Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Sport Jiné sporty Pozvánky na akce

Národní přehlídka plemene koní Shagya arab

přehlídka koní Shayga

V sobotu 1. srpna se v Chuchle Areně Praha uskutečnila XXVIII. Národní přehlídka koní plemene Shagya arab. Shagya arab je  plemenem koní, které je v Evropě chováno už od dob Rakouska-Uherska.

Přehlídka ušlechtilých koní

prehlidka krasy koníShagya arab je speciální čistokrevné arabské plemeno. Přes vysoký genetický podíl arabského plnokrevníka se od běžného typu tohoto plemene musí výrazně lišit větší velikostí, rámcem a sílou kostí. Na mezinárodní úrovni čistokrevné plemenitby představuje další rozvoj chovu arabského plemene rakousko-uherských hřebčínů. Chovným cílem je ušlechtilý arabský kůň, většího rámce, který pro svoji jezditelnost, temperament, charakterové vlastnosti a zdraví je vhodný pro všechny druhy jezdeckého sportu a je dobře využitelný i pro distanční jízdy a do zápřahu.

Chov koní plemene Shagya arab u nás je řízen spolkem Svazu chovatelů Shagya Araba v České republice, z.s., který vede pro všechny příslušníky plemene Shagya arab v České republice jednotnou plemennou knihu. Svaz byl založen v roce 1993, v současné době je jeho členy více než šest desítek chovatelů.

PROGRAM

8:00 hodin
Distanční cvalový trénink koní plemene Shagya Arab

9:30 –11:30 hodin
Přehlídka mladých koní: Šampionát mladý hřebec, Šampionát mladá klisna

11.30 -12.30 hodin
Doprovodný program

12:30 -16:00 hodin
Přehlídka plemenných koní: Šampionát starších hřebců, Šampionát starších klisen
Přehlídku zakončí výběr „Šampion přehlídky“ a „Reserve Šampion“ ze čtyř koní, kteří zvítězili v jednotlivých šampionátech

16:00 hodin
Start Hobby vytrvalostního závodu na 20 km

19:00 hodin
Vyhlášení závodu

Jiří Zlámaný

jiri.zlamany@velka-chuchle.cz

www.velkachuchle.cz

Původ a historie

Původním domovem Shagya-araba je maďarský hřebčinec Bábolna, který byl založen roku 1789 císařem Josefem II., jako pobočka hlavního maďarského hřebčince Mezöhegyesi. Důvodem vzniku tohoto plemene byla snaha o vytvoření schopného a vytrvalého koně pro maďarskou armádu a dělostřelectvo. Shagya-arab vznikl spojením arabských, španělských, maďarských a anglických linií.

Název Shagya pochází od zakladatele chovu, hřebce Shagya, narozeného roku 1830. Shagya byl skutečně kůň mimořádného vzezření. Na araba byl dost vysoký, v kohoutku měřil 158 cm a měl také zvláštní plavé zbarvení, označované jako medový bělouš. Kromě toho vynikal i velmi krásnou a ušlechtilou hlavou, kterou předával svým potomkům. Tento hřebec pocházel z linie Koheilan/Saklaví (Kehil/Siglavi). Shagya působil v Bábolně po dobu 6-ti let.Čistokrevné plemeno Shagya-arab bylo uznáno roku 1978 na mezinárodní konferenci WAHO v Hamburku. Zdroj: https://www.hellosandy.cz/shagya-arab/

Podobné příspěvky

Lokální móda, výroba dárků, vůně svařáku a pohoda? To je prosincový MINT: Prague Fashion Market 20

Jaroslav Hauer

Půlpunkoví Špuntkvaně pokřtí v Malostranské besedě svou debutovou desku.

Afri

Jana Uriel Kratochvílová a Illuminati.ca čtvrtek 31. 3.

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady