Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Politika Události Zajímavosti

8. květen – přepisování dějin, jako za minulého režimu

Vzpomínám si na to, jak se za komunismu bagatelizoval podíl Američanů na osvobození západních Čech a o osvobození Plzně americkými vojáky se tehdy mlčelo. Zároveň si velmi dobře vzpomínám na to, jak v polistopadových dnech roku 1989 stotisícový dav na pražském Václavském náměstí v tehdejší euforii vykřikoval hesla: “Nejsme jako oni!” – Skutečně nejsme jako oni?

Konec druhé světové války se u nás až do roku 1991 slavil 9. května, jako Den osvobození Rudou armádou. – Časně ráno dne 9. května 1945 do Prahy vjely tanky prvního ukrajinského frontu maršála Koněva a čtvrtá gardová tanková armáda, kterou přes Krušné hory vedl Dmitrij Leljušenko. V Praze na Klárově se tehdy střetly tři sovětské tanky se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku, gardový poručík Gončarenko padl. Konec druhé světové války se u nás tedy zcela logicky slavil 9. května na základě toho, že toho dne bylo osvobozeno naše hlavní město.

 

Z iniciativy našich porevolučních zákonodárců se však doslova ze dne na den přepisovaly dějiny a Den osvobození se od roku 1991 neslaví devátého, nýbrž již osmého května. ( -Tedy v den, kdy vstoupil v platnost podpis bezpodmínečné kapitulace Německa, kterým v celé Evropě oficiálně skončila druhá světová válka.) – Když se dívám na fotografie, kterak v těchto dnech za velké slávy centrem Prahy projíždí Konvoj osvobození – tedy kolona amerických historických vozidel s vlajkami, tak se nemohu ubránit dojmu, že se v současnosti děje nemlich to samé jako za komunistů, akorát v obráceném gardu. Památník sovětských tankistů a konce druhé světové války v podobě tanku, byl před dvaadvaceti lety pseudoumělcem Černým natřen na růžovo a následně odstraněn s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. Před dvěma lety byl stejným “umělcem” doplněn o vztyčený prostředníček a vystaven na akci Týden svobody, kde byl tento symbol původně připomínající osvobození Sověty z května roku 1945, zcela manipulativně spojován se sovětskými okupačními tanky ze srpna roku 1968. Naproti tomu byl před dvěma lety v plzeňské Zoo s obrovskou pompou odhalen americký tank M4 Sherman. Americký velvyslanec Norman L. Eisen tehdy při slavnostním odhalení tankuuvedl“USA a ČR se spojily v boji za svobodu” s tím, že tank Sherman jednoznačně symbolizuje svobodu, ne jen vítězství nad nacisty.

 

Jak je možné, že je jeden tank natírán na růžovo, označen za militaristický symbol a odstraněn, a druhý je naopak s obrovskou pompou odhalován? – Za minulého režimu se oslavovalo osvobození Rudou armádou a o podílu Američanů na osvobození západních Čech se mlčelo. Dnes je tomu přesně naopak, přitom za naši svobodu tehdy padlo přes 140 tisíc ruských vojáků a mnoho lidí si dnes neuvědomuje, že je díky ruským vojákům vlastně naživu. Po sametové revoluci byla většina pomníků rudoarmějců odstraněna. (Obdobně byly v době normalizace v Plzni odstraňovány pomníky padlých vojáků USA z druhé světové války.) – Podobné je to i s přesunem Dne osvobození z devátého na osmý květen, což však historicky neodpovídá realitě, jelikož Praha byla osvobozena až 9. května a ten den se také slaví konec války v celé východní Evropě. – Říkáme, že “nejsme jako oni”, přitom jsme svědky novodobé manipulace s fakty a podobného přepisování dějin jako za minulého režimu. – Jsem toho názoru, že není správné opomíjet ani jednu ze stran, které nám tehdy pomohly zvítězit nad nacismem.

 

Vít Hassan

 

  • článek vyšel dříve na osobním blogu autora.

Podobné příspěvky

Stmívání na Stezce

Afri

Tancovala se mnou postel

Jaroslav Hauer

Výstava nekomerčních fotografií PHOTOMEETPOINT 2013 podporuje dobrou věc

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady