Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Občansko Právní Poradna

Jak se nepřipravit o šanci na vyšší rodičovský příspěvek!

kluk a pes Lumpik

Poslanci v prosinci odhlasovali, že na vyšší rodičovský příspěvek dosáhnou jen ti, kdo ho před 1. 1. 2020 nevyčerpali kompletně. Lidovci považují takovéto navýšení příspěvku za diskriminační, protože se netýká všech rodičů, kteří mají dítě do čtyř let věku.

rodinaSoučasná novela vyřazuje z navýšení příspěvku rodiče, kteří příspěvek již vyčerpali v režimu kratším než do čtyř let věku dítěte. Jedná se zhruba o pětinu všech rodin, které mají nejmladší dítě mladší čtyř let. Šance čerpat z navýšení dávky až 80 tisíc i pro ně však ještě existuje. Postarali se o ni senátoři z klubu za KDU-ČSL a nezávislí.

„Těsně před Vánoci jsme ve spolupráci s advokátem Ondřejem Stravou a s nezávislou iniciativou #Takepecujeme zpracovali podklady pro ústavní stížnost. Máme v plánu ji podat hned počátkem roku 2020 k Ústavnímu soudu,“ upřesnil následující postup senátor Lumír Kantor, který zároveň upozorňuje, že nyní je důležité, aby se o své nároky včas přihlásily rodiny, kterých se to týká.

Podejte si žádost o navýšení rodičovského příspěvku co nejdříve!

Zástupci iniciativy #Takepecujeme upozorňují rodiče dětí do čtyř let s vyčerpanou částkou rodičovského příspěvku, aby nepromeškali termín na podání žádostí. „Než Ústavní soud rozhodne, dovrší tisíce dětí věku 4 let, a bez podání patřičné žádosti by tito lidé mohli o navýšení rodičovského příspěvku přijít úplně,“ upozorňuje Petra Bořilová Linhartová, mluvčí iniciativy #Takepecujeme a dodává, že žádost o navýšení příspěvku je zapotřebí podat nejlépe ihned. První žádosti mohou být úřadům zaslány už 2. ledna 2020, a to především u rodin s dětmi, které se narodily počátkem roku 2016.

Spousta otázek a málo odpovědí

Iniciativa je momentálně doslova zavalena dotazy od rodin, které v současné době nevědí, jak mají dále postupovat a co mají udělat pro to, aby o své peníze v případě kladného rozhodnutí Ústavního soudu nepřišly. „Proto jsme ve spolupráci s advokátem Ondřejem Stravou připravili jednoduchý návod, jak mají lidé konkrétně při podávání žádosti postupovat,“ uvedla autorka návodu Lenka Máchová, zástupkyně iniciativy #Takepecujeme.

Nenechte se připravit o šanci na získání zvýšeného rodičovského příspěvku

„Bez papírování to ale nepůjde,“ upozorňuje předem senátor Lumír Kantor, který všem doporučuje zajít na příslušný Úřad práce (ÚP) a zde o navýšení písemně požádat. Přitom se nesmí nenechat odradit formulářem ani zaměstnancem ÚP. „Je rozhodně lepší se o tyto peníze nyní aktivně zajímat a odevzdat včas správně vyplněný formulář, než svojí nečinností přijít až o osmdesát tisíc korun, bude-li naše ústavní stížnost úspěšná,“ konstatoval Kantor.

Kateřina Procházková
Email: prochazkova@kdu.cz

Podobné příspěvky

Jak na reklamaci automobilu

Afri

Na co máte právo při zrušení letu v době onemocnění COVID-19

Afri

Pro osoby pohybující se na vozíku je cestování vlakem stále složité

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady