Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Rok 2019 v kryptu

Skončil rok 2018, který byl pro kryptoměny výzvou. Na pozadí poklesu cen se odehrávaly z dlouhodobého hlediska důležitější fundamentální jevy. Došlo k výraznému posunu v technologickém vývoji, což demonstruje např. síť lightning network, která pomáhá vyřešit roky trvající problém škálování Bitcoinu, tedy problém s přetížením sítě způsobujícím zpomalení a zdražení plateb. Ke kryptoměnám se v daleko vyšší míře vyjadřovali regulátoři či centrální bankéři a to až překvapivě pozitivně. Konečně se prakticky na celém světě etabluje prostředí, ve kterém kryptoměny vystupují z jakéhosi undergroundu a stávají se regulérní složkou nejen finančních technologií. EU uzavřela obchodní dohodu s Japonskem, čímž se více propojují dva největší kryptoměnové trhy. Kryptoměny se zabydlely rovněž v akademickém prostředí. Kurzy, které se jim věnují, vypisuje už kolem čtvrtiny světových univerzit. Jedním z nejžádanějších povolání se stal blockchainový vývojář. Na světě jsou již stovky tisíc takových odborníků a dynamicky po nich roste poptávka. Došlo tak k vytvoření značného lidského kapitálu, který investoval do krypta mnoho času a energie. Tato znalostní báze bude prospívat i v budoucnu bez ohledu na pohyb kapitálu finančního.

Do odvětví vstoupila řada významných institucionálních investorů jako Fidelity nebo Goldman Sachs. To, co ještě na konci roku 2017 prakticky zcela chybělo, totiž reálná aplikace kryptoměn, je dnes skutečností. V Česku vznikl projekt Blockchain Republic podporovaný vládou. Konala se zde také první konference na světě, která spojila bankéře a průmysl kryptoaktiv, XIXOIO. Patrně nejúspěšnějším z kryptoprojektů byl v tomto ohledu Ripple, který dokázal přesvědčit velké finanční domy jako Santander nebo Western Union a významné regulátory, z nichž některé dokonce získali do svých řad. Silnými partnerstvími s globálními hráči se ale mohou pyšnit také například VeChain nebo Stellar Lumens. Mnoho projektů nyní usnadňuje platby v kryptoměnách různými způsoby, včetně posílání coinů e-mailem nebo možnosti držet kryptoměny a zároveň fiat na stejných platebních kartách a na bankovních účtech. Kryptoměnové peněženky jsou již přímo integrovány do některých internetových prohlížečů nebo telefonů. Výrazně se tak zvýšila likvidita, možnost kryptoměnami kdekoli platit. Vytvořilo se tak podhoubí pro postupný růst cen kryptoaktiv tažený užitečností, faktickou nespekulativní poptávkou.

Slovem roku byl blockchain. Na nezměnitelné decentralizované databázi blockchainu se testují či připravují projekty jako emise akcií Tesly, hlasování ve volbách nebo preciznost a spolehlivost dodávek v rámci distribučních řetězců např. v oblastech luxusního zboží, energetiky, automobilů nebo dokonce vojenské techniky. Na společných iniciativách se propojují různé kryptoměnové platformy, banky nebo veřejné instituce. Proti představě, že blockchain je lék na všechny problémy naroubovatelný na jakoukoli legacy technologii, se vzedmula vlna odporu ze strany tzv. bitcoinových maximalistů. Podle nich je možnost aplikace blockchainu omezena v zásadě pouze na Bitcoin a všechny ostatní projekty lze inovovat jinak a efektivněji. Tento názor je druhý extrém. V Altlift studujeme blockchain a zároveň i jiné typy databází a hledáme optimální odpovědi v podobě odlišně nastavených, specializovaných kryptoaktiv.  Vidíme v tom v současnosti díru na trhu.

Čeká nás další zajímavý rok a to nejenom v kryptu, kde by hitem mohla být tokenizace tradičních odvětví nebo stabilní coiny navázané na fiat. Již delší dobu se hovoří o předpokládané nadcházející ekonomické krizi. Pokud skutečně nastane, bude to první krize v dějinách, kterou každý čekal. Všechny dosavadní krize byly pro odborníky i veřejnost nečekané jako sníh pro silničáře. Klesají hodnoty akcií i firem jako je Facebook nebo Apple. Sporné je, zda nás čeká vleklá krize s hlubší podstatou, nebo pouze dochází k návratu ke zdravému rozumu, podobně jako právě na trhu kryptoaktiv. Pro nás nejrelevantnější je, jaký vliv může mít stahování kapitálu z finančních trhů na kryptoscénu. Pokud budou kryptoměny vnímány jako digitální zlato, jako bezpečný přístav, což minimálně pro část generace milleniálů jsou, tak se může odliv peněz z tradičních trhů přelít do poptávky po nich, což výrazně zvýší jejich cenu. Vzhledem k tomu, že kryptosvět je v globálním měřítku relativně maličký, tak může být takové zhodnocení i o několik řádů, byť třeba krátkodobě. Druhý scénář je, že trh vyhodnotí kryptoměny spíše jako luxusní statek, kterého se lidé zbaví v zájmu vykompenzování propadu části příjmů.

Autor: Ing. Mgr. Jakub Jedlinský Ph.D.  www.altlift.cz

Podobné příspěvky

Stavebnictví roste jako z vody, i díky evropským penězům

Afri

Nevylijme s vaničkou i potřebné investice

Afri

Češi se bojí budoucnosti

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady