Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůUdálostiTiskové ZprávyLeukémie neznamená konec života

Leukémie neznamená konec života

Leukémie neznamená konec života

Celé tři čtvrtiny obyvatel České republiky spojují leukémii s brzkým koncem života nebo radikálním snížením jeho kvality. Polovina považuje zhoubnou nemoc krve za dědičnou a stejná část si myslí, že ohrožuje především děti.

Mylné názory na nemoc většinou už dobře léčitelnou, která není dědičná a postihuje hlavně lidi mezi 65 až 70 lety, ukázal první průzkum znalostí obyvatel ČR o leukémii. Informoval přednosta I. Interní kliniky – kliniky hematologie VFN v Praze a 1. lékařské fakulty UK profesor Marek Trněný.

„Slovo leukémie v sobě zahrnuje vlastně řadu různých leukémií, od akutních po chronické. Obecně lze říci, že šance na vyléčení nebo alespoň výrazné prodloužení života se proti situaci před 15-20 lety výrazně zvýšila. A platí to i v situacích, kdy se choroba vrátí. Zdaleka se tedy již leukémie nerovná smrti,“ říká prof. Trněný.

Již samotné slovo leukémie vyvolává automaticky u většiny lidí strach. Strach z nevyléčitelné, smrtelné nemoci, se kterou v minulosti neúspěšně bojovala i řada známých osobností. Pravděpodobně tak jen málokdo o chorobě neslyšel. Pouze třetina Čechů, ale přesně ví, že se jedná o rakovinu krve. Další třetina alespoň správně odpověděla, že se jedná o nemoc krve či druh rakoviny.

Podle předsedkyně pacientského sdružení Diagnóza leukémie Jany Pelouchové by veřejnost mohla mít informace o převratných vědeckých objevech v oblasti hematoonkologie. „U některých typů leukémií narůstá spektrum léčebných postupů, kterými lze léčit po selhání základní léčby. I já jsem se během své třináctileté léčby dočkala nástupu několika účinných léčiv. Důležitý je aktivní přístup nemocného, informační výbava a dobrá komunikace s lékaři,“ řekla.

Pokud jde o léčbu leukémie, zde Češi projevili skepsi. Pouze 18 % respondentů odpovědělo, že nemoc lze léčit. Další třetina pak připustila, že alespoň na některé druhy leukémie existují léky. „Většinu typu leukémií u velké části pacientů dnes umíme díky moderním přístupům a lékům dostat pod kontrolu. To je informace, kterou bychom měli předávat jak veřejnosti laické, tak odborné,“ dodává prof. Trněný.

Ohroženi leukémií jsou stejně muži i ženy. Omyl!

Z průzkumu vyplynulo, že obecné povědomí o leukémii je relativně vysoké, v detailech ale Češi již tápou. Celých 80 % z nich je názoru, že ohroženi jsou stejně muži i ženy, 50 % dotazovaných pak leukémii nesprávně považuje za dědičnou. Stejná část Čechů si myslí, že leukémie ohrožuje především děti. „Je pravda, že některé druhy leukémie dětskou populaci skutečně ohrožují. Akutní lymfoblastová leukémie je nejčastějším nádorem raného dětského věku a je možné ji v drtivém počtu případů vyléčit. Střední věk při diagnóze nejčastějšího typu leukémie, chronické lymfocytární leukémie, je přibližně 70 let. Je to tedy onemocnění starších lidí,“ shrnul profesor Trněný.

Karel MUŠKA

Facebook komentáře

Sdílejte články