Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Novinky Pražského Zpravodaje Umění

Tušil Adolf Born svou smrt ?

IMG_1967Retrospektivní výstavu díla Adolfa Borna uspořádalo rok po jeho smrti Muzeum Kampa. Jmenuje se Jedinečný svět a snaží se přiblížit tvorbu grafika a ilustrátora v co největší šíři. Začíná pracemi z 60. let a ukazuje také poslední dílo, které autor dokončil den před svou smrtí, 21. května 2016.

“V dějinách českého ani světového umění neznám příklad tak uzavřeného díla … Je to, jako když sportovec nebo vášnivý tenista může skonat na tenisovém kurtu,” řekl dnes novinářům kurátor výstavy Petr Volf.

Poslední své dílo Born nazval Nezvaní hosté k poslední večeři. “Jako by věděl, co bude následovat. Přesto obraz nenese stopy únavy, zaváhání či nejistých tahů,” říká IMG_1987kurátor.

Uvedl, že při koncepci výstavy chtěl jít proti “bornovským klišé”. “Jsou to především litografie, které se často vystavují, málo ale pastely, které už vlastně jsou malířskou technikou,” řekl. Pastelům a akvarelům je věnována největší místnost ve výstavě. “Dokládají umělcovu fantazii, stejně jako precizní, a přitom odvážnou práci s barvou či světlem. Pastely začal vytvářet v 80. letech a vyznačují se pozoruhodnou měkkostí, citlivými přechody i nádhernými kontrasty (…) Zvětšují se také plochy, na nichž se umělec pohybuje, zastánce malých formátů se v pastelech blíží až metrové výšce či šířce,” uvedl.

IMG_1978Veškerá díla na výstavě jsou zapůjčená od Bornovy rodiny. Kurátora si vybrala rodina, dcera Erika Bornová, která maluje, i její manžel malíř Tomáš Císařovský, který s Volfem dlouho spolupracuje.

“Borna byl toho přesvědčení, že umělec nekončí tehdy, když umí dokonale malovat, kreslit nebo ztvárnit grafiku – umělec si musí vytvořit svůj vlastní svět, do kterého pak zve umění,” uvedl kurátor. “Kamil Lhoták nebo František Tichý byli umělci, kteří jej inspirovali a kteří si podle něj tento svět vytvořili,” doplnil.

Výstava vedle Bornovy volné tvorby připomíná jeho práci pro děti, ilustrace a animované filmy. Umění Adolfa Borna je svou sdělností a dosahem, s níž propojuje IMG_1986několik generací, je srovnatelné snad jen s dílem Josefa Lady, dodal Volf.

hrm jw   foto P. Brodecký

Uložit

Podobné příspěvky

Vlasta Horváth chystá pro své fanoušky koncert na Vyšehradě

Šebík

Galerie v Chebu představuje dílo Miloše Cvacha na výstavě Není to socha!

Petr Ondrášek

Prožij “Noc s hvězdami” na zámku Zahrádky

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady