Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Novinky Pražského Zpravodaje

Politolog Petr Pravda; V senátních volbách uspělo především KDU-ČSL

Politolog Petr Pravda; Demokracie trpí, k volbám přišlo přes patnáct procent voličů

V senátních volbách uspělo především KDU-ČSL

Druhé kolo senátních voleb proběhlo za extrémního nezájmu voličů, když jich k volebním urnám přišlo jen lehce přesPetr Pravda patnáct procent. Pokračoval tak dlouhodobý pokles volební účasti ve volebním klání o posty senátorů. Je proto na místě si klást otázku, jak řešit pravidelnou extrémně nízkou volební účast v těchto volbách. Jedním z možných řešení je zrušení druhých kol voleb do Senátu. K získání postu senátora by tak stačilo být první s jakýmkoliv procentním ziskem a nemuselo by být nutné získat přes padesát procent, jak je tomu v současné době. Senátní volby by se také měly vždy konat společně s jiným volebním kláním, protože pokud tomu tak je, pak v nich bývá výrazně vyšší volební účast. Příkladem je výrazně menší volební účast ve druhém kole letošních voleb oproti prvnímu, které proběhlo současně s krajskými volbami. Je samozřejmě možné provést i jiné změny než zde navržené, ale je třeba si přiznat, že Senát potřebuje výrazně změny. Nemůže totiž dlouhodobě dobře fungovat, když se volba senátorů těší tak malému zájmu veřejnosti.

Co se týče letošních senátních voleb, pak jejich jednoznačným vítězem jsou lidovci. Nejenom totiž, že jejich straničtí kandidáti získali nejvíce mandátů, ale několikrát zvítězili i zástupci regionálních uskupení, kteří kandidovali s podporou KDU-ČSL. Tak tomu bylo například i v případě dvou senátních obvodů v naší metropoli. Na Praze 10 totiž zvítězila kandidátka regionálního uskupení Vlasta Renáta Chmelová, která kandidovala s podporou KDU-ČSL. V Praze 11 zvítězivší Ladislav Kos z Hnutí pro Prahu 11 byl rovněž podpořen lidovci. Tajemství jejich úspěchu lze vidět v nízké volební účasti, protože KDU-ČSL má na naše poměry mohutnou členskou základnu a i disciplinované voliče. Navíc tato strana svojí umírněnou středovou politikou dokázala zaujmout voliče kandidátů, kteří vypadli v prvním kole.

Další dvě vládní strany ANO a ČSSD mohou naopak považovat senátní volby za svoji porážku. Strana současného ministra financí dokázala přetavit svých 14 postoupivších z první kola jen v zisk 3 senátních mandátů. Ukázalo se tak, že tomuto hnutí nevyhovuje nízká volební účast, protože má nedisciplinované voliče. Je také možné, že voliči vypadnuvších pravicových kandidátů především zástupců TOP 09 volili protikandidáty hnutí Andreje Babiše. Spokojena určitě nemůže být ani ČSSD, která získala jen dva mandáty, když navíc profesor Jan Žaloudík obhájil svůj senátní mandát poměrně těsně. Navíc neuspěli výrazné postavy sociální demokracie současný místopředseda Senátu Zdeněk Škromach a ministra průmyslu a obchodu Jan Mládek. Výrazně prohrál na Praze 6 i společný kandidát ČSSD a SZ Václav Bělohradský, který se měl pokusit získat pro levici hlasy městských liberálů. Poražen byl zastupitel MČ Praha 6 a ředitelem Gymnázia Jana Keplera Jiřím Růžičkou. Ukázalo se tak, že kandidát populární v daném obvodě je schopen porazit celostátně známou osobnost.

Podobná situace byla i na Praze 11, kde kandidátku hnutí ANO bývalou ministryni spravedlnosti profesorku Helenu Válkovou porazil zastupitel této městské části Ladislav Kos. Jeho vítězství je o to překvapivější, že prohrál první kolo a jeho soupeřka měla podporu třetí z prvního kola Miroslavy Skovajsové, která kandidovala za ČSSD. Válkové pravděpodobně uškodila nízká volební účast, která hrála do karet jejímu protikandidátovi místnímu politikovi.

Silná vazba na region se ukázala důležitá i na Praze 10, kde zvítězila místní zastupitelka a aktivistka Renáta Chmelová. Ta porazila kandidáta TOP 09 známého lékaře Jiřího Holubáře. Tomu nepomohlo ani to, že měl podporu několika neúspěšných kandidátů z prvního kola voleb. Ukazuje se tak, že podpora poražených kandidátů nemá příliš velký význam, protože jejich voliči se jí příliš neřídí a dají radši na svůj osobní názor.

Podobné příspěvky

Výstavu Jdi na venkov uvidíte v Plzni – kultura a umění mezi léty 1800 až 1960

Petr Ondrášek

Rekordní ročník veletrhů FOR CARAVAN, FOR BOAT a FOR TRAVEL je před námi

Jaroslav Hauer

Pražská slůňata váží už přes tunu a narodí se další

Jaroslav Hauer

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady