Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Záhadný vodní zdroj mění budoucnost Smíchova

Vize pro obnovu Smíchova v okolí nádraží se může dramaticky změnit. Nové bloky administrativních, obchodních a bytových domů. Pěší zóny, zeleň, stezky podél smíchovského přístavu. A zejména zklidnění dopravy vybudováním Radlického tunelu.

Tak s tím dosud počítal pražský územní plán. To všechno může být nyní zastaveno jediným rozhodnutím. Redakce má k dispozici nákres návrhu ochranného pásma vodního zdroje, který ve svém širším okruhu, takzvaném druhém stupni, pokrývá rozsáhlou oblast Smíchova od nábřeží naproti Císařské louce, přes část nádraží až po vrch Dívčí hrady a na severu sahající téměř k Radlické ulici.

Návrh ochranného pásma vodního zdroje

Návrh vznikl na žádost pražského Dopravního podniku. Ten spravuje strategický vodní zdroj, který se nachází v podzemí mezi ulicemi Nádražní a Strakonická. Podle Lidových novin se jedná o přísně utajovaný projekt, a tomu odpovídá i naprostý nedostatek informací o tomto vodním zdroji.

Veřejnost se vlastně dověděla o jeho existenci až kvůli sporu, který vede o vlastnictví vodního díla Dopravní podnik se soukromým developerech CWI Smíchov.

Vodní zdroj byl zatajovaný

Zda je mlčení o detailech zdroje záměrem, anebo se vedení Prahy v případu jen neorientuje, stále není jasné. Náměstek primátora Petr Hlaváček (ANO) do uzávěrky redakci na dotazy neodpověděl. Spekulace o tom, že tento zdroj dokáže zásobovat pitnou vodou 600 tisíc obyvatel Prahy, tak zůstávají nepotvrzeny.

Naopak, z materiálů, které zveřejňuje na svém webu CWI, vyplývá, že voda z těchto vrtů není pitná a jejím hlavním zdrojem jsou průsaky z Vltavy – břeh je od zdroje pouhých 100 metrů.

Tápání pražské radnice potvrzuje i náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). “Pro nás je zásadní, aby bylo stanoveno pásmo vodního zdroje prvního i druhého stupně. Historicky byly udělány analýzy dopravním podnikem i společností CWI, které se lehce rozcházejí.

A je třeba toto nějak je sladit, abychom si řekli, kde vodní zdroj má mít hranice, bez toho se nehneme z místa.” Praha tedy i třicet let od existence významného vodního díla nemá stanovena jeho ochranná pásma. Jak je takovéto hrubé zanedbání možné?

Hana Marvanová (STAN) uvedla, že pásmo lze stanovit až po vyřešení majetkového sporu mezi DPP a CWI. Z podkladů developera přitom vyplývá, že spory o vlastnictví pozemku nebo vodního díla nebrání stanovit ochranná pásma vodního zdroje, který je veřejným statkem.

Na otázky, proč k tomu dosud nedošlo a jaký je skutečný stav vodního zdroje, zaslané i primátorovi Prahy Zdeňku Hřibovi (Piráti), čeká redakce stále na odpověď. Vše tedy nasvědčuje tomu, že v „boji“ o smíchovské vodní dílo se hraje ještě jiná hra než jen spor dvou podniků.

Podobné příspěvky

Ministerstvo financí vidí loňský výkon ekonomiky optimističtěji než jiné instituce

Afri

Ministryně financí udělí pracujícím medikům generální pardon na daň z příjmu

Afri

Češi se bojí budoucnosti

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady