Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůTechnikaNová energie pro linku D

Nová energie pro linku D

Nová energie pro linku D

Trasa metra D pohledem studentů z pražské Fakulty architektury na ČVUT

Modré D se konečně dočkalo kvalitní architektury 21.století. Pro začátek ve vizích studentů… „Zabývat se stanicemi metra nás napadlo někdy po vánocích, když jsme nadávali s kamarády na současnou podobu stanic trasy D. Návrhy stanic od Metroprojektu se nám moc nezamlouvaly.
Vzhledem k tomu, že studujeme architekturu, netrvalo dlouho a napadlo nás vypracovat návrhy vlastní“ uvedli studenti ve svém prohlášení.

Návrhy týmu studentů jdou ve spojení pohledového betonu a dominantní modré barvy, přesto se v jejich myšlenkách objevují prvky, které mají souvislost s původní architektonickou myšlenkou metra, například v podobě čtverců, které známe ze zelené trasy. Další prvky jako sklo, hravé a dynamické osvětlení, či myšlenka dvoupatrových stanic, které nezabírají takové místo, a snižují nároky na zábor na povrchů dokazují, že i Pražské metro a jeho rozvoj může dorazit do dalšího století.

naměstí bratí synku2

Je zde vidět přidaná hodnota a to vše bez ztráty funkčnosti, například dlouhá betonová lavice, v návrhu Matúše Beráka ve stanici Náměstí bratří synků, která je součástí zábradlí ve stanici.

Otázkou ovšem zůstává, zda se tyto návrhy a práce studentů podaří prosadit. Vznikla i petice proti současné podobě stanic a za vypsání veřejné soutěže. Vše je v rukou magistrátu, zaleží také na financích. Jak uvedl jeden ze studentů Jan Bittner: „Metroprojekt nám vyšel velmi vstříc, a dokonce jsme mohli s inženýry od nich konzultovat návrhy“. Se spolužáky se snažili dělat návrhy co nejodvážnější. „Podle našeho názoru lze metro dělat odvážně, bez toho, aby to bylo zbytečně drahé.“ Studenti také zdůrazňují, že podle jejich názoru nemohou za veřejností kritizované návrhy stanic jen architekti v Metroprojektu, jde podle nich spíše o systémovou chybu.

Návrhy jsou ukázka toho, že to jde nikoliv kandidáti na realizaci…

pudoris Metro D14138778_651565285004181_1649426034032385124_oPráce studentů budou vystaveny v prostorách galerie Kvalitář a to od 17.9. V tento den proběhne i vernisáž, zároveň v rámci festivalu Zažít město jinak na Senovážném náměstí poběží i celodenní workshop určený pro každého, koho by zajímalo, jak se navrhují stanice metra.

Trasa metra D má spojit centrum s jižní částí města. V první etapě se bude stavět úsek z Pankráce do Písnice, ve druhé přibudou stanice Náměstí bratří Synků a Náměstí Míru. Právě spojení mezi Pankráci a Náměstí míru by mělo řešit otázku odlehčení Nuselského mostu, který čeká nutná rekonstrukce v tubusu metra.

Pedagogické vedení nad jejich projekty převzal docent Zdeněk Rothbauer, v rámci jehož hodin takzvaného ateliéru návrhy vznikly. Po dokončení návrhů studenti založili facebookovou stránku, kde mají již přes dva tisíce fanoušků. Z komentářů nad jejich projektem zde jasně převládají pozitiva.

 

www.facebook.com/metroDstudenti

Facebook komentáře