Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůPolitikaTomio Okamura nezradí své voliče…

Tomio Okamura nezradí své voliče…

Tomio Okamura nezradí své voliče…

Tomio Okamura nezradí své voliče …..

1) Jaké jste měl/máte vize a plány v Úsvitu?

Základní vize byla je a bude prosazovat přímou demokracii – což znamená přímou vymahatelnou odpovědnost odpovědných a tak posilovat spravedlnost v naší zemi ve všech oblastech života.

2) Ve volbách do Europarlamentu a v komunálních volbách Úsvit zdaleka nebodoval tak jako v parlamentních volbách 2013. Nevrátíte se k původním tématům z podzimu 2013 ve volbách krajských příštího roku? Českého voliče, zdá se, spíše osloví téma korupce, exekucí a odvolatelnosti politiků než černé ovečky nebo hrozba islamizace Česka.

Bylo by dobre rozlišovat jednotlivé volby – komunální volby spočívají více něž na celostátních tématech na důvěře občanů v jednotlivé kandidáty, že budou spravovat dobře obec. A evropské volby musí být zase směrované více do dění v EU. Naše kampan do EU přece nejsou nějaké ovečky – to bylo jen novináři zjednodušeno, naším tématem je zcela zásadní evropské téma a tím je nelegální imigrace, která vysává evropský sociální systém, a s ním spojené riziko šíření muslimského, ale i xenofobního radikalismu. My jako první přišli s tím, co dnes říká i vládní koalice – chudým a ohroženým lidem je třeba pomáhat v jejich domovině, protože ani EU a už ůbec ne ČR nemají šanci uživit a spasit všechny chudé a ohrožené lidi naší planety. A faktem je také to, že každá koruna, kterou na imigrantech ušetříme v Evropě, pomůže při použití ve třetím světě desetkrát víc, protože tam jsou násobně nižší životní náklady. Dvacet tisíc korun uživí v v EU jednoho člověka, ale v Sýrii deset. A navíc ten člověk neztratí kořeny a zůstane ve svém kulturním světě. A náš svět a svět muslimů je radikálně jiný. Je naprosto zhoubné tyhle dva světy systémově v Evropě míchat. To nepřinese pro evropskou civilizaci nic dobrého.

3) Jak probíhal výběr členů Úsvitu? Vybíral jste si zakládající členy Úsvitu sám, nebo měl na výběru členů lví podíl někdo jiný. Nemohl už tam vzniknout zárodek budoucího rozkolu ve straně?

Členy jsme vybírali v podstatě dva nejpůvodnější zakladatelé, to znamená já s Jardou Novákem – s tím, že několik lidí nám bylo doporučeno a další byli přátelé někoho z nás dvou, o kterých jsme věděli, že jsou schopní a s potenciálem do budoucna. Navíc také museli ti lidé chtít. Oni ti hodně úspěšní lidé vám sice vyjádří podporu, ale osobně se většinou angažovat nikdo nechce a už vůbec ne v politice. To je problém který trápí všechny strany i při sestavování kandidátek. A problém rozkolu v hnutí vidím i v problémech s komunikací s členy poslaneckého klubu. Uznávám, že část problému je i na mojí straně, jelikož spoustě věcí a výtek se dalo do předejít. Jenže poslední rok jsem byl právě kvůli Úsvitu tak pracovně přetížený, že jsem prostě časově nestíhal podrobně a pravidelně diskutovat s každým naším poslancem.

4) Jaké námitky proti Vaší osobě mají členové představenstva?

To je otázka na ně – já jen vnímám, že si odporují. Jsem prý xenofob a antiislamista, ale kolegové si vybrali jako parnera pro jejich novou stranu xenofobní Národní frontu Francie Marie Le Pen. Vadí jim to, že jsem sdílel ironizující text o venčení prasátek před mešitami, ale nevadí jim příkaz Marie Le Pen starostům Národní fronty, aby zakázaly výjimky ve školním stravování pro židovské a muslimské děti a nutili je jíst vepřové. Takže veřejně vysloveným námitkám kolegů vůbec nerozumím a ptám se, co je skutečným důvodem jehjich odloučení od Úsvitu a od myšlenek přímé demokracie, za které byli do Parlamentu zvoleni.

5) Ve volbách do Europarlamentu čelná místa Vaší kandidátky obsadili lidé do té doby Úsvitu neznámí nebo s Úsvitem do té doby nespolupracující. Je to něco, co Vám nynější poslanci, členové a příznivci Úsvitu mohou mít za zlé? V senátních volbách na Vámi uvolněné místo senátora za Zlínský kraj kandidoval za Úsvit otec Vaší současné přítelkyně. Řídíte se heslem „Co je v domě, není pro mě“?

Pokud jde o kandidátky, tak tam platí mnou zmíněná personální nouze. Potýkají se s ní všechny strany a Úsvit v té době existoval doslova pár měsíců. Otec mojí partnerky je osmašedesátiletý renomovaný lékař, bývalý starosta Napajedel, kterého jsem přemluvil, aby nám pomohl. Lídrem kandidátky do EU se také nestal anonym – byla to Klára Samková, která pro nás zdarma pracovala už od mé prezidentské kandidatury. A ona spolu mým kolegou Jardou Novákem také přinesla apel na problém s imigrací a muslimskými fanatiky. Dnes se ukazuje jak tohle téma bylo aktuální a pravdivé – jenom média a politici se ho snažili zamést pod koberec a ještě při tom dehonestovat Úsvit. To, co tehdy všichni démonizovali či marginalizovali, tak to je dnes bytostně aktuální problém. Nevyhráli jsme volby, ale bezesporu jsme vyhráli morálně. Po tématech TOP 09, ANO, KDU-ČSL či ČSSD dnes neštěkne ani pes a ani po jejich europoslancích. Dnes dominuje problém imigrace a islamistů a věřte, že naši europoslanci by byli vidět a slyšet. Snad je to poučení pro voliče do budoucna, že stávající mainstreamové strany nikdy žádnou změnu nepřinesou. Volby jsou pro ně jen záminka udržet korýtka.

5) Jsou peníze pravou příčinou rozkolu?

Jen peníze určitě ne. Každý ze zůčastněných “pučistů” má své motivace – patří mezi ně určitě peníze, ale není to vše. Mnozí poslanci byli znejistělí co bude dál. Netušili, že od podzimu připravujeme a pracujeme na projektu, který jim zajistí možnost volitelnosti i v dalším volebním období. Bohužel mnoho věcí nelze prozrazovat předem v momentě, kdy probíhají jednání s potencionálními partnery, kdy nevíte kdo ano, kdo ne a každá publicita partnery může odradit – navíc jen naprostý politický naiva a amatér může zvěřejnit projekt, který jeětě neexistuje, který není s partnery nijak zajištěn. Tím dá jen prostor médiím a konkurenci, aby mu všechny zveřejněné plány rozbila.

7) Říká se, že když se kamarádi rozkmotří, je za tím ženská nebo prachy. Platí to i pro současné problémy uvnitř Vámi vedeného hnutí? Přeci jen, parlamentní strany dostávají od státu nemalé finanční prostředky za mandáty, které v parlamentu získaly.

Tak to je ten nejblbější mýtus, který tu koluje. My máme v poměru k ostatním naprosté minimum – například ODS nebo ČSSD za poslední léta dostaly přes miliardu korun. KDU-ČSL téměř miliardu. Ale všechny strany musí stejně absolvovat volby. Od počátku Úsvitu jsme měli čtvery – do Sněmovny, doplňovací senátní na Zlínsku, evropské a komunální. Spočítejte si, kolik do nich investovaly ostatní skutečně bohaté partaje, a kolik jsme tam mohli dát my – rozdělte to 14 kraji, a nebo stovkou obcí, kde jsme měli kandidátky v komunálu a vyjdou vám směšné částky oproti konkurenci. A navíc to, že máme málo členů, znamená, že ve všech volbách za nás v drtivé většině kandidovaly stovky nestraníků, kterým jsme zaplatili kampaň. Na rozdíl od etablovaných stran, které peníze většinově investovaly do svých členů. My peníze od státu vrátili zpět občanům tím, že jsme jim platili kandidaturu jako nezávislým. Z Úsvitu kandidovali v komunálu jenom dva členové Úsvitu z několika stovek kandidátů. A nejde jen o peníze na volby – my přece stejně jako ostatní strany chceme a musíme předkládat návrhy řešení a zákony. To není zadarmo – stojí to obrovské peníze, protože my sice přineseme věcný záměr zákona, ale konečné paragrafové znění a důvodovou zprávu píší týmy právníků a každý má jistě představu kolik stojí hodna práce i toho nejanonymnějšího okresního advokáta. Do toho náš právní a mediální tým analyzuje doslova stovky zákonů pro každou schůzi Sněmovny, abychom k nim mohli zaujmout stanovisko. Musím tady poděkovat, že alespoň někteří experti pracují pro dobrou věc občas zdarma nebo za symbolické palmáre. I tak samotný provoz strany – její každodenní práce v Poslanecké Sněmovně hodně stojí. Ale jsem ochotný souhlasit s tím, aby se příspěvky stranám vyplácely spravedlivěji – tj. aby na něj mohly více dosáhnout neparlamentní strany a samozřejmě je potřeba ubrat ty stamilióny stranickým molochům – tím spíš, že třeba koaliční strany mají velké zázemí zdarma ve státním aparátu.

8) Jste ochoten na základě hlasování odejít z postu předsedy hnutí?

Ano.

9) Pokud Vás z Úsvitu vyloučí nebo sám odejdete, zůstanete nadále v politice činný, založíte nové hnutí nebo stranu? Máte nyní kolem sebe dost věrných spolupracovníků, na které se můžete do budoucna spolehnout?

Bezesporu bych musel pokračovat v tom co jsme rozdělali, já občany nezradím a nejsem přeběhlík ani pučista – mým cílem je alespoň na nějaký čas sjednotit ty, kdo chtějí prosazovat naše národní hodnoty a přímou demokracii. V tomto ohledu jsem optimista – pro nás jsou dnešní události kolem puče v Úsvitu obrovskou vzpruhou – dostáváme podpůrné hlasy z celé republiky a ze všech vrstev – od občanů až po hnutí a strany. Jediné, co se stane je, že když mne vyloučí, přestože jsem nic nikomu neudělal a poctivě plním program a sliby voličům, tak zbytek v Úsvitu upadne do nicoty jako jiné rozložené partaje, což mě bude bolet, ale nemohu se zastavit v půli práce. Společenská atmosféra je dnes stále víc nakloněná našemu programu – lidé se chtějí vrátit k vlastenectví, chtějí mít své zastupitele více pod kontrolou a chtějí spravedlnost.

10) Jak Vás ovlivní tato zkušenost pro příští období?

Když jsem před rokem a půl vybíral lídry kandidátek do parlamentních voleb, měli to být známí lidé s dobrým renomé v kraji, který zastupovali. Teď se zdá, že kritérium známosti a renomé není zdaleka postačující pro zachování loajality poslance svému volebnímu programu a straně, za kterou byl zvolen. A já již v tomto ohledu přece řešení léta představuji – přímou volbu a přímou odvolatelnost poslanců. Pokud by nad poslanci měli přímou kontrolu voliči, tak věřte, že se budou chovat naprosto jinak a to všichni. Logiku má také návrh, aby poslanci, kteří nechtějí být ve straně či v poslaneckém klubu, za který je zvolili občané do Parlamentu, ztratili automaticky mandát. Dnes se mnozí poslanci schovávají za lídry a za marketingové kampaně. V přímé volbě by museli přesvědčit oni sami a ve Sněmovně se chovat tak, aby je voliči neodvolali. Musím říct, že v takovém modelu bychom ani dnešní problém neměli – nemuseli bychom diskutovat o budování kariérní klasické strany, ale poslancům by ke zvolení stačilo jediné – co nejlépe pracovat pro voliče a s voliči ve svém volebním obvodě.

Přičemž vím, že velká část našich poslanců v Úsvitu skutečně pro občany pracuje, snaží se, a v přímé volbě bychom měli bezesporu větší šance než ve stávajícím systému, kde rozhodují peníze a mediální přízeň či nepřízeň.

Facebook komentáře

Sdílejte články