Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Novinky Pražského Zpravodaje

Turnaj v kuličkách

Kuličky

Kuličky jsou sport obsahující rovnoměrně jak aktivitu (v podobě dřepů), tak taktické uvažování. Kuličky jsou sportem napříč všemi generacemi. Na rozdíl od sportů jako hokej či tenis nejsou kuličky sportem finančně náročným a člověk ani nepotřebuje roky trénovat, aby se dostal mezi elitu. Vše co ke hře potřebujete jsou kuličky, schopnost udělat dřep a cvrnkat. Další výhodou kuliček je flexibilita a není zde nutnost se vázat (tj. nemusíte nutně být členy klubu či se někam zapsat). Ovšem kluby zde samozřejmě působí a je na každém, zda-li se bude chtít k některému přidat. Tím nabývá pro hráče více výhod-zúčastnit se MČR klubů či vyhrávat ceny při důležitých turnajích s klubem.

V průměru se koná 1 turnaj za týden (v době prázdnin občas méně často). Kuličky se hrají přibližně v období duben-říjen. Turnaje řadíme do dvou základních kategorií na Open a Masters, přičemž turnajů Open se za rok koná více, účastní se jich méně hráčů a je zde menší bodový zisk oproti turnajů Masters, mezi které se řadí například jeden z nejvíce vážených turnajů-MČR. Dále se konají i nežebříčkové turnaje s určitou specializací, např.: MČR dvojic či již zmíněné MČR klubů.

Kuličky se konají napříč celé České republiky, tudíž tento sport mohou hrát lidé z různých koutů Čr. Kuličkový sport působí pod vedením Českého kuličkového svazu a byl založen roku 1999.

Nejčastěji se kuličky hrají na hlíně, antuce či jemně kameněném povrchu. Na každém turnaji máte k dispozici kuličky k zapůjčení, WC. Dále na většině turnajích je k dispozici přístřešek-posezení, kuličky na prodej, dostupnost potravin či restaurace. Kategorie jsou rozděleny na dospělí a junioři (12 let včetně). V těchto kategoriích se pak soutěží o krásné ceny jako jsou poháry, medaile, diplomy a hodnotné ceny. Výjimkou při kuličkových turnajích nejsou ani doplňkové soutěže či tomboly. Kuličky může hrát každý schopný. Oficiální web kuličkového sportu a více informací se dovíte na: www.kulicky.com.

7 jednoduchých kroků, jak hrát kuličky:

1. Na turnajích Českého kuličkového svazu hrají vždy 2 hráči proti sobě. Kuličky mají barevně odlišeny. Klasicky se hraje s 10 kuličkama. Cílem hry je dostat jako první všechny kuličky své barvy do důlku.

2. Nejdřív každý hodí 1 kuličku od čáry hodu (rozhoz k důlku). Kdo je blíž, rozhodne, kdo začne v první hře.

3. První hází všechny své kuličky (po jedné či více najednou) z čáry hodu k důlku a snaží se jej zasáhnout. Poté udělá to samé soupeř.

4. V další části hry se pokračuje cvrnkáním. Každý cvrnká jen do svých kuliček, hráči se střídají vždy po jednom cvrnku, bez ohledu na to, jestli skončila kulička v důlku.

5. Správný cvrnk je definován jako pohyb pouze jednoho prstu, přičemž se smíte dotknout jen své (jedné) kuličky. Ta pak může zasáhnout jakoukoliv jinou, i soupeřovu.

6. Kdo má první všech 10 kuliček v důlku, vyhrává hru. Zápas se většinou hraje na 2-3 vítězné hry.

7. Čára hodu je vzdálena od středu důlku 7,5m, důlek má průměr 7,5-11cm.

Podobné příspěvky

Českou republiku ochromil sníh a silný vítr

Jaroslav Hauer

Hledá se nový Muž roku 2017 !

Jaroslav Hauer

V roce 2017 se můžeme těšit na mnoho hvězd světové populární hudby

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady