Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiBusinessKarlovarské Vřídlo je léčivý pramen i výrobní družstvo

Karlovarské Vřídlo je léčivý pramen i výrobní družstvo

Karlovarské Vřídlo je léčivý pramen i výrobní družstvo

Vřídlo je symbolem našich největších a nejznámějších lázní. Na něm je závislé vše, co dělá Karlovy Vary lázněmi – zásobuje termální vodou všechna lázeňská zařízení, z něj se vyrábí karlovarská vřídelní sůl a dodává plynný oxid uhličitý pro vanové koupele. V roce 1954 vzniklo v Karlových Varech výrobní družstvo, se zaměřením na vytváření pracovních příležitostí pro občany se změněnou pracovní schopností. Vydali jsme se do závodu v Bohaticích a v rozhovoru, s vedoucím obchodního oddělení Vítem Panochou jsme se dozvěděli o firmě více.
Vyrábíte kosmetiku, ale v počátcích byla činnost různorodá. V příštím roce oslavíte půlkulaté jubileum, jak to všechno začalo?
Začali jsme v lednu 1954, registrovaný název byl Lidové družstvo invalidů. Po válce tu bylo hlavně podnikatelsky prázdno, chyběla základní řemesla, služby. Vřídlo vzniklo jako družstvo řemesel. V počátečním období let 1954-1960 bylo započato s výrobou kosmetiky, chemických prostředků, hmyzových špendlíků a proutěných březových košťat. V oblasti služeb zajišťovalo družstvo autoservis, hodinářské opravy, výrobu razítek a rytin, opravu fotopřístrojů, zakázkovou výrobu prádla, pletení a opravy, knihařské práce.  V roce 1961 byl název Lidové družstvo invalidů změněn na „Vřídlo“. Výběr jména nebyl náhodný, protože družstvo má již od svého založení přímou vazbu na tento přírodní zdroj. V témže roce po likvidaci výrobního družstva Golgot Praha jsme zavedli výrobu kolínských vod Živé květy, ojedinělý patentovaný výrobek ve světě. Postupně se rušily neperspektivní činnosti a rozvíjel a stabilizoval se nosný program – výroba kosmetiky. V roce 1971 byl uveden do provozu nový základní závod v Karlových Varech – Bohaticích. Měli jsme v Karlových Varech 5 vlastních obchodů, v 90 letech jsme se rozhodli věnovat hlavně výrobě a obchody již neprovozujeme.

Živé květy

Do výrobků používáte bylinky, vřídelní sůl. Solivar u karlovarské tržnice už nefunguje, je obtížné sehnat vřídelní sůl? Šedesátiletá tradice karlovarského Vřídla navazuje na výrobu léčivých výrobků slavných karlovarských lékárníků přelomu 19. a 20. století.
Klasické, osvědčené receptury jsou doplněny nejnovějšími poznatky moderní kosmetiky a jsou vyráběny na nejmodernějších strojích domácí i světové produkce. Naše kosmetika obsahuje extrakty z řady léčivých rostlin, mezi něž patří mimo jiné arnika horská, rozmarýn, řepík lékařský, tymián, dobromysl, šalvěj, eukalyptus, heřmánek, máta peprná, balšám, kafr, mentol a řada jiných. Léčivé rostliny byly, jsou a budou stále platným pomocníkem nejen v lékařství, ale i při výrobě kosmetiky. Naše firemní bylinka je Arnika horská, roste okolo Varů, ale je chráněná tak ji nakupujeme. Máme hodně výrobků, které ji obsahují: Arnika – krém, roztok k ošetření dásní, koupelová sůl. Vyrábíme vlastní směs koupelových solí, v podobě jemného prášku, který se dobře rozpouští. Do oblíbené soli na nohy Ozal přidáváme rostlinné silice, řepík, rozmarýn, eukalypt a salicyláty, které působí proti bolesti. Vřídelní sůl je dnes opravdu velmi drahá, nedáváme ji všude, nemá ani opodstatnění ve všech výrobcích. Používáme vodu, kterou si děláme sami. Když ukončila svůj provoz firma Západočeská Zřídla   nakoupili jsme jejich poslední zásoby. Soli se zase až tolik nedává, obsahuje ji řada Carlotherm-zubní pasty, pleťové krémy. Novinka Šampon Arnika také obsahuje vřídelní sůl. Na odstranění ztvrdlé kůže máme Ozalin, obsahuje lecitin, levanduli a kyselinu mléčnou, kůži zjemní a změkčí.
Byli jsme se podívat v podzemí vřídla na výrobu zkamenělých růží a dalších karlovarských suvenýrů. Máte je ve výrobním programu?   Započali jsme jako jedni z prvních s výrobou zkamenělých růží a dalších karlovarských suvenýrů. Princip výroby byl založen na sintrační činnosti vřídelní vody. Dnes to dělá soukromá firma. Dříve jsme měli brusiče a vyráběli jsme z aragonitu upomínkové předměty.
Výrobky, které se osvědčily od začátku jako Campherol, Carlotherm, Ozal mají pořád stejné složení?  Recept je v podstatě stejný. Musíme dodržovat vyhlášky, zákony, neustále modernizujeme výrobu.  Evropská komise stále vymýšlí nové regulace, třeba jeden konzervant zakáže používat či u jiného sníží množství. To má pochopitelně vliv na recepturu.                                                                   Hlavní odbyt výrobků je v Čechách, vyvážíte také do ciziny? Vyváželi jsme hodně na Slovensko, po rozpadu státu je to trošku menší. Řetězce ukrajují obchodníkům, došlo k rozpadu maloobchodu i velkoobchodu. Dneska je i klasická drogerie řetězec. Z 95 % pokrýváme ČR, něco vyvážíme na Slovensko, zajímavostí je, že na Tajvanu mají zájem o naše zubní pasty. V minulosti jsme tam vyváželi krém na ruce Kamila, čas od času jednorázově exportujeme do Španělska, na Kypr, do Řecka, Švédska. Dokonce jsme vyváželi i do Spojených států. Jsme menší výrobce nejsme zavedeni na statisícové výroby Nemáme extrémy vyrobit statisíce kusů, vyrábíme radši pomalu ale pořád, aby lidé měli pořád práci.
V mládí jsem zde kloktal Zámecký pramen, je dobrý na dásně. Přidáváte ho do zubní pasty Carlotherm? To je zubní irigace, lázeňská léčba, minerální voda má léčivé účinky na dásně, hlavně při paradentóze. Carlotherm jsme teď ještě vylepšili, přidáváme tam chlorhexidine-digluconate, je to osvědčená látka, vynikající na dásně. Kvalita je pořád stejná, nesnažíme se jít cestou zlevňování. Samozřejmě je to těžké, suroviny se se neustále zdražují ne po haléřích ale skokově v desítkách korun. Snažíme se spíše vylepšovat než něco ubírat, lidé by nám to hned spočítali. Třeba změníme obal a už píší zda jsme něco neošidili. Tak vysvětluji, že ne.
Kolik máte celkem zaměstnanců a kolik je osob se zdravotním postižením (OZP), dříve nazývané „občan se změněnou pracovní schopností“? Máme cca 90 zaměstnanců, k dnešnímu dni je 72 % osob se změněnou pracovní schopností. Jsou u nás lidé s různým zdravotním postižením (astmatici, se srdečními problémy, vrozenými vadami).  Nemáme vozíčkáře, nemáme bezbariérový přístup.

Vzorky výrobků

Jaké máte plány do budoucna, uvažujete třeba o  rozšíření?
Spíš se stabilně udržovat. Velké plány nemůžete mít, jsme od začátku jako zaměstnavatelé zdravotně postižených osob. Teď je pořád slyšet, jak chce stát omezovat podpory. Bohužel různí podvodníci to zneužívají tak se podpory sníží všem, s těmi nepoctivými se svezou všichni. Je tu spíš tendence státní podpory snižovat a rušit. Bude dobré to udržet. Když si lidé uvědomí, že zaměstnáním pomáhají spoluobčanům, kteří by jinak seděli doma a čekali až jim někdo přiveze oběd a podobně. Takto mají vlastní seberealizaci, uspokojení a pocit naplnění spokojeného života. My jim zase zato uděláme příznivé podmínky, neděláme zde rekordy, nemůžeme dělat třísměnný provoz, nejsou na to lidi. Jsme ryze česká firma, spolek družstevníků, není tu žádný cizí kapitál. V 90 letech se bojovalo o holé přežití, postupně se zákazníci vrátili a jsou rádi, že jsme tady.
Zúčastňujete se kosmetických výstav, veletrhů a dalších prezentačních akcí?Ano přibližujeme zákazníkům naše výrobky, představujeme novinky a získáváme také zpětnou vazbu od spotřebitelů. To napomáhá zvyšovat kvalitu a atraktivnost našich výrobků pro zákazníky. Zúčastňujeme se jarní kosmetické výstavy WORLD OF BEAUTY & SPA v PVA Praze-Letňanech, rovněž se tam prezentujeme na Stříbrných vánočních trzích v prosinci.    Jsme i na Zemi Živitelce, jako členové SČMVD se zúčastňujeme jarního a podzimního prodejního dne v budově SČMVD na Václavském náměstí v Praze. Portfolio všech výrobků a termíny prezentací najdete na www.vridlo.cz.

Od 13. do 16. prosince se zúčastníme prodejní výstavy Stříbrné vánoční dny v PVA Letňany, vstupenky si můžou případní zájemci stáhnout i zdarma z našich webových stránek zde http://www.vridlo.cz/stribrne-vanocni-dny/.

Facebook komentáře

Sdílejte články