Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůUdálostiDopravaČesko je na špici, bohužel však v krádeži aut

Česko je na špici, bohužel však v krádeži aut

auta v Praze

Česko je na špici, bohužel však v krádeži aut

V Česku se auta kradou šest- až osmkrát více než v ostatních zemích Visegrádské čtyřky

Česká republika si připisuje další nelichotivé umístění. V krádežích automobilů v přepočtu na obyvatele totiž náleží ke špičce mezi zeměmi EU. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu. V letech 2015 až 2017 se v Česku každoročně ukradlo 238 automobilů na každých 100 tisíc obyvatel. Jedná se pochopitelně o krádeže nahlášené policii.

Halkova ulice

auta

V rámci zemí Visegrádské čtyřky tak Česká republika zřetelně vede. Na každých sto tisíc obyvatel se v Česku ukradne šestkrát až osmkrát více aut než v Polsku (kde se v přepočtu na 100 tisíc obyvatel ukradne ročně 37 aut), v Maďarsku (32) i na Slovensku (31).

Tabulce vévodí Lucembursko, kde se každoročně ukradne 328 aut na 100 tisíc obyvatel. Lucembursko je ovšem v rámci EU nejvíce motorizovanou zemí – se největším počtem aut v přepočtu na obyvatele. Tím však nelze vysoký počet krádeží aut vysvětlit zcela. Poměrně vysoce motorizované je například také Polsko. V přepočtu na obyvatele je tam více aut než v Česku a přitom, jak víme, vykazuje země výrazně nižší počet krádeží aut než ČR.

Nejméně se auta v EU kradou v Dánsku. A také v Rumunsku, což je však pro změnu nejméně motorizovaná země EU, což tam má na nízký počet krádeží svůj vliv.

Lukáš Kovanda, Ph.D. , foto redakce

Facebook komentáře

Sdílejte články