Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Zahraniční politika Zprávy z Prahy

Jesús Seade se stal kandidátem na ředitele WTO

Jesus Seade

Světová obchodní organizace (WTO)-World Trade Organization je mezinárodní organizace sídlící v Ženevě. Vznikla v roce 1995 jako nástupce Všeobecné dohody o clech a obchodu (GATT).

Československo bylo v r. 1947 zakládajícím členem GATT.

WTO má 164 členských států. V rámci Světové obchodní organizace je Evropská unie samostatným subjektem zastupujícím všech 28 členských států včetně naší republiky.

Hlavní úkol organizace WTO

Hlavním úkolem organizace je rovnost v rámci otevřeného trhu. Snaží se členským státům poskytnout mechanismus, pomocí něhož mohou země redukovat obchodní bariéry. Je nejvyšším orgánem při urovnávání obchodních sporů mezi státy a má zabraňovat diskriminaci malých zemí.

Dosavadní šéf WTO Brazilec Roberto Azevedo na konci letošního srpna odejde ze své funkce rok před vypršením svého druhého funkčního období. Rozhodnutí o odstoupení bylo osobní a načasováno tak, aby byl nástupce vybrán dostatečně dlouho před zasedáním rady WTO příští rok. Zpráva o Azevedově předčasném odchodu z funkce přichází v době, kdy je paralyzován mechanismus WTO pro řešení obchodních sporů.

Americká vláda totiž blokuje jmenování členů nejvyššího orgánu WTO, který rozhoduje o obchodních sporech. Prezident Trump už několikrát  pohrozil, že Spojené státy organizaci opustí. Stěžuje si, že soudci WTO překračují své pravomoci a nespravedlivě rozhodují ve prospěch Číny a některých dalších zemí na úkor Spojených států.

Kandidát na místo generálního ředitele WTO

velvyslankyně Leonora R. Gutiérrez
mexická velvyslankyně Leonora R. Gutiérrez

Velvyslanectví Mexika v Praze zveřejnilo rozhodnutí Vlády Mexika k předložení kandidatury náměstka ministra zahraničních věcí Dr. Jesúse Seadeho na post generálního ředitele WTO. Nominace náměstka Seadeho na post Generálního ředitele WTO vládou Mexika je uznáním jeho profesních zkušeností a schopností.

 

V současném klíčovém okamžiku k ochraně a podpoře multilateralismu a mezinárodní spolupráce činí profesní kariéra Dr. Jesúse Seadeho ideálním kandidátem pro zastupování globálních zájmů. v oblasti volného obchodu.

Dr. Jesús Seade

Náměstek ministra zahraničí pro Severní Ameriku má zkušenosti z nejdůležitějších mnohostranných organizací, jakými jsou například Světová banka, Mezinárodní měnový fond, GATT a samotná WTO. Jeho kandidatura znovu potvrzuje závazek mexické vlády k mnohostranným vztahům. Po oznámení mexického prezidenta Lópeze Obradora uspořádal náměstek ministra Seade on-line tiskovou konferenci, v níž osvětlil svou kandidaturu do čela WTO. Setkání s národními zpravodaji a zahraničními korespondenty se konalo s cílem detailně informovat o kandidatuře náměstka tajemníka Seadeho. Díky dlouholeté a význačné profesní kariéře náměstka Seadeho by jeho jmenování znamenalo další krok potřebný k posílení jak Světové obchodní organizace, tak globální multilaterální architektury obecně.

Jesús Seade má rozsáhlé znalosti o ekonomice a dynamice obchodu v Africe, Latinské Americe, Asii, Evropě, na Středním východě i v Severní Americe. Stejně tak disponuje dlouhodobě budovanými kontakty s předními aktéry světového obchodu. Jeho dlouholeté zkušenosti v nejdůležitějších mezinárodních hospodářských organizacích, mezi nimiž vynikají Všeobecná dohoda o clech a obchodu (GATT), Mezinárodní měnový fond (MMF), Světová banka (WB) a samotná Světová obchodní organizace (WTO), jsou prokazatelným dokladem jeho schopností v těchto vysokých mnohostranných obchodních institucích.

Jesús_Seade
Jesús Seade

Jako velvyslanec Mexika při GATT vedl náměstek ministra Seade úspěšná jednání v důležitých obchodních sporech o antidumpingová cla na cement a embargo na produkty z tuňáka. Zastupoval také Mexiko jako hlavní vyjednavač takzvaného Uruguayského kola, jež dalo vzniknout současné WTO. Vyjednávání byla paralyzována a bylo dohodnuto provést změny ve vedení GATT.

Organizace jednomyslně jmenovala Petera Sutherlanda novým generálním ředitelem a tehdejšího velvyslance Seadeho zástupcem generálního ředitele. Nový tým dovedl jednání k úspěšnému závěru, který také znamenal nové projednání výhod pro skupinu Nejméně rozvinutých států (LDC), především z afrického kontinentu, jehož celý proces vedl právě náměstkem ministra Seade. Tato série jednání vedla k vytvoření WTO jakožto nástupce GATT, v níž současný hlavní vyjednavač USMCA Seade zastával post zakládající zástupce generálního ředitele. Nová dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy, Mexikem a Kanadou (USMCA), která platí od letošního 1. července, nahradí Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) z roku 1994. V pozici vedoucího poradce Mezinárodního měnového fondu (MMF) inicioval a vedl řízení politik MMF v období finančních krizí v Argentině, Turecku a Brazílii.

Rovněž jednal o masivním odpuštění dluhu patnácti africkým zemím s vysokým vnějším dluhem, čímž potvrdil své zkušenosti v oblasti rozvojových ekonomik a prokázal své vyjednávací schopnosti. Ještě předtím působil jako hlavní ekonom Světové banky. V obou institucích vedl mise technické pomoci pro více než padesát zemí v Africe, na Středním východě a v Latinské Americe.

Jesús Seade vystudoval obor Chemické inženýrství na Národní autonomní univerzitě Mexika (UNAM) a získal doktorský titul v oboru ekonomie na Oxfordské univerzitě v Anglii pod vedením držitele Nobelovy ceny za ekonomii Jamese Mirrleese. Jeho disertační práce se zaměřila na optimální daňové politiky a rozdělení příjmů. Byl profesorem na Warwick University ve Velké Británii, zakládajícím ředitelem Centra pro ekonomická studia na mexické vysoké škole El Colegio de México (Colmex) a výkonným tajemníkem mexické Komise pro jadernou energii. V Hongkongu byl viceprezidentem Univerzity Lingnan University a v Číně zástupcem viceprezidenta pro globální záležitosti na Čínské univerzitě v Hongkongu – Šen-čen.

Dále působil jako hlavní poradce hongkongských ministrů pro finanční správu a obchod a ekonomický rozvoj. Poté se v Mexiku ujal funkce hlavního vyjednavače Dohody USA-Mexiko-Kanada. Saede zahájil svou kandidaturu do WTO ze své základny v Hongkongu, kde žije se svou rodinou.

Jaromír a Věra Hamplovi                            Foto:Wikipedie, archiv Velvyslanectví Mexika

 

 

Related posts

Středočeský kraj podporuje začínající včelaře .

Afri

FOR FAMILY zabaví všechny generace

Jaroslav Hauer

Vietnam má další testy a je 50 dní bez nového případu COVID-19

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady