Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Pro ženy

V kterých čtyřech dnech nakoupíte vánoční dárky nejlevněji?

 

A zas jsou tu Vánoce, shánění dárků a vánoční nakupování. Zařizujete vše s předstihem a nebo necháváte nákup vánočních dárků na poslední chvíli? Chyba! Obchodníci opozdilce nijak nerozmazlují a vánoční slevy nabízejí pouze ojediněle. Nejvýhodněji vánoční dárky pořídíte hlavně v měsíci listopadu, případně v povánočním výprodeji. Dejte si ale pozor, abyste nenaletěli trikům prodejců.

Vánoční dárky

Dny kdy je doprava  zdarma

Populární akce umožní i letos od úterý 13. listopadu od 12:00 hodin do čtvrtka 15. listopadu do 23:59 nakoupit dárky blízkým, aniž byste e-shopům platili za jejich doručení. V Česku je přitom doprava zdarma stále obrovským marketingovým lákadlem. „Až 37 % Čechů dokáže taková výhoda motivovat k tomu, aby vyměnili kamenný obchod za ten internetový,“ říká Jakub Michalovský z konzultační společnosti Acomware.

Den dopravy zdarma sice nezahrnuje všechny e-shopy na českém internetu, stále se ale do něj zapojí stovky prodejců. „Loni zaznamenaly tři Dny s dopravou zdarma obrat přes půl miliardy korun, a tím odstartovaly vánoční sezónu. Díky tomu, jaké extrémy se dají letos očekávat, předpokládáme, že během těchto dní budou lidé nakupovat nejvíce z celého roku a že akce překoná minulý ročník,“ uvádí Jan Kriegel, ředitel zákaznického centra nákupního rádce Heureka.cz, který akci organizuje. Pokud váš oblíbený e-shop není do akce zapojen, zkuste ho sami sledovat. Většina e-shopů dopravu zdarma alespoň jednou před Vánoci nabídne i tak.

Black Friday a Cyber Monday

Podle názvu dvě odlišné akce, ve skutečnosti se ale konají v jediný prodloužený víkend. Konkrétně jde o první pátek po Dnu díkuvzdání, protože akce má své kořeny v USA. Letos připadne Black Friday na 23. listopadu, v pondělí 26. listopadu na něj pak naváže takzvané Cyber Monday. Pro nakupující to znamená, že se mohou těšit na až 70% slevy celé 4 dny, od pátku do pondělí. Týkat se budou nejen elektroniky, ale téměř všech druhů zboží.

Lidé by si nicméně měli dát pozor, zda jim e-shop skutečně nabízí zajímavou slevu, nebo jde jen o trik. „Méně solidní prodejci mohou uměle zvýšit původní cenu zboží, aby sleva vypadala lákavě. Pokud máte pochybnosti, zkuste si u výrobce najít doporučenou prodejní cenu, nebo se podívejte na srovnávače zboží, které sledují cenu výrobku dlouhodobě,“ vysvětluje Jakub Michalovský.

Výprodeje i po Vánocích

Zejména v kamenných prodejnách je typické, že povánoční výprodeje startují rychle, často hned po skončení vánočních svátků. Ani letos tomu nebude jinak. „Výprodeje začnou zpravidla 27. prosince, ovšem někteří on-line prodejci je spouštějí už 25. Dobře totiž vědí, že o vánočních svátcích mají lidé své mobily, tablety a počítače v rukou mnohem častěji než v běžné dny,“ říká Jan Kalianko, konzultant a pořadatel největší on-line konference Czech On-line Expo.

Pokud se vám nechce mezi svátky do obchodů, nemusíte zoufat. Povánoční výprodeje se často protáhnou až do ledna. „Nejvýhodnější bývají výprodeje zpravidla pro nákup oblečení nebo sezónního zboží. V některých případech můžete nakoupit stejné zboží jako před Vánoci až o polovinu levněji. Záleží samozřejmě na obchodní politice daného prodejce,“ dodává Kalianko.

V některých případech se na speciální slevy ani nevyplatí čekat. Zejména velcí prodejci se snaží narušit systém velkých slevových akcí (Black Friday a podobně) vlastními výprodeji nebo jinými výhodami pro zákazníky, jako jsou třeba nákupy na splátky bez navýšení. V takovém případě už si ale každý obchodník rozhoduje o termínu akce individuálně. „Hodně užitečná může být pro spoustu zákazníků například pobídka v podobě bezplatného vrácení dárku až třeba do poloviny ledna. Pokud si nejste jistí, že se dárek bude líbit, je to nejlepší cesta, jak se vyhnout zklamání u obdarovaného,“ vysvětluje Jakub Michalovský.

 

 

Podobné příspěvky

Nemusíte platit přehnané faktury za mobilní internet

Redakce

ROSSMANN ve Štěrboholech se otevřel pro první zákazníky

Redakce

Do Čech přichází francouzská přírodní kosmetika, prodává se jen v Praze

Monika Nováková

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady