Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport

Speedway Grand Prix: V Praze vyhrál po velkém boji Jason Doyle

V Praze se včera žilo plochou dráhou. Konal se již 20. ročník pražské Speedway Grand Prix, který přilákal do ochozů na Markétu několik tisíc diváků, až stav lístků hlásil vyprodáno.

Letošní nástup jezdců připomínal nástup loňského závodu Memoriál Luboše Tomíčka. Mechanici před hlavní tribunu přichystali motocykly a jezdci nepřijeli tradičně na Harley – Davidson, ale vycházeli z pod tribuny. Fanoušci těchto těžkých mašin se přesto dočkali, Harleyáři na dráhu vyjeli, ale s vlajkonoši. Divákům se tak naskytl o něco zajímavější nástup, nechyběla ani česká hymna a pak již nic nebránilo startu závodu. Do první jízdy, po včerejším losování, nastoupili Nicki Pedersen, Antonio Lindbäck, Greg Hancock a český závodník, jedoucí jako divoká karta, Václav Milík.  Greg Hancock v Praze ukázal, že rozhodně ještě nepatří do starého plochodrážního železa, když si vyjel v první jízdě první tři body. Pedersen dojel vzápětí, Václav Milík potěšil české fanoušky, když za sebou nechal zkušeného jezdce Lindbäcka. V následující jízdě ožili polští diváci. Bartek Zmarzlik skvěle odstartoval, ba co víc, dojel si pro tři body a nechal za sebou Kildemanda, Žagara i Chrise Holdera, kterému se na pražské Markétě vůbec nedařilo.

Překvapením nebyla ani jízda s číslem 3., kde s velkým náskokem ujel soupeřům Brit Tai Woffinden a měl tak skvěle našlápnuto na čtvrté pražské vítězství v řadě. Skvělou formu ukázal v další jízdě i Fredrik Lindgren, který si dojel pro dva body, jelikož nedokázal porazit lépe jedoucího Iversena. Jason Doyle skončil za Lindgrenem a naneštěstí pro polské fandy, bez bodu dojel Maciej Janowski.

První jízda druhé série přinesla na dráhu první drama závodu. Na start se postavili Jason Doyle, Nicki Pedersen, Peter Kildemand a Chris Harris. Ten se po útoku Petera Kildemanda poroučel k zemi v místě, kde už mantinel nechrání nafukovací bariéry. Na stadionu rázem nastalo ticho, které vystřídal bouřlivý potlesk, když britský jezdec odcházel do depa po svých. Viníkem byl označen Peter Kildemand, který byl z opakované jízdy vyloučen a pro své první vítězství v tomto závodě si tak dojel Jason Doyle. Fredrik Lindgren v jízdě s číslem 6 dokázal porazit Lindbäcka, Pawlickiho i Mateje Žagara. Překvapením další jízdy byl favorit Greg Hancock, který ve své druhé jízdě nestačil Woffindenovi ani Zmarzlikovi. Maciej Janowski si připsal druhou nulu, když ho technika donutila z jízdy odstoupit. Po druhé sérii vedli dva jezdci – Iversen a Woffinden, oba se šesti body. Woffinden zůstal ve vedení i po další sérii a tak se britským fanouškům stále zvyšovala naděje, že se Tai přidá k Tomaszovi Gollobovi, který dokázal vyhrát čtyři stejné Grand Prix v řadě. Naopak velkým zklamáním byl výkon Nickiho Pedersena, který si v další sérii připsal nulu a zvítězil až v poslední sérii. Hancock se vrátil zpět na výsluní a nechával za sebou jednoho jezdce za druhým. Český jezdec Václav Milík si připisoval z jízd vždy jeden bod. To se zlomilo v jízdě s číslem 16, kdy po velkém boji podlehl Žagarovi a nedojel si pro žádný bodový zisk. Naděje na semifinále pro Pardubičáka vyhasla a v poslední jízdě, jakoby se zdálo, že před sebe pustil z třetího místa Taie Woffindena. Celkový zisk české plochodrážní hvězdy byl 3 body, tedy jeho nejlepší výsledek v seriálu Grand Prix, ale nejhorší ve včerejším závodě. Skončil šestnáctý, avšak výkon mladého jezdce se oproti minulým rokům značně zvedl. Vyrovnat se světové elitě ještě nedokázal, ale zdá se to být jen otázkou času.

Do semifinále postupuje osm jezdců s největším bodovým ziskem a tak není divu, že s 13 body postoupil Greg Hancock, s dvanácti body Bartosz Zmarzlik, postup měl zajištěn i jedenáctibodový Jason Doyle a Fredrik Lindgren, který měl o bod méně. Devět bodů a jasný postup do semifinálové jízdy měli i Tai Woffinden a Niels Kristian Iversen. Nicki Pedersen s osmi body se také do semifinále probojoval a velkým překvapením byl postup britského jezdce Chrise Harrise (7 bodů), který je velmi často označován jako outsider Grand Prix.

Prvního semifinále se zúčastnil Hancock, Lindgren, Iversen a Pedersen. Famózně jedoucí Hancock opět ukázal soupeřům záda s velkým náskokem. Velké ambice na semifinále měl i dánský jezdec Iversen a dojel na druhé postupující pozici. Závod skončil pro Lindgrena, který dojel třetí a Nickiho Pedersena, který z jízdy odstoupil. Do druhého semifinále vjeli Zmarzlik, Doyle, Woffinden a Harris. Diváci se stali svědky druhého pádu večera, když Tai Woffinden srazil polského jezdce Zmarzlika v místě, kde upadl v základních jízdách i Harris. Zmarzlik stejně jako Harris odešel do depa po svých, povolán nebyl ani sanitní vůz a tak se čekalo jen na verdikt od rozhodčího, kterým pro pražský závod byl Jim Lawrence. Viníkem byl jasně označen Tai Woffinden, který byl z rozhodnutí rozladěn, ale i tak se Zmarzlikovi v depu přišel omluvit, za což si od fanoušků vysloužil velký potlesk. Opakovaná jízda se tak jela jen ve třech, postoupili Jason Doyle a Chris Harris.

Spousta lidí sázela na vítěze sympatického Američana Grega Hancocka, který měl stále nejvyšší bodový zisk. Před námi bylo ještě finále, ve kterém skvěle odstartoval Hancock, ale Doyle se nevzdával, na Grega zaútočil a dokázal se dostat na vedoucí pozici. Finálová jízda se nepovedla Iversenovi, naopak Harris si dojel pro třetí místo. Na pražský závod tak bude jistě dlouho vzpomínat. Vítězem se tedy stal Australan Jason Doyle, pro kterého je vítězství ve 20. ročníku pražského závodu Grand Prix také prvním vítězstvím tohoto seriálu v kariéře.

Antonio Lindbäck v depu před závodyNicki PedersenEvžen Erban s Gregem HancockemNa závod se přijel podívat i ledař Franky ZornPřilby Mateje ŽagaraČeši na startuMilík bojoval s elitouPrvní jízda, kde se objevil i Václav MilíkTiskovky s těmi nejlepšími

Podobné příspěvky

Wakeboarding – An Exciting Sport

Ilja Hynek

Tomáš Řepka pokřtil knihu Deník ze dna

Šebík

V sobotním finále Monster Speedway World Cupu zvítězil Polský tým

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady