Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Technika Muže

Legiovlak opět v Praze

Od 2. do 30. srpna bude Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích, opět v Praze. Expozice je rozšířená o dva nové vagony (osvětový a krejčovský) vše bude k vidění v areálu Masarykova nádraží v prostorách budoucího Železničního muzea Národního technického muzea – bývalého železničního depa.

PostaLegiovlak, projekt Československé obce legionářské, připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany ČR a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá již z dvanácti zrekonstruovaných vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví.

„V Praze nás čeká nejdelší letošní zastávka, díky Národnímu technickému muzeu můžeme využít bývalé depo na Masarykově nádraží, jsme tak vlastně v úplném centru města k dispozici jak Pražanům, tak turistům,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Vystavení Legiovlaku na Masarykově nádraží, přístupného od 2. srpna do 30. srpna 2016, získá také exkluzivní prvenství. Stane se první delší výstavou v prostorách budoucího Železničního muzea Národního technického muzea, které je do areálu bývalého depa plánováno.Legiovlak

Legiovlak cílí na zájemce o vojenskou historii, širokou veřejnost, ale také na školní děti a jejich kolektivy, kterým je sto let stará historie poněkud vzdálená, proto jsou připraveny skupinové prohlídky, na které se lze dopředu objednat.

Kdo se na Legiovlak přijde podívat, může třeba zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky. Posádka vlaku dokáže hledat konkrétní osoby v databázi, kterou se i díky návštěvníkům daří doplňovat o fotografie, dokumenty, vzpomínky i hmotné předměty z pozůstalostí. Expozice Legiovlaku je přístupná zcela zdarma ve všedních dnech od úterý do pátku od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. V pondělí je z provozních důvodů zavřeno. Komentované prohlídky s průvodcem začínají každý den od 13:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech.

S bratrským „Nazdar” se pořadatele těší na setkání.

www.legiovlak.cz

Možné objednávky pro skupiny  na tel. 734 315 642

LEGIO1etapa_2

Podobné příspěvky

echEd-DevCon 2016 – úskalí současných aplikací, vychytané využití Windows 10

Afri

Síť 5G technologie je připravena ke spuštění

Afri

Dobíječky ČEZ loni opět zdvojnásobily objem odběrů

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady