Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

28.října 2013 se před Pražským hradem demonstrovalo proti prezidentu Zemanovi

V podvečer včerejšího 95. výročí státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu, se včera před Pražským hradem konala demonstrace občanů, kteří jsou výrazně nespokojeni s vystupováním a politickými kroky prezidenta republiky Miloše Zemana.

 

K svolání celé akce došlo spontánně během několika desítek hodin, prostřednictvím sociální sítě Facebook. Demonstrující se setkali v 18:30 na Hradčanském náměstí u sochy prvního československého prezidenta  Tomáše Garrigua Masaryka, před kterou demonstrativně umístili rozvalenou figurínu zobrazující současného prezidenta Miloše Zemana s láhví v náprsní kapse a s kouřící cigaretou v puse. Někteří z demonstrantů v rukou drželi transparenty s hesly: „Viróza se šíří z hradu, zastavme ji!“ a  skandovali hesla: „Milošovi nenalévat!“ , „Zeman není demokrat!“ , „My chceme rektory!“, „Masaryk by se divil!“ ,  „Antabus! Antabus!“ ,  „Nechceme pučisty!“ , „Sanitku na Hrad!“ , „Bohnice, Bohnice“ ,  “Hrad není šenk!” ,  “Prase dent! Prase dent” , „Když ne rektora, zavolejte Nešpora!“  či  „Hašek z rekta! Hašek z rekta!“

Cílem shromáždění bylo mimojiné upozornit na to, že na Pražský hrad nedorazilo dvacet rektorů vysokých škol, kteří tímto způsobem protestovali proti tomu, že prezident odmítl pozvat jejich dva kolegy – hlavu jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a rektora Masarykovy university Mikuláše Beka . Slavnostního ceremoniálu se též kvůli prezidentovu postoji ke komunismu, odmítli zúčastnit kandidáti na vyznamenání z řad Konfederace politických vězňů. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se akce nezúčastnil s odůvodněním vnitrostranické krize. Medaili za zásluhy odmítl převzít rocker Vladimír Mišík, který tímto vyjádřil svůj ostrý nesouhlas s prezidentovým jednáním. Vyznamenáni řádem Tomáše Garrigua Masaryka byli divadelník Jiří Suchý a filozof Erazim Kohák. Medaili za zásluhy získala herečka Jiřina Bohdalová, exministr průmyslu Miroslav Grégr a bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba. Nejvyšší vyznamenání – Řád Bílého lva, prezident nikomu neudělil. Stalo se tak teprve podruhé v historii.

Demonstrace 1

Text/ foto:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Vít Hassan

Facebook komentáře

Sdílejte články

Zajímá se o dění v Praze, o politiku, kulturu a sport. Má rád lidi, kteří jsou aktivní a mají vlastní názor na život a nebojí se ho sdělit ostatním.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com