Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Business

Farma roku 2018

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Farma roku 2018, které se odehrálo v pražském Divadle ABC, ovládly v poměru 4:1 moravské rodinné farmy oproti českým. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) Farma roku 2018, které se odehrálo dnes v podvečer v pražském Divadle ABC, ovládly v poměru 4:1 moravské rodinné farmy oproti českým.

Vítězem 17. ročníku soutěže se staly Vinařství a farma rodiny Valihrachových z Krumvíře na Břeclavsku, které charakterizují rodinná symbióza, úcta k tradici a venkovské pospolitosti, ale i moderní podnikatelské plány. Rodina Valihrachových je již takřka tři desítky let známa pěstováním více než třicítky odrůd vinné révy na dvaceti hektarech půdy ve Velkopavlovické vinařské podoblasti a výrobou kvalitních přívlastkových vín, oceněných na nejprestižnějších mezinárodních soutěžích. Kromě Josefa Valihracha, předsedy Vinařské asociace ČR a trojnásobného držitele titulu Vinař roku, jsou hybnými silami hospodářství i další členové rodiny, kteří se s úspěchem zaměřili zejména na klasické zemědělství v podobě pěstování řady plodin na 100 hektarech půdy s důrazem na krajinotvorbu, a chov masného skotu za účelem produkce plemenných zvířat.

Stříbro vybojoval statek rodiny Hatlákových z Meziboří na Žďársku. Stěžejní náplní zemědělské činnosti manželů Vlastimila a Jitky Hatlákových v této obci na rozhraní Vysočiny a Jihomoravského kraje jsou již více než dvacet let chov a šlechtění masného skotu plemene charolais s výsledky v podobě celé řady nejen výstavních úspěchů.

Bronzovou příčku obsadila farma Pavla Vokála ze Strážného. Tamní ukázkové hospodářství s širokou škálou činností vhodně využívající podmínek horské přírody v bezprostřední blízkosti Národního parku Šumava je výsledkem dlouholeté a usilovné snahy Pavla Vokála a jeho partnerky Gabriely.

Jako čtvrtý se umístil Levandulový statek Bezděkov na Olomoucku. Lukáši Drlíkovi, jeho partnerce Veronice a dalším členům rodiny se v průběhu několika posledních let podařilo přeměnit jak původní statek na úpatí Zábřežské vrchoviny, tak i část obce Bezděkov doslova v levandulové království.

Na páté místo dosáhl Hermelín ranč z Nového Jičína. Svou vizi vybudovat z polorozpadlé zemědělské usedlosti na samém konci tohoto města jezdecký areál, začal velký milovník koní a schopný trenér Miroslav Vaníček realizovat těsně před koncem minulého režimu. A podařilo se.

Tyto farmy se mezi oceněnými neocitly náhodou. Již roky totiž dokládají, že kvalita je lepší než kvantita a že i nevelká výměra opečovávaná spokojenou rodinou, která v obci žije, hospodaří a podílí se na různých aktivitách v ní, má pro venkov velmi významný přínos. A je jen dobře, že takové rodinné farmy můžeme představit v roce, kdy jejich stavovská organizace, Asociace soukromého zemědělství ČR, slaví dvacáté výročí svého vzniku.

Podobné příspěvky

IDC-softwarehouse navýšila během pandemie rychlost

Afri

Bohatí lidé proto ve velkém investují do fyzického zlata

Afri

Česko-německá firma 4ISP na MSV v Brně představila novinky ze světa laserů

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady