Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Novinky Pražského Zpravodaje

Rozhovor s Viktorem Dykem; „S Mefistofelem jsem vkročil domů“

Nová sezóna RockOpery Praha startuje s Faustem, který byl k vidění i ve speciální verzi na prázdninovém River Festu. I v ní opět usiloval o duši vzdělance Mefistofeles coby charismatický a u publika velice oblíbený zpěvák Viktor Dyk. Jedna z nejvýraznějších tváří RockOpery Praha ztratila pro nové číslo Fantóma několik slov. Symbolicky jich nejvíce souviselo právě s rolí Mefistofela.

Která tvá role v RockOpeře Praha je pro tebe nejzásadnější?
Tak určitě nejzásadnější rolí v Rockopeře je pro mě král Kreon. Díky jeho ztvárnění jsem dostal důvěru týmu i v dalších představeních. Mým nejoblíbenějším představením je ale Faust a má role Mefistofela. V ní se cítím být jaksi doma.

Hodně lidí tě má v živé paměti zapsaného právě jako Mefistofela.

Čím si myslíš, že ti ta role tak padla na tělo?
No, tak vidíš. (Smích) Hele, nedokážu moc popsat slovy, jak k té symbióze došlo, ale jak už jsem řekl – cítím se v ní dobře. Představení Faust je z mého pohledu nabité famózními songy. Mají adekvátně tajemně jiskřivou atmosféru a mám v ní jako Mefisto i já parádní kousky, takže symbióza s postavou je pro mě dokonalá!

Co pro tebe bylo největším úskalím při přípravách na Mefistofela ve Faustovi?
Nerad bych, aby to znělo jako, že se rouhám, ale vážně jsem měl po přečtení scénáře pocit, že jsem vkročil domů. Takže jsem se spíš trochu lekl. (Smích)

Existuje řada zpracování Goetheovy předlohy, variací, děl stavících na faustovském mýtu. Je nějaké, které tě při studiu role nějak výrazně ovlivnilo?
To určitě ne, ale už před lety jsem se zamiloval do filmu Ďáblův advokát a do excelentního výkonu Al Pacina v něm. Takhle bych to řekl.

Je něco, čím tě postava Mefistofela i po tolika reprízách dokáže nějak dostat nebo překvapit?
Celé představení mě překvapuje svou vnitřní dokonalostí! A když miluješ, drobné nedokonalosti nevnímáš, pokud existují nebo se dějí. Však víš sám. Je to obdobné jako u vztahů.

Co se týče rockových oper, které jsou už napsané, nebo jakýchkoliv, které mohou vzniknout na základě nejrůznějších předloh – máš nějakou vysněnou roli?
V tuto chvíli jsem naprosto spokojen se všemi rolemi i představeními, které s RockOperou Praha přinášíme, takže se rád nechám překvapit, co dalšího se na nás chystá, jakými dalšími cestami se budeme ubírat a jakými dalšími příběhy se budeme zaobírat. Jedno přání ale přeci jen mám. Byl bych rád, aby přibylo více našich koncertních verzí, tedy měst a míst, kde by se naše performance odehrávaly, protože tahle forma vystoupení má neskutečný spád a monstrózní energii, a to především díky kapele, se kterou je mi ctí vystupovat! Je to něco, co bych do budoucna přál zažít co nejvíce lidem nejen u nás, ale samozřejmě i v zahraničí. Jsem si totiž vědom originality a ojedinělosti, které s sebou naše společenství přináší. Je to jen o tom umět se správně nabídnout a dobře prodat. Takže do budoucna jen věřím a doufám. Na viděnou kdekoliv. Kdekoliv!

Z generace na generaci

​Mimo toho, že je Viktor Dyk výborným zpěvákem, je také zkušeným textařem. Tomuto řemeslu se mimo jiné věnoval i jeho otec, pianista a skladatel. Literární nadání se v jeho rodině zjevně dědí stejně jako hudební. Vždyť jeho předek je i významný básník, anarchistický buřič Viktor Dyk. Shoda jejich jmen tedy není náhodná.

viktor Oidipus

Podobné příspěvky

Nejdůvěryhodnější značka roku 2017

Jaroslav Hauer

Smetanova Má vlast má opět premiéru

Jaroslav Hauer

Otevření Krtkova světa si užili malí i velcí, včetně známých osobností

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady