Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
DomůNovinky Pražského ZpravodajeGalerie Toyen – výstava Martina Velíška

Galerie Toyen – výstava Martina Velíška

Galerie Toyen – výstava Martina Velíška

Městská část Praha 3 otevřela začátkem roku v suterénních prostorách informačního centra v Milešovské ulici novou galerii, která nese název po významné osobnosti světového formátu – malířce Toyen. Jejím cílem je mimo jiné představit umělce, kteří mají blízký vztah k naší městské části, zároveň jejich umění přesahuje hranice naší země.

Galerie Toyen zahájila svou činnost v roce 2017 v podzemních prostorách činžovního domu na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech. Své jméno dostala po česko-francouzské malířce, jedné z představitelek surrealismu Toyen, vlastním jménem Marii Čermínové (21. září 1902 Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980 Paříž), která patří mezi nejvýznamnější a nejsvobodnější tvůrčí osobnosti 20. století a jejíž díla dnes patří mezi nejvyhledávanější české moderní umění. Část svého tvůrčího života prožila zde na Žižkově.

Výstavní dramaturgie galerie se zaměřuje zejména na žijící profesionální české autory střední generace, kteří patří v malbě, případně v sochařství, k vrcholům české výtvarné scény. Pravidelně se zde střídá malba, grafika a plastiky.

Galerie je zaměřena na prezentaci a výstavy současného českého umění a zajímavých uměleckých projektů. Jejím cílem je mimo jiné představit umělce, kteří mají blízký vztah k městské části Praze 3, a zároveň jejích umění přesahuje hranice naší země. Ve své koncepci se snaží konfrontovat různé názorové polohy současného výtvarného umění a současně nabízí dialog jeho vývoje.

Martin Velíšek * 21. 10. 1963 v Duchcově

malíř, kreslíř, sklář, sochař, ilustrátor, fotograf, básník, herec – vstoupil po absolutním absolvování uměleckých škol v roce 1989 volnou rukou na volnou nohu do cirkusu uměleckého a výtvarného byznysu

Na své umělecké cestě lemované příkopy, patníky a hrušněmi si umělec vytvořil uměle přirozený osobitý styl, který si sám pojmenoval jako AKADEMICKÝ CIVILISTNÍ PAREALISMUS. Jak sám říká, je to jeho škatule, je v ní spokojen a s nikým se v ní netlačí.

Absolvent ateliéru sklářského výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1983— 1989). Svou volnou tvorbou skleněných plastik, obrazů a kreseb (od roku 1987) zaujímá na mnohých výstavách, které každoročně pořádá, širokou veřejnost nejen u nás, ale i ve světě. Vedle volné tvorby je M. Velíšek známý i jako autor filmové animace a ilustrátor knih. Právě zde se mu výborně otevírá prostor pro jeho specifický smysl pro absurdní humor, který vnáší do svých děl především vyprávěným příběhem.

Vystavoval v Paříži, Rouenu, Vídni, Hannoveru, Mnichově, Frankfurtu, New Yorku, Seattlu, Helsinkách, Stockholmu, Oslu, Segovii, Melbourne (National Gallery of Victoria), Mostaru a Varšavě.

Facebook komentáře

Sdílejte články