Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zahraniční politika

O situaci v Kazachstánu v boji proti koronaviru

Kazachstan

Dynamika šíření koronaviru ve světě v poslední době ukazuje, že boj proti pandemii není zdaleka úplný. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že šíření viru nedosáhlo svého vrcholu a v některých oblastech planety tento proces pokračuje v akceleraci.

prezident Republiky Kazachstán Kassym-Zhomart Tokajev
prezident Republiky Kazachstán Kassym-Zhomart Tokajev

Od prvních dnů pandemie kazašská vláda spolu s dalšími zeměmi zvolila odpovědný přístup již v březnu a zavedla nouzový stav  a režim přísných omezujících opatření na dva měsíce. To umožnilo zamezit prudkému nárůstu počtu infikovaných lidí a po tomto období byla přijata určitá opatření.

Bohužel na začátku června tohoto roku začalo být pozorováno opakované zvyšování počtu infikovaných a nemocných.

Situace je komplikovaná a mělo by se zde objasnit, že:

Za prvé byla statistika o odhalování infikovaných lidí v zemi zpočátku rozdělena na symptomatické a asymptomatické formy. Vzhledem k tomu, že obě formy chování nemoci představují na začátku července letošního roku potenciální nebezpečí pro ostatní bylo rozhodnuto je sloučit do obecných statistik počítání. To vedlo k prudkému nárůstu počtu nově infikovaných v zemi.

AstanaZa druhé, Kazachstán neustále zvyšuje tempo hromadného testování obyvatel. Na COVID-19 bylo provedeno celkem 1 631 817 laboratorních testů (tj. 13 830 krát denně a 8 746 krát na 100 tisíc lidí). Dnes se země řadí na 19. místo na světě z hlediska testování populace.

V Kazachstánu je v současné době hlášeno více než 55 000 případů COVID-19. Denně se zaznamená přibližně 1 700 nových případů, což představuje nárůst počtu případů kolem 3,0%. Více než polovina se plně uzdravila a ostatní pacienty je nadále léčeno. Bohužel již zemřelo 264 lidí.

Úroveň reprodukce virů v Kazachstánu v červnu byla 1,3. V minulém týdnu došlo k poklesu tohoto ukazatele na 1,05. Podle univerzity Johna Hopkinse je Kazachstán na 35. místě z hlediska infekce COVID-19. Kazachstán se řadí na 54. místo z hlediska počtu nakažených na 1 milion obyvatel, 113. úmrtnost. Rozdíl v těchto ukazatelích naznačuje účinnost opatření přijatých v zemi.

Jakmile se v červnu začalo zvyšování počtu případů, vláda podnikla rychlé kroky v boji proti pandemii, včetně opětovné karantény od 5. do 19. července.

koronavirPřijatá opatření omezují držení masových i rodinných a pamětních událostí. Kromě toho byla pozastavena činnost kosmetických salonů, kadeřníků, tělocvičen, fitness center, bazénů, krytých trhů, pláží, vodních parků, kulturních zařízení, zábavních center, náboženských míst, mateřských škol, dětských zdravotních táborů a dalších institucí.

Vzdálená forma práce pro nejméně 80% zaměstnanců státních institucí, úřadů, národních společností a dalších organizací zůstává platná.

Bylo také rozhodnuto omezit pohyb občanů – chůze je povolena ve skupinách maximálně tří osob.

Během tohoto období budou působit zdravotnická centra, lékárny, obchody s potravinami, otevřené trhy. V souladu s rozšířeným sanitárním a dezinfekčním režimem budou nadále fungovat stravovací zařízení ve venkovním, stavebním a průmyslovém podniku s nepřetržitým výrobním cyklem, zemědělské a stavební práce na čerstvém vzduchu. Kromě toho budou obyvatelstvu nadále poskytovány služby, zejména opravy automobilů a domácích spotřebičů.

Mezinárodní letecký provoz během karantény je zachován bez dalšího rozšiřování seznamu zemí. Současně je omezen vnitrostátní letecký provoz a železniční provoz. Během karantény byla meziměstská autobusová doprava pozastavena a veřejná doprava ve městech byla omezená.

Jak poznamenal prezident K.Tokajev, tato krize je pomíjivým jevem, potíže jsou dočasné a dnes se již projevují první známky stabilizace situace a my v boji proti krizi zvítězíme.

TZ/MediaStars/Galina

 

Related posts

Fond obnovy je hlavně fondem na záchranu Itálie

Afri

Tajemství Bělobrádkových cest do země Velkého Bratra, aneb lidovečtí bratři a sestry pod vedením kosmopolitních kouzelníků Hermana a Gabala

Afri

Turecké sankce poškozují české oceláře

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady