Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Novinky Pražského Zpravodaje Reportáže Zajímavosti

Občan Honza: V hlavě mám 10 000 let starou jógu

Ne jednom pražském sídlišti se mě před samoobsluhou zeptal, jestli nemám 4 koruny. Pak jsme si začali povídat. Honza nepatří k těm, co by si stěžovali. Má vlastně všechno, co potřebuje. Bydlí na ubytovně nebo u mámy, je podnikatel v realitách, kšefty prý ale moc nejdou. Když na sebe potřebuje natáhnout nějaké lepší hadry, má prý k dispozici čtvery kvádra. Ke štěstí mu vlastně chybí málo…..4 koruny. Na víno.

Jak dlouho takhle žije? Kdysi dávno Jan Strnad měl vlastní byt, dokonce v osobním vlastnictví, 1+1 v Podolí, jehož dnešní cenu odhaduje na 1,7 milionu korun, ale kdosi ho podvedl, prý to souviselo s Honzovým podnikáním, a on o byt přišel. To bylo v roce 1992. Pak nějakou dobu žil u přítelkyně, jenže i jí časem vyschly zdroje příjmů, a tak i ona přišla o byt.  Oba se ocitli na ulici. Jenže spolu už dávno nejsou, každý si vlastní „svobodu“ bez majetku rozhodl užívat vlastní cestou.

Honzův život byl pestrý a jako by kopíroval pestré a spletité osudy naší státnosti. S malým klukem (Honza je ročník 1963) rodiče v roce 1968 odjeli na Západ, do Kanady, do vlasti se vrátili na konci roku 1969. Honza vystudoval střední jazykovou školu v Ostrovní ulici, specializace němčina – ruština (angličtinu se Honza podle vlastních slov naučil už v Anglii). Poté se vyučil elektrotechnikem a nakonec vystudoval konzervatoř, kde se specializoval na hru na kytaru. Školu Honza absolvoval 17. května 1989, tedy přesně na den, kdy, jak vzpomíná, „Havla propustili z kriminálu“. Kromě jazyků  byl Honza  vášnivý sportovec, měl vynikající časy v běhu a také závodně lyžoval.

Jenže to všechno už vzal čas a odnesla velká voda. Máš nějaké příjmy a majetek? Honza kroutí hlavou, ani prý nemůže mít, jako podnikatel by si přece musel pozastavit živnosťák. Dívám se na jeho bércema trpící oteklé nohy a ptám se, zda ho lékaři ošetří, když potřebuje. Honza zase kroutí hlavou, a hned dodává, že to přece ani nepotřebuje: „Mám v hlavě 10  000 let starou jógu.“

Když v dlani shromáždil potřebný obnos peněz, nutný ke koupi vytouženého zboží, Honza potřebuje vyřešit ještě jeden problém: Sehnat někoho, kdo mu zboží ze samoobsluhy přinese. Jeho tam nepustí.

Luděk Toman

Podobné příspěvky

10. Příbramská svatohorská šalmaj – sobota 9. září

Afri

Troška bude strašit v kinech…

Jaroslav Hauer

Hromadný nákup dálničních známek zatím platforma eDalnice.cz neumožňuje

Afri

Tento web používá pro svou práci nutné cookies. Souhlasím Číst více

GDPR zásady