Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

Ministr zahraničí Maďarska Szijjártó na schůzce Visegrádu vrací úder úředníkovi OSN: Zajd Raad Husajn urazil Maďarsko a maďarský lid

Na první pohled poklidné setkání čelních představitelů Visegrádské čtyřky a představitele zemí Beneluxu skrývalo hluboké rozpory, které plynou z jejich rozdílného postoje k přílivu migrantů do Evropy. Polská a maďarská národně orientovaná vláda navíc dlouhodobě čelí kritice, která se ze strany EU i OSN na jejich adresu ozývá.

Tvrdé kritice tyto země v minulosti podrobil zejména Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn, který naposledy prohlásil, že v těchto zemích nejsou dodržována lidská práva. Když dopisovatel Maďarské tiskové agentury na pražské tiskové konferenci chtěl znát reakci maďarského ministra zahraničí, Péter Szijjátór reagoval nekompromisně: „Vyjádření pana Zajda považujeme za urážku dvou zemí a urážku lidu Maďarska, a jediný důvod jeho kritiky je ten, že Maďarsko se na svých hranicích nechová tak, jak by to chtěl pan Zajd, a že maďarská vláda věří  v prioritu ochrany své země.“

Maďarský ministr zahraničí Péter  Szijjátór .

Vysoký komisař pro lidská práva proslul v minulosti v souvislosti s migrační krizí řadou kritických výroků na adresu východoevropských zemí včetně České republiky. V říjnu loňského roku  zkritizoval především stavbu plotu, který se maďarská vláda Viktora Orbána rozhodla postavit na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.

Zajd Raad Husajn svými výroky pobouřil řadu představitelů států Visegrádské skupiny.

Zajd rovněž kritizoval i zadržování migrantů v České republice a odebírání jim peněz a vyjádřil znepokojení nad „xenofobními veřejnými projevy, včetně islamofobních výroků“ prezidenta Miloše Zemana, na což čeští představitelé reagovali tím, že pan Zajd by měl opustit teplé místečko v OSN a přijet se do poměrů v českých migračních táborech přijet podívat osobně.

Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn na tiskové konferenci v Praze mluvil diplomaticky, jindy si ale na adresu zemí Visegrádu servítky nebral.

Na pražské tiskovce se také novináři zeptali přítomného lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna na jeho nedávný výrok, že dostává záchvat, když slyší některé výroky představitelů států východní Evropy týkající se migrace. Asselbornova reakce byla diplomatická, představitelé zemí Visegrádské čtyřky a Beneluxu prý mají některé názory shodné a některé rozdílné.

Český ministr zahraničí Zaorálek upřesnil, že státy Visegrádské čtyřky chtějí mít kontrolu nad tím, kolik lidí k nim přijde a poukázal na to, že v blížícím se referendu o vystoupení Velké Británie z EU koneckonců  také hraje velmi důležitou roli podobný motiv, totiž strach Britů z volného přílivu pracovníků do země.

Luděk Toman

Facebook komentáře

Sdílejte články