Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůPolitika„Brexit nás nezastaví.“ Bruselský superstát se připravuje na „dlouhý pochod“ na jih a východ Evropy a do Malé Asie

„Brexit nás nezastaví.“ Bruselský superstát se připravuje na „dlouhý pochod“ na jih a východ Evropy a do Malé Asie

„Brexit nás nezastaví.“ Bruselský superstát se připravuje na „dlouhý pochod“ na jih a východ Evropy a do Malé Asie

Eurounijní „think tanky“ za přítomnosti bývalého českého eurokomisaře Štefana Füleho představily nejnovější studii zástupce manažera Civic Institutu Konrada Niklewicze, jejíž název připomněl někdejší pochod čínských komunistů: „Dlouhý pochod do Evropské unie.“

Zúčastnění se shodli na tom, že ať už referendum o vystoupení Velké Británie z EU dopadne jakkoliv, proces rozšiřování bude pokračovat, třebaže všichni „Velké Británii drží prsty“, rozuměj, aby odpůrci členství této země v  EU v  referendu nezískali navrch.

Niklewicz vidí tři scénáře možného vývoje. Nejhorší scénář podle něj nastane v případě Brexitu, kdy dojde k zastavení rozšiřování EU, což ovšem bude past, protože národy západního Balkánu, jak věří Niklewicz, si přejí být členskými státy. Druhý scénář podle něj počítá rovněž s pozastavením přijímání nových členů, ale se státy, se kterými se nyní jedná, budou udržovány nejtěsnější asociované vztahy. Nicméně i tuto variantu Niklewicz považuje za past.

Konrad Niklewicz hovoří na půdě Anglo-americké university v Praze.

Třetí scénář spočívá v pokračujícím přijímání nových členských států a je podmíněn tím, že Britové v EU zůstanou. Nicméně Niklewicz volal po mnohem přísnějším hodnocením členů, protože podmínky, které byly pro přijetí do unie stanoveny, by také měly být kandidátskými státy bez výjimky splněny.

Zvláště se to prý týká Turecka, které se v posledních letech od přímé cesty do unie odklonilo.

Štefan Füle, který v nynější době zastává pozici vyslance Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě pro západní Balkán, upozornil na to, že tři největší krize, které EU v posledních letech zaznamenala, finančí, ekonomická a migrační, proběhly v oblastech, které spadají do společné působnosti členských států a EU.

Dlouhý pochod Evropského superstátu se v současné době zaměřuje na tři různé skupiny zemí: západní Balkán, Turecko a východní Evropu.

Ze států západního Balkánu je nejproblematičtější zemí bývalá jugoslávská republika Makedonie, která kdysi byla na nejpřednějším místě a přihlášku do EU podala již v roce 2004. Krizová situace v této zemi vypukla v dubnu 2014, kdy opoziční strany odmítly přijmout výsledky parlamentních voleb, které vyhrála Vnitřní makedonská revoluční organizace – Demokratická strana národní jednoty (VMRO – DSNJ).

Opoziční strany tehdy vyhlásily volby za nečestné a podvodné a v roce 2015 se krize ještě prohloubila, když opozice obvinila vládnucí stranu VMRO – DSNJ z korupce a z masového odposlouchávání politiků a novinářů. V nynějším roce do výbušné situace vstoupila EU a pod vedením komisaře Johannese Hahna dojednala vratkou dohodu mezi znesvářenými stranami.

Luděk Toman

Facebook komentáře

Sdílejte články