Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

Dorotheum bude dražit mimořádnou kolekci historických zbraní

(PRAHA, 2. února 2015) – Na českém trhu s uměním se už za pár dní objeví výjimečně pestrá sbírka historických zbraní. Unikátní kolekci více než 200 exemplářů z období 18. – 20. století nabídne aukční dům Dorotheum v tzv. daily auction (denní aukci), kterou pořádá 10. února ve své prodejní galerii na Ovocném trhu. Pod kladívko Dorothea putují chladné, palné a vzduchové zbraně hlavně rakouského a československého původu, dražit se ale budou také zajímavé předměty z Francie či třeba Japonska.

Bodáky, tesáky, šavle, kordy ale také pistole a pušky staré i několik staletí se budou dražit v letošní první daily auction společnosti Dorotheum v úterý 10. února od 17.00 hodin. Aukční katalog zahrnuje 245 vojenských a civilních zbraní – převažují předměty z Rakouska (Rakousko-Uherska), Československa, Německa a Ruska, jsou tu ale také zbraně vyrobené ve Francii, USA nebo v Polsku. „Takto bohatá a mimořádně široká kolekce historických zbraní se v české aukci neobjevila téměř 20 let. Vedle běžných zbraní mohou dražitelé vybírat z artefaktů, které se na sběratelském trhu vyskytují zcela výjimečně,“ říká Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky Dorothea.

Opravdovým lákadlem je perkusní dvojka Le Page, vyrobena v Paříži kolem roku 1830. Zbraň má ráži 16 mm, je potažena damaškem a značena zlatem Damas de Paris. Vyvolávat se bude z částky 28 tisíc korun. Za stejnou cenu jde do dražby další francouzská puška, tentokrát z 18. století – jednuška křesadlová v ráži 18 mm, kterou zdobí řezba ornamentů a označení De Brot na zámkové desce. Zaujmou také rakouské pistole se vzorem 1798.

Mezi chladnými zbraněmi vyniká japonský vojenský meč (Šin-guntó) s pochvou ze 30. let 20 století. Jeho prodej startuje na částce 18 tisíc korun. Atraktivní pro sběratele je i rakouská šavle pro poddůstojníky pěchoty se vzorem 1765 nebo kord z 18. století, na kterém jsou formou ornamentů zaznamenány vojenské trofeje.

Do daily auction je možné se přihlásit přes internet, prostřednictvím on-line katalogu. Zájemci se účastní dražby buďto po telefonu nebo formou písemného limitu. Samozřejmě mohou taky dražit osobně, přímo na sále v Ovocném trhu.

zdroj: AUKCE DOROTHEUM

Facebook komentáře