Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business Novinky Pražského Zpravodaje

Závislost na alkoholu. Kdy je třeba vyhledat pomoc?

Mnoho z nás má pojem léčby alkoholismu spjatý pouze s pobytem v léčebně, ztrátou svobody, užíváním antabusu a celoživotní alkoholovou dietou. A to je také důvod, který některé od zahájení léčby odrazuje. Příčin vnitřního odporu k léčbě závislosti je více.

Někdo se obává nálepky „vyléčeného alkoholika“, někdo ztráty svobody, většina pijáků však nepovažuje svůj problém za natolik závažný a zkrátka se nechce vzdát možnosti si občas sklenku alkoholu dát.

Zvláštní kategorii tvoří mladí lidé, pro které je celoživotní abstinenční záměr už z čistě časového hlediska těžko představitelný a naprostou abstinenci ztotožňují se ztrátou veškerého společenského zázemí.

Jak to tedy s pobytem v léčebně a celoživotní abstinencí je?

Na počátku je třeba zdůraznit jednu zásadní pravdu: abstinence představuje jediný skutečně bezpečný způsob zacházení s návykovými látkami. Pokud se závislost již plně rozvine a selžou i opakované pokusy jí zvládnout s pomocí odborníků, je abstinence skutečně jedinou cestou.

Abstinenci by měli dodržovat také všichni absolventi pobytové léčby. Vyloučit alkohol ze svého života by měli i lidé, kterým nadměrné pití již způsobilo problémy na úrovni tělesného zdraví nebo se u nich při vysazení alkoholu projevují závažné tělesné abstinenční symptomy.

Je tu však velká skupina uživatelů alkoholu, kteří sice nejsou notorickými alkoholiky, ale přesto by se sebou chtěli něco udělat. Život bez přátelského posezení s kamarády v hospodě nebo bez sklenky vína k večeři je pro ně však těžko představitelný.

V současné době se stále více prosazují moderní přístupy k léčbě nerozvinutých forem alkoholismu, hovoříme o tzv. non-abstinentní léčbě.

Kontrolovaná konzumace alkoholu

Řada lidí u sebe v s souvislosti s pitím odhaluje nějaké patologické, tj. nenormální vzorce chování. Mohou to být např. jednotlivé excesy, kdy se pití zcela vymkne z rukou, dotyčný ztratí ztratí sebekontrolu a často provede věci, za něž se velmi stydí.

I pravidelné večerní popíjení, které sice nevede ke stavu těžké opilosti, je velmi rizikové. Zejména když je alkohol používán jako „lék“ na stres, úzkost, depresi či poruchu spánku.

Mnoho z nás se pohybuje na tenkém ledě a chová se v souvislosti s pitím se velmi rizikově. V této situaci často pomůže ambulantní léčba, která není nutností abstinence podmíněna.

Metoda „Kontrolované konzumace alkoholu“ je moderním psychologickým nástrojem pro boj se závislostí v počátečním stádiu.

V Západní Evropě se rozšířila zejména díky práci německého psychologa a adiktologa, prof. Joachima rkela.

Kontrolovaná konzumace neznamená „pít méně“

Kontrolovanou konzumaci nelze zaměňovat za svépomocné, často neúspěšné pokusy o snížení množství vypitého alkoholu. Mnoho klientům nám říká: „já jsem už kontrolovanou konzumaci zkusil mnohokrát a nikdy jsem to nevydržel“. Pít kontrolovaně neznamená pouze snížit množství.

Jde mnohem spíše o to, aby se v rámci intenzivní psychoterapeutické práce docílilo trvalého posílení schopnosti sebekontroly při styku s návykovou látkou. Je nutné přerušit určité bludné kruhy a odstranit psychické spouštěče, které vedou k potřebě konzumovat alkohol v neúměrné míře.

Při jakékoliv léčbě závislosti platí jednoduché a mnohokrát opakované pravidlo: čím dřív pochopíme, že s našim pitím není všechno v pořádku, tím rychlejší a snazší je cesta zpět. Jak dlouhá a „drastická“ léčba závislosti nakonec bude, to má každý z nás plně ve svých rukách.

Mgr. Bc. Marie Funke. Autorka je psycholožka, která se léčbou závislosti zabývá řadu let. Pracuje v Centru psychologické a psychiatrické péče Adicare.

Podobné příspěvky

Česko-německá firma 4ISP na MSV v Brně představila novinky ze světa laserů

Afri

Známé tváře přišly plnit přání dětí z dětských domovů

Jaroslav Hauer

Luxus na dosah ….. To je MORELO

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady