Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiEkonomikaPrůmyslová výroba v ČR v říjnu pozitivně překvapila

Průmyslová výroba v ČR v říjnu pozitivně překvapila

prumysl

Průmyslová výroba v ČR v říjnu pozitivně překvapila

Trh ve střední hodnotě počítal s meziročním růstem jejího objemu ve výši 5,4 procenta, ve skutečnosti však expandovala tempem 6,7
procenta. Dařilo se segmentu výroby motorových vozidel, který zaznamenal letošní druhý nejsilnější meziroční nárůst. Rychleji letos produkce automobilů v meziročním vyjádření stoupala pouze v dubnu. Pozitivně působí také říjnový růst průmyslových zakázek. V meziročním vyjádření rostl v říjnu nejvydatněji od loňského března, zahraniční zakázky si polepšily nejvíce dokonce za celé období od května 2016.
Zatím se však nedá říci, že by průmysl napravil slabší čísla ze srpna a září a že zahraniční poptávka bude podobně silná trvaleji. Důležitý bude vývoj průmyslové výroby v listopadu a prosinci.

Předstihové ukazatele přitom příliš důvodů pro optimismus nenabízejí. Provozní podmínky ve zpracovatelském průmyslu se kontinuálně zhoršují už od začátku roku, jak ukazuje listopadové šetření mezi nákupními manažery zpracovatelského průmyslu. Tyto podmínky se navíc nezhoršují pouze v ČR, ale také v Německu a dalších evropských zemích. V Německu, podobně jako v ČR, se výhled průmyslu postupně zatemňuje už od počátku letošního roku. Na německý průmysl doléhá letošní zhoršení mezinárodních obchodních vztahů, hrozba obchodní války a přísnější testy a limity automobilových emisí. Sentiment českých průmyslníků byl i proto v listopadu na nejhorší úrovni za posledních šest let.

Navzdory příznivým říjnovým číslům za vlastní objem produkce český průmysl stále značným výzvám. Jeho říjnový výsledek tak může být dost dobře pouze přechodným vzepětím. Za celý letošní rok vykáže průmysl tempo růstu na úrovni tří procent. Jedná se o ani ne poloviční tempo v porovnání s rokem předchozím. V roce 2019 pak růst průmyslové produkce dále zpomalí.

LUKÁŠ KOVANDA, PH.D.

Facebook komentáře

Sdílejte články