Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůSportAtletikaPremiéra Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství – téměř 90 000 žáků v pohybu.

Premiéra Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství – téměř 90 000 žáků v pohybu.

Premiéra Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství – téměř 90 000 žáků v pohybu.

Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství, která odstartovala v září 2014 a v průběhu letošního jara vyvrcholila sérií republikových finále, se hned v prvním roce stala velice úspěšným projektem.

Děti a sport

V šesti vybraných sportech, jimiž byly atletika, basketbal, florbal, házená, minifotbal a volejbal, se do soutěží v okresních, krajských či dalších kvalifikačních kolech zapojilo v 7 312 školních družstvech celkem 87 960 starších žáků a žákyň z vyšších tříd II. stupně základních škol nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé České republiky!

Pořadateli a partnery Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Česká unie sportu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Zatímco v předcházejícím projektu o Putovní pohár ministra školství se v roce 2012 utkali pouze florbalisté na základních a basketbalisté na středních školách, tentokrát se sportovní portfolio výrazně rozšířilo a zahrnulo šest klasických odvětví, provozovaných už tradičně na českých školách.

„Osobně jsem se zúčastnil čtyř republikových finále a ze všech reakcí, které jsem nasbíral, zaznívá pozitivní hodnocení a spokojenost. Vynikající byla nejen organizační, ale také sportovní úroveň jednotlivých akcí. Ukázalo se, že tato soutěž je nejen ambiciózní, ale také velice přínosná. Hlavní vizi, kterou si vytýčila – rozpohybovat ve školách žáky, nabídnout jim pravidelné sportovní aktivity a nasměrovat je ke zdravému životnímu stylu – se jí nepochybně podařilo splnit,“ hodnotí premiérový ročník Václav Lešanovský, prezident Asociace školních sportovních klubů ČR.

Nejvíc táhl florbal

Pohled očima statistiky je velice výmluvný. V šesti sportech se v rámci České republiky uskutečnilo 719 okresních a 166 krajských finále, 45 kvalifikací na republiková finále a šest závěrečných soutěží. O ministerské poháry usilovalo 7 312 školních chlapeckých i dívčích družstev a 87 960 mladých sportovců. Nejvíc týmů zasáhlo do turnaje ve florbalu (2 356 celků s počtem 32 986 žáků). Bilance dalších odvětví: atletika (1 706 – 18 766 žáků), minifotbal (jen chlapci: 1 065 – 11 715), basketbal (1 046 – 11 506), volejbal (910 – 10 010), házená (229 – 2 977).

Výběr disciplín, které projekt zastřešil, znamenal nejen vyšší počet zapojených mladých sportovců, ale také další pozitiva. Výrazně se zvýšila prestiž těchto soutěží a především školáci – včetně jejich pedagogů a trenérů – získali novou sportovní výzvu i vysokou motivaci. Mnozí z nich se právě zásluhou této akce zapojili do pravidelné sportovní činnosti.

„Velice mě těší, že společně s Ministerstvem školství a Asociací školních sportovních klubů se podařilo nastartovat tento úspěšný projekt. Samozřejmě je třeba ocenit také aktivitu učitelů tělesné výchovy i dalších pedagogů, bez jejichž aktivního zapojení by se ho nepodařilo uvést do života. Kolektivní sporty ke školnímu tělocviku určitě patří a jsou nezbytnou součástí nejen pro tělovýchovu, ale i pro sociální rozvoj dětí. Téměř 90 000 účastníků Sportovní ligy základních škol je obrovská síla a také významný příspěvek k rozvoji mládežnického sportu,“ říká předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Všech šest odvětví nabídlo v jednotlivých kolech krásné a dramatické duely o každý bod, gól, koš nebo centimetr. Základní školy v České republice v nich mohly vzájemně poměřit svou výkonnost. Smyslem těchto soutěží však nebyly zdaleka pouze souboje o vítězství, ale zejména podpora soutěživosti, zdravého ducha, týmové sounáležitost i cti hájit barvy své školy.

Patroni velkými motivátory

Chvályhodným nápadem bylo nepochybně zapojení současných i bývalých vynikajících českých reprezentantů. Každé odvětví získalo svého slavného patrona, jenž děti inspiroval svým příkladem i radami a také se zúčastnil závěrečného republikového finále. Předávání vítězných cen nebylo zdaleka jeho jediným úkolem – čekala ho vždy exhibice, beseda, autogramiáda i fotografování s finálovými účastníky.

„Týmy projevily obrovskou vůli po vítězství. Nejde ani tak o kvalitu výkonů jednotlivých hráčů, ale o to, že každý se prezentoval stoprocentním nasazením. Když tohle úsilí člověk vidí, tak je rád, že se mohl takové akce zúčastnit a byl i jejím patronem,“ komentovala průběh závěrečného turnaje například legenda českého basketbalu Jiří Zídek mladší. Dalšími patrony byli – atletika: Adam Sebastian Helcelet, florbal: Jan Jelínek, házená – Jiří Motl, minifotbal – Pavel Kuka, volejbal: Ondřej Hudeček.

„Oprávněně se lze domnívat, že premiérový ročník tohoto projektu se vydařil. Stal se ve školách nejen potřebným motivátorem, který strhl desetitisíce žáků, ale současně i měřítkem jejich sportovní kvality. V současné době probíhají ve spolupráci s Českou unií sportu jednání na Ministerstvu školství a věříme, že budou úspěšná. Rádi bychom i v budoucnu pokračovali v akci, která – a nejen podle našeho názoru – k českému školství neodmyslitelně patří,“ prohlásil prezident AŠSK Václav Lešanovský.
Přehled vítězů 2014-2015 (první vždy uvedena kategorie dívek, pak chlapců) – atletika: 5. ZŠ Moskevská, Kladno – ZŠ Englišova, Opava; basketbal: ZŠ Stříbrnická, Ústí nad Labem – Gymnázium SOŠPg, Nová Paka; florbal: ZŠ Pod Vinohrady, Uherský Brod – 33. ZŠ Plzeň; házená: ZŠ Křiby, Zlín – Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice; minifotbal: 33. ZŠ Plzeň; volejbal: ZŠ Pod Svatou horou, Příbram – FZŠ Brdičkova, Praha.
Z republikových finále odvysílala Česká televize dvacetiminutový dokument – ke shlédnutí je na: http://www.ceskatelevize.cz/porady/11243978549-sportovni-liga-zakladnich-skol/21547129203/
ZDROJ: IMA Production
MG_4837[1]

Facebook komentáře

Sdílejte články