Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůSportPozvánka na Skokový seriál Chuchle Arena Tour 2020

Pozvánka na Skokový seriál Chuchle Arena Tour 2020

Pozvánka na Skokový seriál Chuchle Arena Tour 2020

Druhé letošní parkurové závody Chuchle Arena Tour II jsou za námi, bohatý program zakončila nedělní Velká letní cena, která se jela na úrovni T* (145 cm) a představila se v ní necelá dvacítka dvojic.

Přemožitele nenašel Vladimír Tretera s koněm Gangster v/h Noodevelt, kteří jako jediní dokončili základní kolo i finálový parkur bez jediné penalizace. Na druhém místě se umístil Ondřej Pospíšil s hřebcem Einfach a bronzovou příčku vybojoval Aleš Opatrný s koněm Gentlemen Van het Veldhof.

Skokový seriál Chuchle Arena Tour 2020 má tři části a koná se v červenci a v srpnu. Finále se pojede v rámci říjnové Ceny Eliota (9. až 11. 10.).

Jarní cena Velké Chuchle

http://www.velka-chuchle.cz

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA PARKUROVÝCH SOUTĚŽÍ

Jezdec s koněm musí projet danou trasu s překážkami s co nejmenším počtem chyb a v co nejkratším čase. Jednotlivé překážky jsou označeny čísly, aby jezdci věděli, v jakém pořadí a směru je musí překonat. Překážky jsou vysoké od 80 cm do 160 cm, což je nejvyšší obtížnost, která je zařazená třeba na olympijských hrách nebo mistrovství světa. Existuje i speciální soutěž – skok mohutnosti, při které se jezdci pokouší přeskočit co nejvyšší překážku a současný světový rekord je 2,47 cm.

Za chyby v parkuru se považuje shození bariéry, tedy porušení výšky nebo šířky skoku, zastavení, kdy kůň odepře poslušnost a nechce překážku skočit nebo pád jezdce či koně i s jezdcem. Tyto chyby jsou penalizovány tzv. trestnými body a případně vyloučením ze soutěže. Jezdec s nejnižším počtem trestných bodů vyhrává.

Historie

Na jižním okraji Prahy u levého břehu Vltavy se nachází jedinečný areál špičkového závodiště. Založeno bylo již v roce 1906 a Velkou Chuchli proslavilo natolik, že dvě koňské podkovy byly zakomponovány i do znaku této pražské městské části. Na bohatou historii navazuje moderní současnost i vize velkolepé budoucnosti.

28. září 1906: slavnostní otevření nového závodiště, první dostihový den.

13. května 1911: přistání aviatika Jana Kašpara při historickém průkopnickém letu Pardubice-Praha.

1914-1918: první světová válka, jediné víceleté období, kdy se ve Velké Chuchli nekonaly dostihy.

Vybavení tohoto výjimečného sportoviště plně vyhovují náročným požadavkům na pořádání špičkových akcí a zázemí pro účastníky i návštěvníky procházejí neustálým zkvalitňováním a vylepšováním podmínek. Divácká tribuna, v níž se nachází také stylová restaurace s nabídkou jídel špičkové kvality, disponuje kapacitou 3200 míst k sezení, celý sektor však dokáže pojmout až deset tisíc návštěvníků.

13. května 1920: obnovení dostihového provozu pod hlavičkou nově vzniklého Čsl. Jockey Clubu.

22. května 1921: uspořádání prvního ročníku Československého derby.

17. května 1931: oficiální návštěva Tomáše Garrigua Masaryka na chuchelských dostizích, u příležitosti Čs. derby.

9. května 1945: velký požár stájí, vzniklý výbuchem železničního vagonu s municí.

Závodiště vytváří unikátní oázu odpočinku i zábavy v přírodním prostředí, přesto je snadno a rychle dostupné veřejnou dopravou z centra metropole. Na chuchelském závodišti se konají cvalové a klusácké dostihy, turnaje v koňském polu, parkurové závody a další jezdecké soutěže. Je ideálním výletním místem pro jednotlivce, páry, skupiny přátel, turistické výpravy či rodiny s dětmi.

3. června 1962: první přímý televizní přenos z dostihů ve Velké Chuchli.

8. dubna 1973: první použití nových startovních boxů.

23. června 1985: poslední dostihový den před starými tribunami.

1. dubna 1991: první dostihový den před novou tribunou.

12. srpna 2002: tisíciletá povodeň, z níž se však závodiště vzpamatovalo a na jaře následujícího roku už opět pořádalo dostihy.

Kůň, jenž provází člověka po mnoho tisíc let, patří mezi nejuznávanější, nejoblíbenější a nejobdivovanější zvířata. Místem, které to jednoznačně dokazuje, je právě závodiště Velká Chuchle. 

http://www.velka-chuchle.cz

Facebook komentáře