Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Novinky Pražského Zpravodaje

Pohádka nebo drama? Zamyšlení Martina Patřičného

Příspěvek ke čtení s Andersenem.

Já jsem sběratel příběhů, mám je rád a jeden od Andersena je hodně vysoko na mém pomyslném žebříčku…

Andersen pohádky sbíral, podobně jako u nás Němcová nebo Erben, takže vlastně nebyl jejich autorem. To říkám proto, že nevíme, zda ona žlutá obloha má reálný základ a není vlastně koho se zeptat, i kdybychom se Andersenovi dovolali.

Jedna babička, sama ve svém domku na mořském břehu, jediná ví o blížící se katastrofě a chce dav, který se veselí na dohled od ní zachránit. Jenže jak? Když otevře okno a volá, nikdo neslyší…Jak jim dát vědět?

Slabá stařenka si horečně láme hlavu a nakonec- zapálí svůj domek… Lidi si všimnou, přestanou se veselit, běží hasit a tak se zachrání…

Tohle není pohádka pro děti a vůbec už ne před usnutím.

Původně jsem vám chtěl napsat, jak se ta povídka jmenuje a v které knize ji najdete, abyste se potěšili, ale s překvapením jsem zjistil, že knihatam, kde měla být, není. Nenašel jsem.

(Mám Andersena z r. 53, dvě knihy pohádek a povídek s ilustracemi od Cyrila Boudy, uspořádal Jan Rak, SNKLU).

Takže vám o tom posílám zprávu- vám, kteří čtete Andersena, nebo máte dobrou paměť a víte, jak se ta povídka jmenuje, abyste mi laskavě dali vědět.

Děkuji.

NOC S ANDERSENEM 
je akce knihoven na podporu dětského čtenářství , při níž děti nocují v knihovně u příležitosti výročí narození dánského pohádkáře, Hanse Christiana Andersena, které připadá na 2. dubna, kdy je od roku 1967 vyhlášen i Mezinárodní den dětské knihy

Martin Patřičný

Podobné příspěvky

Galerie hlavního města Prahy vystavuje Květu Pacovskou

Petr Ondrášek

Slavná Mireille Mathieu točí v Praze !!!

Jaroslav Hauer

Štědrý den nastal

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady