Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

Do Švýcarska a zpět…

Do Švýcarska a zpět…

Komentář Pavla Trauba

Někdo by řekl; Evropa je v troskách… Ovšem proč taková slova? Na každé straně Evropy se něco děje, nejzajímavější a nejaktuálnější je situace ve Spojeném království, otázka tzv. Brexitu.

Nejistota a zmatek, před červnovým hlasováním ve Velké Británii, se na trzích projevuje už teď. A nejen na jejím trhu, ale v celém jednotném systému našeho starého kontinentu, nemluvě o politické stabilitě a lidských hodnotách. Vystoupení z EU, pro mne nepředstavitelné, ale právně asi možné? Hodnota sjednocené Evropy je tak obrovská, že jí člověk ani nedokáže pojmout, ty možnosti jaké nám dává, volnost, jednotu a svobodu, tyto hodnoty utváříme my všichni, každý z nás!

Eu

Autor komentáře Pavel Traub, Berlín 2016

Minulý měsíc jsem dost cestoval, a zažil různé pocity a situace. Hrdost, že jsem Čech a proč si vážím své země, pro mne bylo odhalení pamětní desky v Berlíně, kde ministerský předseda Bohuslav Sobotka, společně se straníky odhalil pomník Antonínu Hamlpovi, který byl umučen Nacisty
a díky komunistické mašinerii se na něj jaksi zapomnělo, tedy mělo zapomenout, proč? Protože zemřel pro myšlenku demokracie!

Demokracie není dokonalá, ale pokud se dokážeme vymanit z obstrukcí a hádek, a také byrokracie, je tím nejlepším co člověk vymyslel. Celé toto si člověk muže uvědomit, ale musí trošku chtít, lidé se uzavírají do sebe, místo toho, aby využili možností svobodné společnosti. Proč to děláme? Bojíme se z neznámého, ochraňujeme se a své nejbližší okolí. Když lidé nemají dostatečnou svobodu, bojují za ni, když jí mají, myslí úplně jinak a záležitosti, jenž před desítkami let nebyly možné berou za samozřejmost, lidé radí zapomínají. Cestou do Švýcarska, země, která se již staletí snaží o neutralitu, a která používá prvky přímé demokracie, jsem přemýšlel o hodnotě utváření svého okolí, o hodnotě něco společně vytvářet. A také o tom, že jsem překonal stovky km ve svobodě a bez omezení. Mohl svobodně pozorovat a přemýšlet nad jednotnou Evropou, za kterou bojovaly desítky generací. Přemýšlejme tedy o hodnotách, které každý z nás má a které předává dál do svého okolí. …já říkám Evropa se vyvíjí.

 

Uložit

Facebook komentáře

Sdílejte články