Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Životní styl Business Muže Ženy

Projekt Silver Business je určený pro aktivní seniory

senior

Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) je sdružením českých podnikatelských subjektů zahrnutých pod pojem malé a střední podniky (počet zaměstnanců do 250, obrat do cca 1,3 mld. Kč), ale sdružuje též individuální živnostníky. Základním cílem asociace je podpora “malého podnikání“ v nejrůznějších směrech – poskytuje svým členům informační, legislativní, ekonomický, sociální a vzdělávací servis.

AMSP ČR realizuje v současné době deset projektů, které se soustřeďují na podporu některých dílčích segmentů malého podnikání (rodinné podnikání, podpora podnikání žen, podpora mladých začínajících podnikatelů, podpora řemesel atd.). Jedním z nich je projekt nazvaný „Silver Business“ („Stříbrné podnikání“), který by je založen na práci seniorních zkušených odborníků (v našem případě především 55+) pro malé a střední podniky.

Projektem Silver Business asociace reaguje na trend poslední doby v oblasti zaměstnanosti a podnikání:

o   MSP se v poslední době potýkají s velkým nedostatkem pracovních sil obecně; mají rovněž nedostatek vysoce kvalifikovaných odborníků a s ohledem na svoji ekonomickou situaci i na potřebu krátkodobého řešení některých vysoce specializovaných úkolů nepotřebují nebo si nemohou dovolit zaměstnávat zkušené specialisty z různých oborů na plný úvazek;

o   Je řada zkušených manažerů či specialistů, kteří ve věku blíže 60 opouštějí z nejrůznějších důvodů svoji intenzivní manažerskou práci, ale nechystají se pouze „odpočívat“ v před/důchodu; rádi by stále ještě něco odborného dělali, i když už s menší intenzitou a možná i menší odpovědností; hledají proto své specifické uplatnění, které může mít též formu drobného podnikání jako OSVČ, nebo krátkodobých činností.

Z průzkumu agentury Ipsos realizovaného v loňském roce na začátku projektu pro asociaci mj. vyplynulo, že čtvrtina lidí v předdůchodovém věku (55+) uvažuje o tom, že začne podnikat; podobný úmysl mělo i sedmnáct procent dotázaných osob starších 64 let. Motivem odstartovat drobnou podnikatelskou činnost je vedle peněz (pro 25 % dotázaných) snaha být společenský prospěšný (13 %) a možnost posílit svoji nezávislost (12 %).

Projekt Silver Business má napomoci oběma stranám najít řešení pro jejich situace tím, že:

o   Vytváří „panel“ zkušených odborníků, kteří nabízejí svoji dlouholetou znalost a zkušenost k využití v malých a středních podnicích,

o   Malé a střední podniky mohou na druhé straně využít web stránku projektu jako nástroj k nalezení zkušených odborníků, kteří by pro ně mohli pracovat třeba jen v omezeném rozsahu, či na omezenou dobu. Projekt má také ambici vzdělávací, na web stránce si začínající podnikatelé najdou základní informace k zahájení své činnosti a naleznou řadu vzdělávacích mikrovideí.

Tento koncept, který chce asociace uplatnit v praxi na pomoc malému podnikání, není zcela nový, na trhu existuje řada obdobných projektů firem i neziskových organizací. Specifikum našeho projektu je to, že se jeho prostřednictvím snaží asociace pomoci především svým členům najít odborníky a na druhé straně vytvořit příležitost zkušeným odborníkům ev. začít osobní podnikání. Zejména pro seniory jde nejen o možnost přivýdělku, ale rovněž o dobrý pocit ze svého pokračujícího odborného uplatnění a udržování dobré intelektuální kondice. Asociace se tímto projektem přidává k poslednímu trendu zaměstnávání tzv. „gig ekonomiky“, což je časově omezená práce různého druhu, která je založena na tom, že si firmy místo pracovníků, nebo na doplnění pracovních míst najímají nezávislé externí pracovníky.

Projekt Silver business je realizován v rámci dotace MPSV ČR, která kryje část jeho nákladů.

Součástí projektu je rovněž organizace setkání podnikatelů („kulaté stoly“) a seniorů pro jeho prezentaci a pro získání zkušených odborníků do malého podnikání. V rámci projektu budou rovněž realizovány další průzkumy mezi malými a středními podniky a potencionálními odborníky o situaci na trhu a o možnostech nalézat řešení pro tento specifický segment podnikání.

Aktivní lidé předseniorského a seniorského věku, kteří mají zájem o toto specifické pracovní uplatnění, budou v našem projektu velmi vítáni, sdělil  JUDr. Miroslav Somol, CSc.

www.silverbusiness.cz

 

Podobné příspěvky

Cirkulární kancelář je kancelář budoucnosti

Afri

Na co si asi plácli Charouz s Rytmusem? Soutěž o herní set

Jaroslav Hauer

Hypotéky začaly plošně zlevňovat a budou i nadále

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady