Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůPro ženyVolný časDomácí mazlíčciVýživa psů v holistickém pojetí-nový trend ve zvířecí výživě

Výživa psů v holistickém pojetí-nový trend ve zvířecí výživě

Výživa psů v holistickém pojetí-nový trend ve zvířecí výživě

Nové trendy ve výživě se netýkají pouze lidí, ale zasahují i do zvířecího světa. Jedním ze zajímavých způsobu krmení je holistické pojetí, která se stále čím dál tím více vyhledávané chovateli pro svůj citlivý přistup k zažívání psa.

Holistický přístup se snaží soustředit na život jako na celek, kde výživa je jeho základní součástí. Jinými slovy, co přijmeme ve formě potravy do těla, to se nám vrátí v podobě tělesného výkonu a zdraví. Použitím méně kvalitní stravy vystavujete zvíře jak snížené kvalitě života, tak i zvýšenému riziku onemocnění do budoucnosti. Pokud však krmíte kvalitním krmivem, výborné zdraví a skvělá kondice mazlíčka jsou tou nejvyšší odměnou.
„V holistickém pojetí by se mělo při výběru vhodné potravy vždy volit krmivo s převahou bílkovinné složky (tedy masa) s vyváženým poměrem tuků a sacharidových zdrojů. Trávicí trakt psů i koček je přizpůsoben příjmu vysoce energeticky koncentrované potravy, tzn. především bílkovin a tuků, tedy masa, a jen v malé míře zdrojů sacharidových. Jednoduché cukry pak v přirozeném jídelníčku nejsou zastoupeny vůbec. A tyto potřeby respektuje holistické krmivo,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz, dlouhodobý odborník na výživu psů a koček.
Konzervanty a chemie mají STOP
„Holistický přístup je ve svém principu filozofický přístup k životu. Zastává názor, že případné zdravotní problémy se nemají řešit ve chvíli, kdy vzniknou, ale má se jim předcházet. Holistické krmivo by tedy mělo svým obsahem pejska nejen kvalitně nakrmit, ale mělo by mít pozitivní vliv na celý organizmus a mělo by ho chránit. U holistických krmiv toto zajišťují z velké části bylinky, které jsou do krmiva přidávány,“ dodává Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz. Samozřejmostí by mělo být, že se do krmiva nikdy nepřidávají, a to ani skrytě, chemické konzervanty, dochucovadla a další látky nevhodné pro výživu zvířete. Zároveň je nevhodné použití surovin, jako je kukuřice, pšenice nebo sója.
Misku z potravou nechte max. 5 minut
Převedeno do holistického pojetí – psy je třeba krmit způsobem „Nechceš – Nedostaneš“. Předložená potrava by měla být zkonzumována rychle, nejpozději do 5 minut po nabídnutí. Není-li tomu tak, je třeba misku s potravou odebrat a nabídnou až za adekvátně dlouhou dobu. Velkou chybou je nechávat psům volný přístup k potravě, pak dochází k nedokonalému využití živin i u dobře sestavené krmné dávky a v krajních případech i k tzv. maladsorpčímu syndromu, kdy organismus má sice pocit sytosti, ale přitom hladoví. Frekvence příjmu potravy je další proměnnou. Zde je situace trochu komplikovanější, protože sama o sobě závisí na mnoha faktorech, jako jsou věk, fyzická a psychická kondice, roční období, dostupnost potravních zdrojů atd. V obecné rovině lze říct, že frekvence příjmu potravy je nepravidelná co do času i objemu. I tento fakt je v holistickém pojetí nutno respektovat a průběžně s ním pracovat.
ZDROJ: ASPEN PR

Facebook komentáře

Sdílejte články