Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Ekonomika

Nálada v tuzemském průmyslu byla naposledy horší v roce 2013

Prosincové šetření ČSÚ k ekonomické náladě obyvatelstva poskytuje smíšený závěr.

Nálada v tuzemském průmyslu byla naposledy horší v roce 2013, sentiment stavebníků je ale nejlepší za více než 10 let. Na jedné straně je varovný další pokles celkové důvěry v ekonomiku. Ta klesla nejníže od loňského července. Na straně druhé ovšem došlo k citelnému meziměsíčnímu zlepšení nálady ve spotřebitelském segmentu. Zdá se tedy, že prudký listopadový pokles důvěry spotřebitelů byl jen přechodným výkyvem. Maloobchodní tržby v tradičně silném adventním a povánočním čase by tak měly být uspokojivé. Nasvědčují tomu například již hlášené rekordní tržby internetových obchodů. Ty za letošní rok opět porostou dvojciferným tempem a o několik desítek miliard korun překonají hranici sta miliard. V rámci celkových maloobchodních tržeb a spotřeby domácností, která je stále tahounem ekonomiky číslo jedna, však pochopitelně představují jen určitou výseč.

V celkovém poklesu důvěry v ekonomiku se tak projevuje zhoršení sentimentu v podnikatelském segmentu. V jeho rámci je zvláště na pováženou poměrně citelný pokles důvěry průmyslníků. Ti
naposledy vykazovali ještě horší náladu v říjnu 2013, kdy v ČR stále doznívaly ozvěny recese a Česká národní banka se chystala spustit svůj intervenční režim. V současnosti české průmyslníky straší zejména zhoršení stavu německého průmyslu a poměrně nepříznivý ekonomický vývoj v celé eurozóně, která je naším klíčovým odbytištěm.

Naopak nejlepší náladu za posledních více než deset let, od června 2008, měli letos v prosinci podnikatelé ve stavebnictví. Ti těží z oživení celého segmentu, na němž se kromě obecné prosperity podílí také zvýšení investiční činnosti české vlády a rychlejší čerpání prostředků z fondů EU.

LUKÁŠ KOVANDA, PH.D.

Podobné příspěvky

Účast akcionářů na záchraně Smartwings zvyšuje pravděpodobnost, že stát aerolince pomoc poskytne

Afri

Pohonné hmoty pokračují ve svém zlevňování

Afri

Český Goodwill 2017

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady