Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz

Právní poradna

Právní poradna

Dotaz:

Vážená redakce Středočeského Zpravodaje,

Půjčila jsem si na doporučení známého od jeho kamaráda v únoru 2014 částku ve výši 25.000,- Kč s tím, že ji splatím co nejdříve, jak budu mít finanční prostředky k dispozici, nejpozději však do jednoho měsíce od podpisu smlouvy a převzetí peněz. Smlouva o půjčce byla uzavřena písemně s tím, že půjčená částka měla být úročena 50% z půjčené částky.

Bohužel jsem následně zjistila, že vypůjčenou částku do nebudu schopna v následujícím roce zaplatit. Vzhledem k tomu, že věřitel ani po roce částku zpět nepožadoval, celou věc jsem dále neřešila s tím, že jakmile peníze mít budu, částku uhradím. Nyní jsem více jak po roce od uzavření smlouvy o půjčce a převzetí půjčené částky od věřitele obdržela dopisem výzvu na uhrazení částky 25.000,- Kč včetně úroku ve výši necelých 200.000,- Kč a včetně úroku z úroků. Teprve po obdržení tohoto dopisu jsem si všimla, že úroky byly ve smlouvě stanoveny jako měsíční, nikoliv roční. Známí mi radí, abych nic neplatila, neboť se jedná o lichvu. Dále mi říkají, že dluh je stejně již promlčený. Prosím o radu, jak správně postupovat.

Odpověď:

Na úvod je nutné připomenout základní pravidlo, a to: jakoukoliv smlouvu vždy pročíst pozorně až do konce a v případě jakékoliv nejasnosti se poradit s odborníkem, v tomto případě na občanské právo. Rada kamaráda nebo známého se může výrazně prodražit.

Z Vaší stručně popsané situace vyplývá, že jste s kamarádem Vašeho známého uzavřela smlouvu o zápůjčce za účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (NOZ). Vám poskytnuté finanční prostředky jste byla povinna vrátit do 1 měsíce od uzavření této smlouvy a poskytnutí finančních prostředků, tedy do března 2014. Protože jste tak neučinila, je věřitel (kamarád Vašeho známého) oprávněn požadovat úroky z prodlení, a to ode dne následujícího, kdy jste měla příslušnou částku včetně smluvních úroků vrátit.

Právní poradna pro čtenáře Středočeského Zpravodaje

Na nejčastější otázky našich čtenářů odpovídá JUDr. Libuše Svobodová

Advokátní kancelář

JUDr. Beran, JUDr. Řezáč, JUDr. Svobodová, JUDr. Svoboda

Nad štolou 1302/18, 17000 Praha, Holešovice

Telefon +420 233 371 306

+420 233 371 307

Email aknadstolou18@seznam.cz

Facebook komentáře

Sdílejte články