Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Události Tiskové Zprávy

Dnes si připomínáme 75. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války

projev pana Radka Vondráčka

Vážení a milí spoluobčané,Pražské povstání je jednou z nejsvětlejších kapitol druhé světové války. Ta pro nás začala zradou, ponížením a hanbou. Díky povstání českého lidu skončila v Praze obrovským hrdinným vzepětím, úžasnou národní jednotou a skvělým vítězstvím.

Projev pana předsedy Radka Vondráčka k 75. výročí Květnového povstání českého lidu 

Obrana Prahy se stala naší největší válečnou operací a i ve srovnání s osvobozováním ostatních evropských metropolí byla něčím naprosto výjimečným. V souboji s daleko mocnějším, početnějším a po zuby vyzbrojeným nepřítelem mu naši předkové s pár zbraněmi dokázali vyrvat vládu nad naším hlavním městem a udržet ji až do německé kapitulace.

prazske povstaniPražské povstání završilo hrdinný odpor malého národa, který, ač okupován, zůstal nezlomen. Statisíce našich lidí vzdorovaly, bojovaly a nasazovaly životy na bojištích druhé světové války. Válčili jsme s nacisty na zemi, válčili jsme ve vzduchu, válčili jsme na poušti. Rvali jsme se o vítězství a svobodu na západní a východní frontě i doma v týlu nepřítele, pod neustálou hrozbou odhalení a popravy okupační mocí.

Všechny síly odboje, vojáci i civilisté, se před tři čtvrtě stoletím spojili a svým odhodláním učinili z Prahy skutečné hlavní město vítězného národa. I díky nim jsme mohli z pekla války vyjít s hlavou vztyčenou, jako svobodní, hrdí a neporažení. Díky nouzovému stavu a přijatým vládním opatřením neproběhnou vzpomínkové akce, jak jsme si představovali a plánovali. Já bych vás ale chtěl poprosit, abychom si významné 75. výročí Pražského povstání a konce druhé světové války připomínali celý letošní rok.

Když se půjdete někdy jen tak projít pražskými ulicemi, skoro určitě narazíte na nějakou pamětní tabulku nebo památníček označující místo, kde položil život některý z účastníků Pražského povstání. Zkuste se rozhlédnout tou mírumilovnou ulicí a vzpomenout na ty, kteří zde pár dnů před koncem války zahynuli.

Chci všem účastníkům povstání poděkovat za dar svobody, za jejich odvahu. Děkuji za to, že nás naučili, že žádná hrozba, žádná moc, žádné zlo nezlomí národ, který je pevný v hodnotách, jednotný ve svém úsilí a statečný v přinášení obětí.
Na nás je: „Nikdy nezapomenout!“

https://www.psp.cz/sqw/detail.sqw?id=6165&z=13891

Mgr. Barbora Štenglová
Tisková mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
118 26  Praha 1 – Malá Strana, Sněmovní  4
E-mail: stenglovab@psp.cz

Foto: Info.cz

Podobné příspěvky

Kazachstán jako kandidát na pozici nestálého člena Rady bezpečnosti OSN

Šebík

Vytvořena nová globální skupina sloučením skupiny PSA a FCA

Afri

Znovu prožít mládí? Proč ne? Domluvte se s ďáblem!

Šebík

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady