení sociální péče pomocí takzvaných rapid testů, které stát ve velkém nakoupil a teď se zdá, že pro ně za každou cenu hledá upotřebení. Tyto testy ale detekují pouze přítomnost protilátek, což prakticky znamená, že nejsou vůbec vhodné pro odhalení časného stádia infekce. Podstatně vhodnější je používání PCR testů detekujících samotnou infekčnost – jenomže ministerstvo nesmyslně distribuuje jen rapid testy. Zkrátka kocourkov. Apely ministerstvu nepomohly, a proto Milena dojednala využití PCR testů v sociálních službách po vlastní ose.

Děkujeme lidemMíč má na své straně vláda také u podpory podnikatelů. My mezitím děláme, co můžeme. Odpustili jsme nájemné za předzahrádky a uvolnili uliční prodej, odložili jsme i nájmy městských prostor. Po firmách nebudeme chtít ani poplatky (za odpad nebo třeba parkování) – buď je odložíme, nebo odpustíme. Firmám pracujícím pro město okamžitě proplácíme faktury. Poslali jsme také rychlou pomoc do městských částí, celkem 392 milionů na boj proti koronaviru a dalších 500 milionů na školy, zdravotnictví nebo domy s pečovatelskou službou. Přestože jako město závislé na přerozdělení daní státem teprve sčítáme škody a čekáme, jaké budou vůbec letošní příjmy, snažíme se tuto nejistotu necyklit dál a k městským částem nebo podnikatelům vyslat první podporu okamžitě. Dík za to patří hlavně náměstku Pavlu Vyhnánkovi.

Na podpoře těžce stižené kulturní scény pracuje Hanka Třeštíková. Vedle podpory města zapojila také kulturní fanoušky napříč republikou – Hanka vymyslela a ve spolupráci s portálem GoOut rozjela benefiční akci NIC 2020. Kdybyste se chtěli zapojit, ještě do 1. května si můžete koupit symbolickou vstupenku na neexistující představení ve svém oblíbeném divadle, klubu nebo kině, kterému jde 100 % částky.

V podpoře ze strany města se snažíme nezapomenout opravdu na nikoho. 10 miliony korun se pomůže například knižním vydavatelům, u kterých se nakoupí knihy do Městské knihovny.

Libeňský mostNáměstek pro dopravu Adam Scheinherr využil o třetinu nižšího provozu na silnicích k předsunutí a urychlení některých oprav – tramvajové trati na Karlově náměstí nebo rekonstrukci Vysočanské, Novovysočanské a Novodvorské. Protože stavební sezona bude i letošní léto perná (dluh v opravách dohnat musíme), bude každá dříve opravená komunikace úlevou. Pro cestující v MHD zase připravil Adam vychytávku v podobě dat o pohybu autobusů a příměstských vlaků. Aplikace vám nově ukážou třeba aktuální zpoždění. Během letoška pak přibydou i data o pohybu tramvají.

Na konec ještě jedna srdeční záležitost Adama Scheinherra a mnoha nás dalších. Těsně před začátkem nouzového stavu jsme stihli provést dlouho plánovanou zatěžovací zkoušku Libeňského mostu. 547 tun nákladu i projíždějící kamiony a tramvaje zvládl Libeňák na výbornou!

Data ze zkoušky nám pomohou při plánované rekonstrukci využít nejlepší technologie, maximálně přesně ji naplánovat a vyhnout se dopředu slepým cestičkám, které práce jen prodražují a prodlužují. Praha už se díky Adamovi do oprav a rekonstrukcí nepouští „přes nasliněný prst” (všichni máme v paměti třeba propady při stavbě Blanky), ale na základě tvrdých dat. Od geologického průzkumu u metra D po diagnostické zkoušky na mostech.

Jan ČižinskýTak to v těchto dnech vypadá u nás na magistrátu. Budu rád, když mi napíšete, jaká další témata vás zajímají, a budeme ve spojení alespoň touto cestou. A hlavně už se moc těším, až odložíme roušky a potkáme se osobně.

Srdečně a vděčně za celý tým PRAHA SOBĚ

Jan Čižinský /TZ

Podobné příspěvky

Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik

Afri

Stojany ČEZ pro dobíjení e-aut poprvé prolomily dvoumilionovou metu

Afri

Živnostníci i firmy si budou moci letošní „home office” odečíst z daní

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady