Tipy volejte: 773 693 460, pište redakce@prazsky-zpravodaj.cz
Hledejte cokoli zde na webu
DomůNovinky Pražského ZpravodajeSto let republiky připomene lokomotiva, která bude propagovat Českou republiku u nás i v zahraničí

Sto let republiky připomene lokomotiva, která bude propagovat Českou republiku u nás i v zahraničí

Sto let republiky připomene lokomotiva, která bude propagovat Českou republiku u nás i v zahraničí

Agentura CzechTourism a České dráhy uvedly u příležitosti oslav 100 let republiky do neobvyklého propagačního designu lokomotivu 380.004, která dopravuje vlaky do Budapešti, Bratislavy, Vídně nebo Lince. Stroj tak bude propagovat naší republiku u našich sousedů. Na víkend 27. a 28. října připravily obě organizace i další akce: výstavu „100 let republiky a železnice“ a „Masaryk a železnice“ a pro návštěvníky národních oslav v Praze, ale i v dalších místech naší země, speciální slevu u Skupinových víkendových jízdenek. Lokomotivy řady 380 denně dopravují řadu expresů z Prahy do Bratislavy a Budapešti, z Prahy do Lince, z Bohumína do Budapešti, nebo z Bohumína do Vídně. Na tyto trasy bude vypravována také lokomotiva 380.004 v národních barvách

„České dráhy letos slaví 100. výročí vzniku Československé republiky. Naše společnost je nástupcem Československých státních drah, které vznikly vlastně ve stejný okamžik, jako nová republika a dnes jsme hrdým národním dopravcem. Je proto přirozené, že úzce spolupracujeme s CzechTourismem na propagaci naší země a jejím poznávání v zahraničí i u nás doma. Polep lokomotivy, která bude propagovat naši zemi i na mezistátních linkách, je proveden v designu státní vlajky České republiky. Křest této lokomotivy je jen jedním z konkrétních příkladů, jak se národní dopravce zapojuje do oslav, které v těchto dnech vrcholí,“ říká k účasti českých drah na oslavách 100. výročí republiky Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

České dráhy kvůli národním oslavám v Praze ve dnech 27. a 28. října posílí také vybrané ranní vlaky ve směru do hlavního města. Více vagónů budou mít například expresy Hutník a Jan Perner z Ostravska, Súľov z Valašska, Slovácký expres z Veselí nad Moravou a spoje Metropolitan z Brna s příjezdem do Prahy v dopoledních a v poledních hodinách.

Výstavy i nostalgické vlaky

České dráhy navíc u příležitosti 100 let od vzniku Československé republiky a Československých státních drah připravily na dny 25. až 29. října ve Vládním salonku na 1. nástupišti pražského hlavního nádraží dvě výstavy s názvy „100 let spolu republika a železnice“ a „Masaryk a železnice“. Je známé, že náš první prezident cestoval vlakem velmi často. Také z exilu v prosinci 1918 se vrátil vlakem po trase Rakousko – České Budějovice – Praha, což připomene mimořádná jízda nostalgického vlaku s účastníky v dobových kostýmech ve dnech 20. a 21. prosince. Známý je také salonní vůz Aza 080, který obdržel prezident Masaryk v roce 1930 jako dar k 80. narozeninám, a který později využívali i další českoslovenští prezidenti. Vstup na výstavy je zdarma a budou otevřeny od čtvrtka do pondělí, v pracovní dny od 10 do 19 hodin a o víkendu od 10 do 17 hodin.

V neděli 28. října vyjede také mimořádný nostalgický vlak s parní lokomotivou v trase Praha hl.n. – Beroun – Křivoklát – Lužná u Rakovníka, který dopraví zájemce o oslavy výročí republiky s programem na hrad Křivoklát. Plánovaná je také jízda nostalgické soupravy z Lužné u Rakovníka, kde sídlí železniční muzeum Českých drah, do Stochova u Lán, kam jezdil prezident Masaryk, a kde byla řízena i zvláštní prezidentská čekárna.

Ing. Gabriela Novotná
Regionální tisková mluvčí ČD

Lokomotiva 380.004 v neobvyklých barvách

Křest

Místo strojvůdce

Facebook komentáře

Sdílejte články